MojAndroid

Systém – už tradičné Lenovo

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Lenovo K5 Note ponúka presne taký istý systém, ako ostatné zariadenia v tejto línií a prakticky aj rovnaký systém, ako posledných niekoľko zariadení od výrobcu. To znamená systém veľmi podobný čistému Androidu, doplnený o niekoľko zaujímavých vylepšení a možností. Hneď na úvod poteší možnosť zvoliť si medzi tradičnejším launcherom a VIBE UI, čo je launcher z posledných zariadení, ktorý nemá menu s aplikáciami a ponúka trochu rozdielnu grafiku.

Okrem tohto prvku si môžete zmeniť aj ďalšie, a to vďaka predinštalovanému nástroju na výmenu tém. Témy zmenia okrem iného aj zamknutú obrazovku, ktorá je ale veľmi jednoduchá a okrem zobrazenia notifikácií ponúka iba možnosť pre spustenie fotoaparátu či aplikácii Dialer.

Domovské obrazovky v systéme sú štandardné a umožňujú umiestnenie 4 x 5 ikon. Ikony v systéme pritom závisia od použitej témy, a tak tu môžete nájsť tie, ktoré vás zaujmú najväčšmi. Lišta s upozorneniami je tiež odlišná od tej tradičnej v čistom Androide a zobrazí vám hneď 15 najčastejšie používaných rýchlych nastavení spolu s nástrojom na úpravu jasu. Nechýba tu ani odkaz na všetky nastavenia systému, ktoré tiež prešli drobnými zmenami. V časti Zobrazenie nájdete spomínané nastavenie pre vyváženie farieb displeja, ktoré funguje veľmi dobre a ktoré aj nám pomohlo dosiahnuť takú reprodukciu farieb, ktorá nám vyhovovala.

Nechýba ani podrobné nastavenie upozornení, kde si môžete zvoliť druh obsahu zobrazovaného na zamknutej obrazovke a je tu tiež možné pre každú aplikáciu povoliť alebo zakázať prístup k upozorneniam. Aj napriek tomu, že telefón má predinštalovaný systém Android Lollipop, nechýba nastavenie pre podrobnú správu povolení jednotlivých aplikácií, čo veľmi chválime. Posledným zaujímavým nastavením je plánované zapnutie a vypnutie telefónu, čo u väčšiny ostatných zariadení chýba, no Lenovo túto funkciu vo svojich Android zariadeniach prináša už dlhšie.

V otázke predinštalovaných aplikácií patrí Lenovo k lepšiemu priemeru a potvridlo to aj s telefónom Lenovo Vibe K5 Plus. Ten ponúka štandardné aplikácie typu e-mail, Videá, Súbory, Hudba, Galéria či balíček aplikácií od Google. Nájde sa tu ale aj niekoľko ďalších titulov, ktoré by nám v prípade neprítomnosti nechýbali. Vlastná navigácia či aplikácia McAfee Security sú skutočne trochu navyše. Lenovo sem pridalo aj niekoľko vlastných titulov, ako Lenovo Companion app, SHAREit či SYNCit. Z nášho pohľadu je najzbytočnejší určite UC Browser, čo je pozostatok z čias, kedy Lenovo inštalovalo do svojich zariadení skutočne veľké množstvo bloatware. Predinštalovaná je aj aplikácia Evernote, čo ale mnohým používateľom prekážať zrejme nebude. Zo sociálnych sietí zasa nechýba Twitter či komunikačný nástroj Skype, čo sú ale tiež aplikácie, ktoré mnohí používatelia využívať nebudú.

Z celkového hľadiska ale hodnotíme systém v telefóne Lenovo K5 Note kladne. Systém fungoval podľa očakávania, nezahlcoval nás množstvom funkcií a zároveň nám umožnil robiť všetko, čo sme potrebovali. Nemali sme problémy so žiadnym sekaním či inými nepríjemnosťami a ak sa pri prvotnom nastavení trochu posnažíte, môžete dosiahnuť pomerne čistý vzhľad systému s minimom rušivých elementov.

Multimédiá – za konkurenciou nezaostáva

Lenovo K5 Note je slušne vybavené zariadenie, ktoré môže bez problémov slúžiť aj na prácu s multimédiami. Základom pre to je pekný a veľký displej, ktorý nebude robiť problémy pri pozeraní videí, seriálov či filmov. Vzhľadom na pomerne nepresné podanie farieb tu zrejme nebudete veľmi upravovať fotografie, no akékoľvek aktivity spojené s bežnými fotografiami určenými pre sociálne siete zvládne ľavou zadnou.

Lenovo K5 Note Recenzia-8_out

Telefón je tiež už tradične vybavený funkciou Dolby Atmos, ktorá v tomto prípade slúži ako slušný ekvalizér so zaujímavými nastaveniami. Samotný reproduktor je umiestnený na zadnej strane zariadenia, a tak nie je reprodukcia na najvyššej úrovni. Napriek tomu je ale možné telefón použiť na prehrávanie videí v hlasných prostrediach, aj keď pri najvyšších hlasitostiach bude zvuk trochu skreslený. Vo väčšine prípadov ale odporúčame použiť slúchadlá, ktoré celý multimediálny zážitok umocnia.

Presne tak na multimédiá vplýva aj výborná výdrž batérie zariadenia, ktorej sa ešte budeme venovať. Telefón tiež ponúka štandardné predinštalované aplikácie, na ktoré sme od spoločnosti Lenovo už zvyknutí. Nájdeme tu galériu, nástroj na prehrávanie videí a ďalšie klasické multimediálne aplikácie od Google. Samozrejme, nič vám nebráni stiahnuť si ďalšie multimediálne tituly z obchodu Play a naplno si tak užiť multimediálny zážitok, ktorý ponúka Lenovo K5 Note.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
21.6.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+