MojAndroid

Lenovo pred niekoľkými rokmi kúpilo Motorolu a v poslednom čase spoločnosť predstavila viacero zaujímavých kúskov, najmä z rodiny Motorola one. Otestovali sme modely vision, action a aj najvybavenejšiu Motorolu one zoom. Teraz sa mi do ruky dostala novinka, ktorá bola vyrobená priamo pod značkou Lenovo. Smartfóny tejto spoločnosti mi nikdy nijako neimponovali, no musím povedať, že K10 Plus sa naozaj vydaril. O to viac ma počas testovania prekvapila relatívne nízka cena vzhľadom na výbavu – len 170 eur.

Za túto cenu samozrejme neočakávam maximálnu výbavu, tú určite nedostanem. Nejaké nedostatky sa predsa len nájdu, no pozitívne vlastnosti a pocity určite prevažujú.


Lenovo K10 Plus balenie

Konštrukcia a dizajn: Ach, tie odtlačky

Z konštrukcie mám zmiešané pocity. Zadná strana je plastová, vďaka čomu sa hmotnosť dokázala udržať na príjemných 172 gramoch. A v ruke je to naozaj poznať. Smartfón je vzhľadom na celkové rozmery a relatívne silnú batériu naozaj príjemne ľahký. A tu výhody plastovej konštrukcie končia. Oproti kovu či sklu je samozrejme menej hodnotná a v ruke je to cítiť. To by mi až tak neprekážalo. Nepochopím, prečo je zadná strana lesklá. Áno, zeleno-modrá farba vyzerá dobre, ale len dovtedy, kým sa zariadenia nedotknete.

  • Rozmery: 158,26 × 75,77 × 8,3 mm
  • Hmotnosť: 172 gramov

Plastové smartfóny mám v pamäti ako príjemné zariadenia, ktoré nezachytávajú odtlačky prstov. Tu je to presne naopak. Odtlačky sa naň doslova lepia. Aj napriek plastovej konštrukcii. Matná verzia by bola určite oveľa príjemnejšia. Aspoň by som ju nemusel neustále leštiť.

Lenovo K10 Plus USB konektor

Aby som len nekritizoval. Konštrukcia je vcelku kvalitná. Nikde nič neškrípe a neprehýba sa. Plast mi v tomto prípade neprekáža, predsa len ide skôr o budgetové zariadenie a nie o vlajkovú loď. Oceňujem, že v ruke sa drží veľmi príjemne. Môže za to spomínaná hmotnosť, ale aj zaoblenie zadnej strany k okrajom. Do ruky padne ako uliaty.

Lenovo K10 Plus sim suflik

Ideálne je aj rozloženie tlačidiel – všetky sa nachádzajú vpravo. Dvojtlačidlo ovládania hlasitosti je nad zamykacím tlačidlom. Ak by boli oproti seba, mohlo by to spôsobiť nepríjemnosti v podobe ich súčasného stláčania. Takto to má byť a takto sa mi to páči.

Zadná strana ukrýva skener odtlačkov prstov a samozrejme 3 objektívy fotoaparátu. Tie sa nachádzajú v hornej ľavej strane. Chýbať nesmie ani prisvetľovací LED blesk a samozrejme logo Lenovo. Zaujímavá je aj spodná strana, ktorá ukrýva USB-C konektor, reproduktor a 3,5 mm audio jack. V ľavom boku je umiestnený šuflík pre dve Nano SIM karty a pamäťovú kartu. Všetko pekne v samostatnom slote.

Lenovo K10 Plus skener odtlackov

Zostala už len predná strana. Tu je to klasické. Veľký displej s výrezom v hornej strane, tenké rámiky okolo neho. Len ten spodný je oproti ostatným podstatne hrubší. Cenu za dizajn by tento smartfón asi nedostal, no v danej cenovej kategórii nejde o žiadny prešľap. Vodoodolnosť, bohužiaľ, chýba.

Možnosti odomykania: Najväčšie sklamanie

Každý správny moderný smartfón by mal dnes ponúkať možnosť odomknutia skenerom odtlačkov prstov a tiež aj tvárou. Tie lepšie majú skener priamo v displeji a ponúkajú pokročilé skenovanie tváre.

Lenovo K10 Plus odomknete prostredníctvom skeneru odtlačkov prstov, ale aj pomocou tváre. Skener sa nachádza na zadnej strane. Pri ňom som narazil asi na najväčší problém celého smartfónu. Som už rozmaznaný premakanými skenermi, kde stačí jemný dotyk prsta a telefón je odblokovaný. Tu to však nestačí.

Lenovo K10 Plus skener odtlackov prstov

Ani po normálnom dotyku sa zariadenie neodomkne s istotou. Vždy musím stláčať silnejšie. Obrovská škoda. Lepšie skenery ponúkajú aj podstatne lacnejšie smartfóny. Ak však dostatočne zatlačím, funguje relatívne spoľahlivo, no stále to nie je ono. To ale nemení nič na fakte, že som naozaj sklamaný.

Odomykanie tvárou je na tom podstatne lepšie. Aj keď menej bezpečné. Ocenil som tiež možnosť rozsvietenia displeja poklepaním. Zaregistrovanie tváre je otázkou niekoľkých sekúnd a odomknutie zariadenia je prakticky okamžité. O tom, že bola tvár rozoznaná, vás informuje modrý smajlík v spodnej časti obrazovky.

Displej: Nemá sa za čo hanbiť

S uhlopriečkou 6,22″ a FHD+ rozlíšením ide o pomerne klasický panel z roku 2019. Veľký, s výrezom v hornej časti. Displej je technológie IPS, čo zaručí výborné pozorovacie uhly. Príjemne prekvapený som bol aj s čitateľnosťou na priamom slnku, ktorá je naozaj veľmi slušná. Jednoducho povedané – nemal som absolútne žiadny problém.

Lenovo K10 Plus displej

O nastavenia jasu sa automatika stará veľmi slušne a promptne reaguje na prípadné zmeny. Samozrejmosťou je aj manuálne nastavenie jasu. Keďže nie som fanúšikom výrezov v displeji, v nastaveniach ma potešia možnosť jeho softvérového zakrytia.

  • Prítomnosť notifikačnej LED diódy je obrovskou výhodou

Nechýba tu akási odnož always on displeja. Ten sa zobrazí po príchode notifikácie a na niekoľko sekúnd tak vidíte, čo sa vo vašom zariadení deje. Následne zhasne a už nesvieti. Nie je to plnohodnotný always on režim, ale určite poteší. Navyše, keď sa to spojí s notifikačnou LED-kou, nemám sa na čo sťažovať.

Lenovo K10 Plus skryt vyrez v displeji

V nastaveniach displeja som našiel možnosť prepnúť do nočného režimu, v ktorom je obmedzené zobrazovanie modrého svetla, čo v noci šetrí oči. Systémový tmavý režim chýba. Chýbajú tiež podrobnejšie nastavenia displeja – farebné podanie, kontrast a podobne.

Výkon a pamäť: Starší procesor, ale rýchle reakcie

Qualcomm Snapdragon 632 bol hitom minulý rok. V tomto roku by som očakával novší a úspornejší procesor. Avšak veľmi príjemná cena sa niekde odraziť musela. Nechcem ale povedať, že výkon je vyslovene zlý. Nie je.

Benchmarky síce netrhá, ale prácu so systémom zvláda prekvapivo veľmi dobre. Nikde nič neseká a je to pre mňa príjemným prekvapením. Výkon som otestoval hraním populárnej hry PUBG Mobile. Grafika sa na začiatku automaticky nastavila na minimálnu, s čím som tak trochu počítal. Avšak hra bola hrateľná absolútne bez problémov. Snímkovanie nebolo síce najvyššie, ale nič nesekalo a reakcie na ovládanie boli okamžité.

Takže zahráte si aj náročnejšie hry, aj keď nie na maximálnych detailoch. Čo sa pamäte týka, pre používateľa je pripravené 64 GB úložisko. Po spustení a nainštalovaní všetkých aplikácií mám k dispozícii ešte vyše 50 GB.

Lenovo K10 Plus volna pamat

K dispozícii je aj slot na pamäťové karty microSD. Zariadenie zvládne kartu do veľkosti 256 GB. Trúfam si povedať, že to bude stačiť každému. Hodnota operačnej pamäte je 4 GB, čo je úplne dostatočné. Z praxe môžem povedať, že aplikácie na pozadí držia veľmi slušne, multitasking je bezproblémový a žiadne nepríjemné prekvapenia z dôvodu nedostatku RAM sa nekonali.

Systém: Takmer čistý a dobre odladený Android 9.0 Pie

Operačným systémom je Android 9.0 Pie. V čase predstavenia už bol k dispozícii aj Android 10. Škoda. Avšak nie je to žiadna vlajková loď, ale budgetový smartfón, takže som to tak trochu očakával.

Lenovo K10 Plus multitasking aplikacie spustene

Nadstavba od Lenova s názvom ZUI 11 takmer ani nie je nadstavbou. Skôr by som povedal, že sa tu nachádza čistý Android. A to sa mi páči. Žiadne zbytočné aplikácie. Všetko, čo potrebujete, si jednoducho doinštalujete.

Nie je tu žiadna možnosť ovládania gestami, spoľahnúť sa musíte na tri softvérové tlačidlá v spodnej časti displeja. Avšak nejaké šikovné rýchle gestá by sa predsa len našli. Dvojitým stlačením zapínacieho tlačidla rýchlo spustíte fotoaparát, prípadne dvojitým poklepaním po displeji displej zobudíte.

Lenovo K10 Plus domovska obrazovka

Systém je veľmi dobre odladený, rýchly a stabilný. Problém som mal len s aplikáciou Zedge, ktorá často padala. Nerozumiem prečo. Inak som sa po dobu testovania nestretol so žiadnym pádom aplikácie, prípadne zaseknutím celého zariadenia. Reakcie sú príjemne plynulé a ovládanie Lenova K10 Plus je bezproblémové.

Multimédiá: 3,5 mm audio jack poteší

Základom kvalitnej multimediálnej výbavy ja kvalitný zobrazovač a kvalitný zvuk. O displeji som sa už zmienil vyššie, ten vás v konzumácii multimédií nijako obmedzovať nebude. Zariadenie obsahuje jeden reproduktor na spodnej strane. Je dostatočne hlasný a v rámci možností aj kvalitný. Zvuk z neho nepatrí medzi tie najlepšie, no nijako neurazí. Aj vyššie hlasitosti zvláda dobre.

Lenovo K10 Plus 3,5 mm jack

Mriežku reproduktora je možné veľmi jednoducho zakryť. A potom nebudete počuť vôbec nič. Problémom sa to stáva hlavne pri hraní hier. Musíte si na to zvyknúť, nič iné vám nezostáva. Druhý reproduktor by potešil, no pri tejto cene by som chcel naozaj veľa.

Poteší 3,5 mm audio jack, zamrzia chýbajúce slúchadlá v balení. Zariadenie nemá problém ani s prehrávaním 4K videa, všetko je príjemne plynulé. O multimediálny výkon sa obávať nemusíte. Vlastnú aplikáciu galérie neponúkne, všetko dokážu zastúpiť Google Fotky. Nič iné ani nepotrebujete.

Lenovo K10 Plus ovladanie hlasitosti

Stále existujú používatelia, ktorí vyžadujú aj prítomnosť klasického FM rádia. Aj keď to už je dnes nahradené streamovacími službami. FM rádio sa v smartfóne Lenovo K10 Plus nachádza. Na jeho spustenie sú potrebné slúchadlá, ktoré je potrebné zastrčiť do 3,5 mm jacku.

Konektivita: Google Pay sa nekoná

Veľkou výhodou sú samostatné sloty na dve SIM karty a pamäťovú kartu. V tomto smere absolútne bez kompromisov, naraz si užijete výhody Dual SIM a pamäťovej karty. Viacerí by sa mohli učiť. Obidva sloty na SIM kartu zvládnu aj LTE pripojenie. Nechýbajú ani informácie o prenesených dátach – pre každú kartu samostatne.

Lenovo K10 Plus sim suflik

Telefonovanie je príjemné. Zariadenie sa dobre drží v ruke, zvuk je dostatočne kvalitný a hlasný. Príjem signálu je tiež bezproblémový, tu nemám žiadne výhrady. GPS prijímač funguje spoľahlivo, pozíciu mám takmer okamžite a počas navigovania nenastali žiadne komplikácie. Vyskúšal som navigáciu prostredníctvom aplikácií Waze a Google Mapy.

Hlavným nedostatkom je absencia NFC. Ono to ani taký veľký nedostatok nie je. Lenovo K10 Plus je určený menej náročným používateľom, ktorí možno ani nevedia, čo to NFC je. V každom prípade, ku koncu roka 2019 by NFC podľa mňa nemali mať len zariadenia s cenou pod 100 eur.

Lenovo K10 Plus reproduktor

Na druhú stranu, poteší USB-C konektor. Ešte stále sa stretávame aj s drahšími smartfónmi, ktoré stále používajú staré microUSB. Za toto má u mňa Lenovo palec hore.

O tom, že technológie Wi-Fi a Bluetooth fungujú bez problémov, sa snáď ani nemusím zmieniť. Už len dodám, že Bluetooth je tu vo verzii 5.0.

Fotoaparát: Pekné fotky cez deň

Od smartfónu s cenou do 200 eur neočakávam nijako skvelé výsledky z fotoaparátu. Možno aj preto ma nový Lenovo K10 Plus príjemne prekvapil. Na zadnej strane sa nachádzajú 3 objektívy hlavného fotoaparátu:

  • 13 MP, f/2.0, PDAF
  • 8 MP ultraširokouhlý
  • 5 MP, f/2.2 snímač hĺbky poľa

Lenovo K10 Plus fotenie fotoaparatFotoaplikácia by si určite zaslúžila nejaké vylepšenia. Ponúka jednoducho málo funkcií. Trochu mi vadí, že po ťuknutí na spúšť neinformuje o zachytení fotografie (nejakým grafickým efektom). Vy tak neviete či ste fotografiu vytvorili a stláčate spúšť viackrát. Potom zistíte, že máte 5 rovnakých fotiek.

Graficky je prostredie zvládnuté celkom dobre, páči sa mi aj rýchle prepínanie medzi objektívmi. Možnosť nastavenia pomeru strán úplne chýba. Ani možnosti nastavenia rozlíšenia nie sú bohaté. Okrem toho maximálneho nie je použiteľné prakticky žiadne (neviem kto by fotografoval vo FullHD rozlíšení).

Príjemným prekvapením pre mňa bola prítomnosť profesionálneho režimu. V ňom si môžete manuálne nastaviť vyváženie bielej, ISO, expozíciu, uzávierku a zaostrovanie.

Kvalita fotografií

Cez deň dostanete z fotoaparátu veľmi slušné zábery. Dobre si vie poradiť aj s protisvetlom, slnko v pozadí nebolo až takým problémom, ako som očakával. Nočné zábery už také slušné nie sú, no stále sú použiteľné. Práve kvalita záberov za zhoršených svetelných podmienok je v kvalitách fotoaparátov rozhodujúca. A tu je vidieť, že Lenovo K10 Plus je klasickým zástupcom nižšej triedy. Nočné fotografie sú jednoducho slabé.

Selfie – ukážka

Predný fotoaparát ponúka rozlíšenie 16 megapixelov. Fotografie z neho sú priemerné, na cenovú kategóriu veľmi slušné. So silným protisvetlom si veľmi dobre neporadí, no páči sa mi, že dôraz dáva na ľudí v popredí. To znamená, že aj keď v pozadí svieti slnko, vaše tváre uvidíte bez problémov (viď. foto č.2). O tom, že pozadie bude v tomto prípade poriadne preexponované, snáď písať ani nemusím.

Ukážkové fotografie

V noci by určite pomohla optická stabilizácia obrazu, ktorá tu chýba. K dispozícii je len elektronická, ktorá skôr pomôže videu. K dispozícii je aj portrétový režim, ktorý kombinuje výkony hlavného snímača spolu so snímačom hĺbky poľa. Výsledky sú prekvapivo celkom slušné. Ešte počas fotografovania si môžete zvoliť intenzitu rozmazania pozadia. Ideálnym nastavením pre mňa bolo rozmazanie približne v troch štvrtinách. Objekt v popredí bol dobre zaostrený a pozadie bolo dostatočne rozmazané.

Portrétový režim – ukážka

Ultraširokouhlému snímaču som sa potešil. Nie je veľa zariadení s takto príjemnou cenou, ktoré ho ponúkajú. A svoju prácu zvláda veľmi dobre. Cez deň nebudete mať s fotografiami žiadny problém a oceníte jeho výhody. V noci by som s ním už veľmi neexperimentoval, fotografie sú tmavšie a menej kvalitné ako z hlavného snímača.

Širokouhlé fotografie – ukážka

Výhodou je, že video je možné nahrávať aj ultraširokouhlým objektívom. Prepínanie medzi objektívmi už počas nahrávania ale možné nie je. Elektronická stabilizácia funguje v rámci možností obstojne. Na video sa pozerať dá, no nie je to žiadna sláva. V dobrých svetelných podmienkach je slušné, s úbytkom svetla pribúda šum a aj sekanie. Nahrávanie počas chôdze veľmi neodporúčam. Stabilizácia nedokáže trasenie udržať v rozumnej miere.

Ukážkové video

Batéria: Dlhá výdrž, pomalé nabíjanie

Lenovo je výrobca, ktorý je známy tým, že do svojich smartfónov zvykne dávať silnejšie batérie. Lenovo K10 Plus nie je výnimkou. Zariadenie obsahuje batériu s kapacitou 4050 mAh. Tá ho bez problémov dokáže udržať celý náročný deň bez nabíjačky. Počas testovania som telefón naozaj nešetril. Vybavoval som s ním pracovné veci, hral som sa, fotil, používal sociálne siete a podobne. Večer som ešte bežne mal 40 percent batérie.

bateria

Menej náročným používateľom určite vydrží dva celé dni, nabíjať môžu až na tretí deň ráno. A to sú naozaj skvelé hodnoty. Ak nejaká aplikácia nadmerne využíva batériu, smartfón vás o tom informuje. Slúži na to funkcia Správca batérie, ktorú je potrebné mať aktivovanú. Ak patríte medzi fanúšikov rôznych šetriacich režimov, zostanete sklamaní. Tie sa tu nenachádzajú. Osobne mi to neprekáža, takýto šetriaci režim som okrem testovania nepoužil na svojom smartfóne nikdy.

V balení sa nachádza nabíjačka s výkonom 10 W, s ktorou som počas testu nabíjania nameral tieto hodnoty:

  • 15 min: 15 %
  • 30 min: 29 %
  • 45 min: 43 %
  • 1 hod: 57 %
  • Celkové nabitie: 2:15 hod.

Nadšenie zo slušnej výdrže počas nabíjania opadlo. Za hodinu sa dokáže Lenovo K10 Plus nabiť len na 57 percent, čo je naozaj málo. 10 W nabíjačka v balení na silnú 4050 mAh batériu jednoducho nestačí a nabíjanie trvá podstatne dlhšie.

Záverečné hodnotenie: Slušný smartfón za slušnú cenu

Lenovo K10 Plus si ma získal. V ruke pôsobí veľmi príjemne, je ľahký a ponúka veľmi pekný displej. Systém je dostatočne rýchly a zahráte si aj náročnejšie hry. Aj keď nie na maximálnych detailoch. Poteší aktuálny USB-C konektor a FM rádio či 3,5 mm audio jack. Výhodou je aj plnohodnotné používanie dvoch SIM kariet a pamäťovej karty naraz.

Lenovo K10 Plus trojity fotoaparat

Na druhú stranu, lesklá konštrukcia je doslova magnetom na odtlačky prstov. Použitý je starší procesor a chýba NFC. Najväčším nedostatkom je pre mňa nedotiahnutý skener odtlačkov prstov. Cena smartfónu Lenovo K10 Plus sa v overených e-shopoch pohybuje na 170 – 180 eurách.

7.5

Lenovo K10 Plus

Lenovo K10 Plus je veľmi príjemným zariadením. V ruke sa drží veľmi dobre, je príjemne ľahký aj napriek relativne silnej batérii a väčším rozmerom. Displej je veľmi pekný a výbone čitateľný aj na slnku. Potešil som sa aj klasickému 3,5 mm audio jacku a FM rádiu. Škoda absencie NFC technológie a hlavne škoda nedorobeného skeneru odtlačkov, ktorý vôbec nefunguje podľa mojich predstáv.

zobraziť celú recenziu
60 %
Konštrukcia a dizajn
80 %
Displej
60 %
Výkon
90 %
Výdrž batérie
90 %
Cena
70 %
Fotoaparát

  • Cena
  • Pekný displej
  • Notifikačná LED dióda
  • USB-C konektor
  • 3,5 mm jack a FM rádio
  • Samostatné sloty na SIM karty a pamäťovú kartu
  • Vzhľadom na cenu slušný fotoaparát
  • Spoľahlivé odomykanie tvárou

  • Slabý skener odtlačkov
  • Plstová konštrukcia zachytáva odtlačky prstov
  • Starší procesor
  • Chýba NFC
  • Ak zakryjete reproduktor, nepočujete nič
7.11.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+