MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Systém – tradičné Lenovo

Ak ste vlastnili alebo aspoň držali v ruke niektorý zo smartfónov spoločnosti Lenovo so systémom Android 6.0 Marshmallow, v prípade modelu Lenovo K6 vás nič neprekvapí. Systém ponúka tradičný vzhľad podobný čistému Androidu, no nemusíte hľadať dlho, aby ste objavili pridané funkcie a možnosti od výrobcu.

Lenovo ale ide iným smerom ako mnohí ďalší výrobcovia a nadstavba v K6 je skôr funkčná ako grafická. Nájde sa tu síce niekoľko grafických rozdielov oproti čistému Androidu, no tie sú väčšinou iba minimálne a na prvý pohľad takmer nespozorovateľné. Všetko začína už na zamknutej obrazovke, kde nenájdete nič navyše. Domovské obrazovky sú tiež veľmi nenápadné a nechýba ani menu s aplikáciami. To je možné odstrániť vďaka možnosti vybrať si tzv. VIBEUI launcher, no ten mení iba niektoré grafické prvy a nepridáva žiadnu špeciálnu funkcionalitu.

Zmenami prešla notifikačná lišta, ktorá ponúka oveľa viac ikon rýchleho spustenia ako v čistom Androide. Tri veľké ikony navrchu slúžia na ovládanie konektivity a zvyšok notifikačného panelu si môžete dokonale prispôsobiť. Nemáme na mysli iba výber ikon pre rýchle spustenie, ale aj samotný stavový riadok, kde môžete obmedziť zobrazovanie niektorých informácií. Poteší funkcia Nočný režim, ktorú je možné aktivovať priamo z prostredia lišty s upozorneniami a ktorá výrazne spríjemní používanie telefónu v noci.

Po prechode do nastavení sa naskytne pohľad na štandardný zoznam nastavení tak, ako sme naň zvyknutí v čistom Androide. To je novinka, ktorú Lenovo prinieslo spolu s aktualizáciou na Android Marshmallow aj pri starších zariadeniach. Nájdeme tu ale niekoľko možností navyše, ktoré ukrývajú zaujímavé funkcie. Ako sme už spomínali, nechýba tu nastavenie pre centrum oznámení. Najviac zaujímavých fičúr sa ale ukrýva v časti Funkcie. Tu môžete aktivovať funkcie ako Rýchly záber pre zhotovenie fotografie dvojitým stlačením tačidla hlasitosti pri zablokovanom telefóne. Môžete tiež aktivovať funkciu dvojitého ťuknutia po tmavom displeji pre jeho rozsvietenie a mnohé ďalšie. Ide o zoznam funkcií, ktoré väčšinou v čistom Androide nenájdete a ktoré umožnia ešte lepšie si prispôsobiť systém podľa vlastných predstáv.

Inak nie je prostredie systému ničím špecifické a od štandardného systému Android Marshmallow sa veľmi nelíši. Výrobca tu výrazne obmedzil aj množstvo predinštalovaných aplikácií, a tak sa nemusíte obávať množstva bloatwareu. Zmizli aj rôzne duplicitné aplikácie, ako napríklad Galéria, Mail či Kalendár, ktoré teraz naplno nahrádzajú aplikácie od Google. Z predinštalovaných aplikácií tu nájdeme iba balík od Lenova (SHAREit, SYNCit, Lenovo Companion), prehliadač súborov a štandardné nástroje ako Hodiny či Kalkulačka. Vďaka tomu je iba na vás, aké aplikácie si sem nainštalujete.

Celkovo tak hodnotíme systém v Lenovo K6 kladne. Bežný používatelia síce možno nepozorujú podobnosť s čistým Androidom, no aspoň ich nebudú obmedzovať duplicitné aplikácie a množstvo bloatwareu. Takmer čistý Android v systéme funguje skutočne svižne, čo je pre používateľov najdôležitejšie. Vďaka rôznym nastaveniam či aplikácii Centrum tém si používatelia budú môcť prostredie prispôsobiť presne podľa vlastných predstáv, k čomu by v čistom Androide možno potrebovali nástroje tretích strán. Zároveň ale týchto špeciálnych funkcií nie je toľko, že by v telefóne prekážali a zbytočne bili do očí.

Multimédiá – niet sa na čo sťažovať

Vo väčšine prípadov pri 200-eurových telefónoch nehovoríme o plnohodnotných multimediálnych zariadeniach. Samozrejme, dnes už takmer každý telefón môže slúžiť ako takmer dokonalá náhrada za počítač, no v strednej triede to nie je pravidlom. Neplatí to ale o smartfóne Lenovo K6, ktorý má dostatočnú multimediálnu výbavu na to, aby potešil cieľovú kategóriu zákazníkov. Základom je pekný 5″ Full HD displej, ktorý dokonale stačí na pozeranie videí či občasné sledovanie filmov alebo seriálov. Displej tiež ponúka dostatočné rozlíšenie na prácu s dokumentmi či prezentáciami, no na prácu s väčšími tabuľkami je pomerne malý. Všetky ostatné aktivity ale zvládne bez problémov.

lenovo-k6-13_vysledok

Na prvý pohľad nešťastne umiestnený reproduktor na zadnej strane je prekvapivo výkonný. Duálny reproduktor je doplnený o funkciu Dolby Sound, ktorá vám umožní vybrať si niekoľko zvukových profilov. Reproduktor je pritom skutočne hlasný a napriek svojmu umiestneniu nie je také jednoduché ho zakryť. Pri bežnej práci je vždy aspoň jedna mriežka reproduktoru voľná, čo platí aj pri manipulácii v režime na šírku. Samotná kvalita zvuku nie je na veľmi vysokej úrovni a reproduktor zrejme nebudete používať na prehrávanie hudby. Na prehrávanie videí je však ideálny a je dostatočne hlasný na to, aby ste mohli počuť zvuk z videa aj v hlučnejšom prostredí.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

22.11.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+