MojAndroid

Do rúk sa mi dostal zaujímavý Chromebook s pomenovaním Lenovo IdeaPad Flex 5. Väčšina Chromebookov sa nevyznačuje tak skvelou výbavou, ako tento. V nasledujúcich riadkoch vám prezradím, aký je tento notebook z pohľadu študenta a redaktora technologického portálu.

Konštrukcia je vyhotovená z kovu a plastu. Prispieva to prémiovému pocitu

Konštrukcia tohto konvertibilného notebooku je spracovaná podľa môjho názoru veľmi kvalitne. Poteší hliníkový zvršok. Zbytok tela je tvorený kvalitným polykarbonátom, ktorý nikde nevŕzga a po vynaložení väčšieho tlaku sa nijako výraznejšie neprehýba. Chromebook na mňa pôsobí celkom prémiovo. Rovnako skvelo je na tom klávesnica.

Lenovo IdeaPad Flex 5
Lenovo IdeaPad Flex 5 | Zdroj: Tomáš Kanálik

Tá má síce české znaky, no v nastaveniach si veľmi jednoducho nastavíte slovenské rozpoloženie kláves a taktiež aj kontrolu slovenského pravopisu, takže v tomto ohľade za mňa nebol žiaden problém. Klávesy sú z hladkého plastu, stáčajú sa super a majú celkom hlboké stlačenie. Vždy som mal istotu, že som na danú klávesu skutočne vynaložil dostatočný tlak. Počet preklepov by tak mal byť minimálny.

Lenovo IdeaPad Flex 5
Lenovo IdeaPad Flex 5 | Zdroj: Tomáš Kanálik

Na vrchu klávesnice sa nachádzajú ovládacie prvky v podobe tlačidiel Esc, Späť, Dopredu, Obnoviť, Celá obrazovka, Multitasking, Znížiť jas, Zvýšiť jas, Vypnúť zvuk, Znížiť hlasitosť, Zvýšiť hlasitosť a Zamknúť. Vedľa klávesnice sa na okrajoch nachádzajú reproduktory, ktoré sú adekvátne cenovke. Myslím si, že sa určite nestratia v dave. Touchpad je síce trochu menší, no budete mať nad ním plnú kontrolu.

Lenovo IdeaPad Flex 5
Lenovo IdeaPad Flex 5 | Zdroj: Tomáš Kanálik

Aj ak ste zvyknutí používať myš, verte mi, že používanie dotykovej obrazovky a touchpadu je návykovejšie, ako ste si možno mysleli. Nebudem vám klamať, keď prezradím, že som sa občas na svojom vlastnom notebooku pristihol, ako sa snažím využívať gestá prstom na obrazovke aj napriek tomu, že nie je dotyková. Na tento spôsob používania si človek veľmi rýchlo zvykne. Chromebook má hmotnosť 1,4 kilogramov a jeho rozmery činia 31 x 1,4 x 21,4 centimetrov. Ide teda o veľmi kompaktného spoločníka, ktorý vás nesklame doma, v práci či na cestách.

Kvalitný OLED displej bude radosť používať aj so stylusom

Displej je dotykový a lesklý. Má 13,3-palcovú uhlopriečku a ide o OLED panel s Full HD rozlíšením (1920 x 1080 pixelov). Jas dosahuje maximálnu hodnotu 400 nitov. V prípade, že budete potrebovať vykonávať na Lenovo IdeaPad Flex 5 videohovory, postačí vám integrovaná 720p webkamera. Určite niektorých poteší, že je možné manuálne zatiahnuť prekrytie tohto senzoru kvôli obavám z nechceného používania webkamery.

Lenovo IdeaPad Flex 5
Lenovo IdeaPad Flex 5 | Zdroj: Tomáš Kanálik

V balení nájdete aj stylus, pomocou ktorého môžete pohodlne ovládať Chromebook, respektíve dokážete s precíznosťou kresliť či písať na displej. Musím potvrdiť, že s písaním pomocou stylusu som bol veľmi spokojný a poznámky sa píšu s veľkou istotou. Taktiež som v režime tabletu na obrazovku vypočítaval rôzne školské úlohy a viem si predstaviť, že by mala táto vecička nahradiť moje zošity.

Lenovo IdeaPad Flex 5
Lenovo IdeaPad Flex 5 | Zdroj: Tomáš Kanálik

Popravde som si z počiatku ani nemyslel, že to môže byť tak dobré. Výhodou písania na dotykový displej je, že na rozdiel od písania do zošita nepotrebujete ďalší zdroj svetla a počas večerného študovania sa nebolo potrebné spoliehať na slabšie stolové svietidlo. Vo vnútri stylusu sa nachádza batéria, ktorá ho napája. Je jednoducho vymeniteľná.

Lenovo IdeaPad Flex 5
Lenovo IdeaPad Flex 5 | Zdroj: Tomáš Kanálik

Nadpriemerný výkon, ktorým sa len tak hocijaký Chromebook nepochváli

O výkon zariadenia sa v prípade môjho testovacieho kusu stará štvorjadrový procesor Intel Core i5-1135G7 so základnou frekvenciou 2,4 GHz a maximálnym taktom až 4,2 GHz. Operačná pamäť typu LPDDR4X má veľkosť 8 GB. Jej pracovná frekvencia činí úžasných 4 266 MHz. Interný ukladací priestor má kapacitu 256 GB, čo je v prípade Chromebooku pre drvivú väčšinu používateľov úplne dostatočnou hodnotou. Ide samozrejme o veľmi rýchly SSD disk typu M.2 NVMe.

Lenovo IdeaPad Flex 5
Lenovo IdeaPad Flex 5 | Zdroj: Tomáš Kanálik

Chromebook má integrovanú grafiku priamo na čipe a ide o Intel Iris Xe. Tá bude postačovať prakticky na všetko, čo budete s Chromebookom potrebovať robiť. V prípade náročnejšieho používania sa zapne aktívna forma chladenia. Procesor nemá ARM architektúru, takže so zahrievaním som počítal. Na moje prekvapenie bol však Chromebook skoro vždy na dotyk iba veľmi slabo zohriaty, čo poteší.

Lenovo IdeaPad Flex 5
Lenovo IdeaPad Flex 5 | Zdroj: Tomáš Kanálik

Optimalizácia je skutočne skvelá. Pri multitaskovaní už budete počuť tichý chod ventilátora, no osobne mi to vôbec neprekážalo. Ak budete zariadenie využívať napríklad v tabletovom móde na kreslenie, ventilátor sa ani nezapne. Konkurenčné laptopy so systémom Windows bývajú hlučnejšie a teplejšie aj počas základných úkonov.

Lenovo IdeaPad Flex 5
Lenovo IdeaPad Flex 5 | Zdroj: Tomáš Kanálik

Bohatá konektivita, ktorá vás o nič neochudobní

Do bezdrôtovej konektivity patrí Wi-Fi podľa štandardu 802.11ax a Bluetooth vo verzii 5. Na ľavom boku Chromebooku nájdete nabíjací USB-C port 3.2 gen 1 s podporou Power Delivery 3.0 a DisplayPort 1.4 s LED indikátorom napájania, plnohodnotné USB-A, 3,5 mm audio jack na pripojenie drôtových slúchadiel a čítačku microSD kariet.

Pravý bok disponuje Kensington zámkom, USB-C 3.2 gen 1 portom a ovládacími prvkami v podobe tlačidiel hlasitosti a zapínacieho tlačidla. Tieto tlačidlá sa nachádzajú na hrane notebooku práve pre prípady, kedy ho budete používať v tabletovom režime. Niekomu bude chýbať klasický HDMI port či RJ-45 konektor na pripojenie Ethernet kábla, no nejde o nič, čo by externá prípojka nevyriešila.

Špeciálne navrhnutý operačný systém so skvelou optimalizáciou

Operačným systémom je samozrejme Google Chrome OS. Prostredie nápadne pripomína systém Android a rýchlo sa v ňom zorientujete. Prostredie je prehľadné. Aplikácie sa inštalujú prostredníctvom Obchodu Play. Pokročilí používatelia si pomocou linuxového terminálu nainštalujú napríklad aj Wine a budú môcť používať programy, ktoré sú natívne navrhnuté pre Windows.

To sa mi aj podarilo a Chromebook som bežne používal aj vo vývojovom prostredí Linux pre prípravu zadaní do školy. Programy cez Wine poväčšine času fungovali. Skúsil som aj experimentovať a nainštalovať nejakú tú hru. Zvolil som si známy titul League of Legends. Nanešťastie sa mi nepodarilo dostať ďalej, ako do úvodného spúšťača, respektíve obrazovky na prihlásenie.

Klasické nenáročné Windows aplikácie však rozbehnete. Chce to trpezlivosť a ochotu sa niečo nové naučiť. Ak vlastníte Android smartfón, s Chromebookom budete mať skvelý ekosystém. Budete naň prijímať upozornenia z telefónu a poteší napríklad aj taká drobnosť, ako zapnutie režimu nerušiť ako na notebooku, tak aj na samotnom smartfóne. Prepojenie je skutočne skvelé.

S výdržou batérie konkuruje aj tým najlepším

Výrobca hlási, že Chromebook vydrží na jedno nabitie až 10 hodín. Verte tomu alebo nie, mne sa podarilo s Lenovo IdeaPad Flex 5 vydržať pokojne aj dva dni bežného používania. Tých 10 hodín so zapnutou obrazovkou je skutočne reálnych. Náročnejšie činnosti Chromebook vybijú aj podstatne skôr, no s tým sa samozrejme dalo rátať. Sledovanie prednášky vysielanej online či videí vo vysokom rozlíšení sú poriadnymi žrútmi energie, no s tým sa dalo počítať a celková výdrž bude aj napriek tomu výraznejšie lepšia v porovnaní s Windows laptopmi.

Záverečné zhodnotenie: Oplatí sa zainvestovať do Lenovo IdeaPad Flex 5?

Keď niekomu odporúčam nejakú elektroniku, ide prakticky vždy o vec osobných preferencií. Ja osobne by som s používaním Chromebooku nemal problém. Musím sa priznať, že ide o moju úplne prvú skúsenosť s podobným počítačom a popravde som z Lenovo IdeaPad Flex 5 zostal veľmi milo prekvapený. Tento notebook by som odporučil najmä študentom, ale využitie v ňom nájde prakticky hocikto.

Lenovo IdeaPad Flex 5
Lenovo IdeaPad Flex 5 | Zdroj: Tomáš Kanálik

Keď potrebujete laptop, ktorý má jednoduchý softvér, ktorý nie je ničím zaťažovaný, plánujete ho používať na kancelárske účely a viete, že nájdete využitie aj pre stylus a dotykovú obrazovku, Lenovo IdeaPad Flex 5 je pre vás. Problém s ním nebudú mať ani začínajúci programátori, využívajúci konzolu. Hodí sa nielen do kancelárie, ale aj na osobné použitie v podobe prezerania fotografií, sledovanie videí či na kontrolu e-mailov.

Lenovo IdeaPad Flex 5
Lenovo IdeaPad Flex 5 | Zdroj: Tomáš Kanálik

Ako názov tohto zariadenia napovedá, ide o flexibilný Chromebook s početnými možnosťami, ako ho využiť. Poteší vysokým výkonom, peknou dotykovou obrazovkou či šikovným touchpadom a klávesnicou. Na Lenovo IdeaPad Flex 5 je možné sa spoľahnúť kdekoľvek a kedykoľvek. Zabezpečí, aby jeho používanie bolo pre vás zážitkom vďaka svojej všestrannosti, ktorá sa len tak ľahko nevidí.

Článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Lenovo. Za požičanie Chromebooku na test ďakujeme!

4.4.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+