MojAndroid

Ďalší smartfón od Lenova, ktorý sme podrobili testovaniu, nesie názov Lenovo A7000 a opäť patrí do kategórie lacnejších zariadení. Svojimi parametrami a cenou sa radí do nižšej strednej triedy, ponúka však skutočne lákavý pomer ceny a výkonu. Navyše, ide aj o prvý Android smartfón s technológiou Dolby ATMOS, ktorá sľubuje kvalitný zvuk pri počúvaní cez slúchadlá. Na svoje si tak prídu aj nároční poslucháči.

Konštrukcia: Klasické Lenovo

Lenovo A7000 sa od iných smartfónov veľmi neodlišuje a ponúka klasický, možno trochu fádnym, dizajn v čiernom prevedení. Väčšia časť zariadenia je vyrobená z plastu, ktorý prerušuje jedine predná strana s displejom. Ten je chránený neznámym typom skla (alebo plastu), ktorý ale vzhľadom na cenovku smartfónu ponúka celkom dobrú odolnosť voči zachytávaniu odtlačkov a mastnoty.

Lenovo-A7000-recenzia-8

Zadný kryt je už tradične odnímateľný a okrem vymeniteľnej batérie pod sebou ukrýva aj dvojicu slotov pre microSIM, ako aj rozširujúci slot pre pamäťové karty microSD. Zadná časť ukrýva tiež hlavný fotoaparát, duálny LED blesk a hlavný reproduktor. Tlačidlá pre ovládanie hlasitosti a zapnutie sú klasicky umiestnené na dosah palca na pravej strane, zatiaľ čo microUSB a 3,5 mm audio jack pre slúchadlá sú situované navrchu.

Lenovo-A7000-recenzia-6 Lenovo-A7000-recenzia-7

Na prednej strane nájdete pod displejom tri kapacitné tlačidlá, ktoré ale výrobca nepodsvietil. Aj preto je práca s nimi obtiažnejšia, a to najmä v tme. Na ich rozloženie sa však dá veľmi rýchlo zvyknúť, takže neskôr budete tie správne miesta triafať už automaticky. Prednú stranu s displejom dopĺňa ešte predná kamera, telefónny reproduktor a niekoľko ďalších senzorov.

Lenovo-A7000-recenzia-4

Konštrukčné spracovanie smartfónu je na dobrej úrovni a počas môjho používania som v podstate nezaznamenal žiadne nepríjemnosti. Telo je pevné a pri manipulácii nevydáva žiadne nepríjemné zvuky. Jediným nedostatkom, ktorý som postrehol, je predná strana, ktorá sa pri silnejšom zatlačení trochu prehýba, čoho dôsledkom nastáva deformácia obrazu na displeji. Pri bežnom používaní to však nie je vôbec problém, takže by som to za mínus určite nepovažoval.

Lenovo-A7000-recenzia-2 Lenovo-A7000-recenzia-5

Displej: Menšie rozlíšenie, avšak dobré farby

Displej Lenova A7000 má uhlopriečku 5,5 palca. S takto veľkým zobrazovacím panelom sa radí už medzi tabletfóny, ktoré sa jednou rukou ovládajú ťažšie ako zariadenia s 5 alebo 5,2-palcovým displejom. Pri naťahovaní sa, napríklad za notifikačnou lištou, tak budete musieť palec posunúť vyššie, prípadne zariadenie prehmatom premiestniť v ruke nižšie. Rozlíšenie je 720 x 1280 px, čo je vzhľadom na cenovku v poriadku. Aj napriek tomu, že pri takto veľkých displejoch sme si zvykli na Full HD či dokonca QHD rozlíšenie, HD panel je aj na dnešné pomery stále postačujúci. Samozrejme, zobrazovaný obsah nie je tak ostrý a pri lepšom pohľade sú viditeľné už aj samotné pixely, no pri bežnom používaní si ich nemáte šancu všimnúť. Displej inak ponúka dobré farebné podanie, vernú bielu a výborné pozorovacie uhly. Čitateľný je aj na priamom slnku, aj keď o poznanie horšie ako u drahších smartfónoch. Pozitívne hodnotím aj predné ochranné sklíčko, ktoré sa pri používaní síce rýchlo zašpiní, ale dá sa pomerne ľahko vyčistiť.

Lenovo-A7000-recenzia-1

Výkon a pamäť

Hlavným hnacím motorom Lenova A7000 je 8-jadrový procesor MediaTek MT6752m, ktorý pracuje s taktom 1,5 GHz. Dopĺňa ho operačná pamäť RAM s kapacitou 2 GB, ktorá sa pomaly stáva štandardom aj v tejto triede zariadení. Táto dvojica zaručuje dostatok výkonu pre plynulý chod operačného systému Android Lollipop. Skutočne, Lenovo A7000 ma prekvapil svojimi rýchlymi reakciami, ktoré, dá sa povedať, nezaostávajú ani za smartfónmi z vyššej cenovej kategórie. Pri používaní A-sedemtisícky som mal pocit, že pracujem s oveľa drahším zariadením, minimálne čo sa rýchlosti systému týka. Menší problém som pozoroval akurát pri prepínaní medzi aplikáciami z mutltiaskingového menu, ktorého nabehnutie niekedy trvalo dlhšie. V benchmarkoch samozrejme neexceloval, no vzhľadom na cenovku sa nedal ani zahanbiť. V teste AnTuTu dosiahol skóre na úrovni 40-tisíc, v GeekBenchi 3 zas 3580 pre multijadrový test. Zariadenie si bez problémov poradí s prehrávaním HD a Full HD videí, pričom zvláda aj plynulé prehliadanie internetových stránok.

Lenovo A7000 poteší aj hráčov. Vybavený je totižto grafickou jednotkou Mali-T760MP2, ktorá v spojení s displejom s nižším rozlíšením dokáže zabezpečiť dostatok výkonu aj pre graficky náročnejšie hry. V 3D Marku v teste IceStorm Unlimited dosiahol bodové ohodnotenie na úrovni 9-tisíc, čo sa už približuje výkonu zariadení strednej triedy. Bez akýchkoľvek problémov si zahráte napríklad Asphalt 8: Airborne, Modern Combat 5, či iné podobné hry.

Pamäť zariadenia dokáže poňať 8 GB dát, z toho však približne 3,13 GB zaberá samotný systém. Celkovo po odrátaní systémových súborov a ďalších dát od Lenova ostáva pre používateľa 3,7 GB. Nie je to veľa, no pre bežného používateľa to bude postačovať. Samozrejme, len do tej chvíle, kým nezačne do zariadenia inštalovať hry s veľkosťou jedného a viac gigabajtov. V tom prípade vnútornú pamäť zahltíte v priebehu niekoľkých minút. Našťastie, interná pamäť sa dá rozšíriť pomocou pamäťových kariet o ďalších 32 GB. Priamo v systéme si potom môžete vybrať, do ktorej pamäte bude dáta systém natívne zapisovať. Pri Lenove A7000 ma potešila aj podpora USB Host, vďaka ktorej k telefónu pripojíte aj externé USB pamäťové médiá, ako aj myšky alebo klávesnice.

Multimédiá: Prvý smartfón s Dolby ATMOS

Smartfón Lenovo A7000 ako prvý na svete prichádza so zvukovými vylepšeniami technológie Dolby ATMOS. V telefóne ale nečakajte zázračný zvuk vychádzajúci zo zadného reproduktoru, ten je priemernej kvality. Namiesto toho si kvality technológie môžete užiť až po pripojení slúchadiel. Audio výstup je v prípade tohto zariadenia naozaj kvalitný a dostatočne výkonný, môže sa pokojne porovnávať aj s oveľa drahšími zariadeniami. Hlasitosť postačuje aj pre náročnejších používateľov a má aj istú výkonnostnú rezervu. Čo sa týka samotnej technológie ATMOS, tá má zvýrazňovať priestorový zvuk a v prípade Lenova je integrovaná v podobe softvérovej nadstavby a aplikácie Dolby ATMOS. V nej je možné ovládať inteligentný ekvalizér, ktorý prispôsobuje hudbu tak, aby znela čo najlepšie. K dispozícii sú profily pre Film, Hudbu, Hry a Hlas. Predefinovať je možné aj vlastný profil, na ktorý môžete hocikedy prepnúť. Priamo v aplikácií môžete tiež zapnúť Virtuálny priestorový zvuk, Posilnenie hlasu alebo Regulátor hlasitosti.

Lenovo-A7000-recenzia-9

Operačný systém: Lollipop s nadstavbou od Lenova

Lenovo v tomto prípade už od výroby inštaluje novší Android 5.0 Lollipop s nadstavbou Vibe UI. Ten sa od KitKatu odlišuje v niekoľkých veciach. Tie najviac viditeľné, a pre používateľa najdôležitejšie, novinky prichádzajú v podobe nového multitaskingového menu a notifikačnej lišty s novým dizajnom, ktorá teraz obsahuje aj viac ovládacích prvkov.

Systém je na Lenove A7000 doplnený aj o ďalšie funkcie a aplikácie. Nájdete tu napríklad možnosť pridávania používateľských účtov, ako aj funkciu bezpečnej zóny. Tá zabezpečí používateľské dáta a sprístupní ich až po zadaní správneho PIN kódu alebo vzoru. Je to výhodné najmä v prípade, že v telefóne chcete mať miesto, ktoré bude pre ostatných členov rodiny, priateľov alebo kolegov z práce nedostupné. Tí však stále môžu zariadenie plnohodnotne používať.

S A7000 máte na výber aj niekoľko možnosti odomknutia. Okrem poklepania na displej môžete zariadenie aktivovať prejdením prsta doprava alebo doľava v spodnej časti obrazovky, prípadne použiť niektoré z gest v tvare V alebo O. Pomocou nich sa dá spustiť ľubovoľná aplikácia. K dispozícii je aj jednoduchý manažment taskov, ktorý tu nájdete pod názvom Inteligentná scéna. Pomocou nej je možné nastaviť v rôznych časoch niekoľko preddefinovaných akcií, ktoré budú vykonané napríklad počas spánku, po príchode domov, popoludní alebo na pracovisku. Zapnúť sa môže automaticky WiFi, Bluetooth, stíši sa hlasitosť, nastaví jas displeja a iné. Tento smartfón ma zaujal aj množstvom predinštalovaných aplikácií, z ktorých spomeniem Kalendár, Súbory, Email, Galéria, UC Browser a WPS Office.

Za zmienku stojí ovládanie povolení aplikácií. V nastaveniach tak môžete vybrať, ktoré aplikácie budú mať prístup k funkciám hovorov, posielania SMS alebo budú môcť pristupovať k internetovému pripojeniu.

Po ostatných stránkach ide stále o klasický Lenovo smartfón s launcherom bez samostatného menu pre aplikácie. Všetky ich nájdete na ploche alebo priamo v priečinkoch, čo nemusí vyhovovať každému. Tento nedostatok môžete ale vyriešiť inštaláciou alternatívneho launcheru.

Fotoaparát: Len priemer

Fotoaparát Lenova A7000 má rozlíšenie 8 Mpix a svojimi kvalitami sa radí do priemeru svojej cenovej kategórie. Nečakajte preto od neho žiadne zázraky. Pri používaní je fotoaparát pomerne pomalý. Cez deň je kvalita snímkov prijateľná, aj keď fotografie majú svoje nedostatky. Farby nie sú tak verné a zábery sú charakteristické modrým nádychom, ktorý kazí celkový dojem z fotografie. Navyše, pri fotení boli výsledné zábery častokrát nezaostrené alebo obsahovali pomerne veľa šumu, ktorý sa o to viac prejavoval v zhoršených svetelných podmienkach. Natáčanie videa je tiež sklamaním, aj pri dobrých svetelných podmienkach je pomerne tmavé, neostré a farby sú v niektorých prípadoch úplne mimo reálu. Kvalitu môžete posúdiť aj na testovacích záberoch.

Konektivita: Dual SIM a LTE

Lenovo A7000 vás určite poteší možnosťami konektivity. Okrem toho, že podporuje mobilný 3G internet, tak si s ním užijete aj rýchlejšie 4G/LTE pripojenie. Zariadenie disponuje dvojicou microSIM slotov, z ktorých jeden je kompatibilný s 3G/4G, druhý len s GSM sieťami. Na rýchly internet teda využijete len jeden zo slotov. V správe SIM kariet môžete nastaviť, ktorá SIM bude slúžiť na hlasové hovory, prijímanie a odosielanie SMS, či na dátové pripojenie. Dual SIM funkcia je typu Dual Standby, čo znamená, že aktívne môžete komunikovať vždy len prostredníctvom jednej SIM. To znamená, že ak budete volať z jedného čísla, na druhom budete nezastihnuteľní a ak budete využívať internetové pripojenie z jednej SIM a zavolajú vám na druhej, pripojenie sa preruší, aby ste mohli telefonovať.

Z ďalších technológií spomeniem prítomnosť Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bleutooth vo verzii 4.0, ako aj podporu pre GPS a FM rádio. A7000 som počas môjho testovania používal aj ako navigáciu v meste, a to bez akýchkoľvek problémov. Lokalizácia bola v navigácii Google presná a nedochádzalo ani k nadmernému prehrievaniu zariadenia. Pre spojenie s PC a pripojenie k nabíjačke sa využíva štandardný microUSB slot.

Batéria: Vydrží dlho

A-sedemtisícka pri našom testovaní vydržala na jedno nabitie naozaj dlho. Používali sme ju na všetky bežné činnosti, ktoré by ste s ňou mohli vykonávať – prehliadanie internetu, telefonovanie, posielanie SMS, e-mailovú komunikáciu, počúvanie hudby a aj na hranie nenáročných hier. To všetko pri používaní dvoch SIM kariet, z ktorých na jednej bol aktívny 4G internet. Ten sme mali zapnutý nonstop. Na A7000 sme v testoch simulovali 1 hodinu prehliadania internetových stránok, 1 hodinu prehrávania videí a pol hodinu hrania hier. Zvyšnú kapacitu sme využívali na všetky vyššie zmieňované činnosti. Zariadenie síce vydržalo v chode približne 24 hodín, no čas zapnutia displeja sa vyšplhal na 4 hodiny a 40 minút, čo je myslím viac než slušná hodnota. Ak by ste zariadenie využívali menej, určite by ste sa bez problémov dostali aj na dva dni používania.

Lenovo-A7000-recenzia-10

2900 mAh batériu je možné použiť aj na dobíjanie iných zariadení. Pomocou redukcie sa tak dá jednoducho premeniť na externú batériu, ktorá môže pomôcť napríklad pri nabíjaní iných inteligentných zariadení. Samozrejme, kapacita batérie nie je veľká a tak sa budete musieť uspokojiť len s núdzovým dobíjaním menších zariadení. Lenovo pribalil aj niekoľko šetriacich funkcií, vrátane režimu, v ktorom obmedzuje výkon zariadenia, vypína vibrovanie a obmedzuje prenos údajov na pozadí. K dispozícii je aj režim maximálneho šetrenia, v ktorom sa aktivujú len funkcie hovorov a správ.

Záverečné hodnotenieTIP_redakcie_MojAndroidSK-e1353084798275

Lenovo A7000 ma aj napriek veľkej konkurencii vo svojej triede dokázal zaujať. Najmä jeho rýchle reakcie a dobre odladený systém Android Lollipop s nadstavbou Vibe UI robia z tohto lacného smartfónu ideálneho spoločníka na každý deň. Ak hľadáte zariadenie, ktoré je spoľahlivé, ponúka solídnu výdrž na jedno nabitie a naplní očakávania aj náročnejších poslucháčov, tak potom je A-sedemtisícka naozaj dobrou voľbou. Za nedostatky u tohto zariadenia považujem najmä fádny dizajn a slabý fotoaparát. Naopak, medzi najväčšie pozitíva by som zaradil podporu Dual SIM, LTE, dobrú výdrž na jedno nabitie, ako aj pomer ceny a výkonu. Celkovo pozitíva prevažujú nad negatívami. Aj preto sme Lenovu A7000 v redakcii udelili ocenenie TIP redakcie. Jeho cena je mimochodom stanovená na 169 eur.

Plusy:

  • Plynulý OS, rýchle reakcie
  • Solídna výdrž na batériu
  • Dual SIM a podpora LTE
  • Kvalita zvukového výstupu + Dolby ATMOS
  • Cena

Mínusy

  • Fádny dizajn
  • Slabší fotoaparát
  • Vnútorná pamäť by mohla byť väčšia
12.6.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+