MojAndroid

Dual SIM smartfón Lenovo A600 láka pozornosť vďaka cenovke od 150 eur a teda výborným pomerom ceny a výkonu. Ponúka skutočne veľa muziky za málo peňazí. Slušné parametre robia z novinky veľmi zaujímavý smartfón.

Plasty, plasty, plasty…

Asi nikoho neprekvapí, že v tejto cenovej kategórii nenájdeme žiadne prémiové materiály ako je napríklad hliník. Lenovo A6000 je vyrobený kompletne z plastu. Vôbec to však nevadí, keďže zadný plastový kryt dokonal lícuje a sedí na svojom mieste bez akéhokoľvek pohnutia. Ani pri silnom stláčaní okrajov nevykazuje žiadnu vôľu. Kryt je matný a potiahnutý soft-touch materiálom, vďaka čomu sa na jeho povrchu nazachytávajú viditeľné odtlačky a iné nečistoty. Opakom je predná strana, ktorá je doslova magnetom na odtlačky prstov. Tie sa navyše dajú len veľmi ťažko vyčistiť.

Lenovo A6000 recenzia-3

Samotný telefón je príjemne tenký a pomerne ľahký. Konkrétne hovoríme o rozmeroch 14,1 x 7 x 0,82 centimetra a hmotnosti 128 gramov. V rukách sa novinka drží dobre. Vzhľadom na veľkosť budú ale používatelia s menšími rukami pri jeho ovládaní trochu bojovať.

Výrobca umiestnil blokovacie tlačidlo na pravú stranu, kde nájdete taktiež ovládanie hlasitosti. Konektor pre dobíjanie štandardu microUSB je umiestnený na hornej hrane, kde sa nachádza aj 3,5 mm jack na pripojenie slúchadiel. Ľavá strana je prázdna, na tej spodnej našiel svoje miesto len mikrofón.

Lenovo A6000 recenzia-1

Ku konštrukcii máme len jedinú výhradu. Senzorové tlačidlá, ktoré sú umiestnené pod displejom, nie sú podsvietené. V noci, respektíve v tme, tak prakticky len triafate do neznáma. Na druhej strane musíme výrobcu pochváliť za priložené príslušenstvo. V balení nájdete okrem telefónu, nabíjačky a dátového káblu aj zadný ochranný kryt a fóliu na displej.

Zadný kryt je odnímateľný, takže sa ľahko dostanete k batérii. Tá má kapacitu 2 300 mAh, čo vám v priemere vystačí na necelé dva dni používania. Pri využívaní GPS navigácie, alebo hraní hier sa však Lenovo A6000 vypýta na nabíjačku každý deň. V rukách menej náročných používateľov sa však môžete dostať aj na úroveň viac ako dvoch dní používania.

Lenovo A6000 recenzia-6

Slušný displej

Dominantou prednej steny je samozrejme 5-palcový IPS displej so solídnym rozlíšením 1 280 x 720 pixelov. Jeho podanie farieb je verné. Nie je zbytočne presýtené, ako to býva napríklad u konkurenčného Samsungu. Vďaka pestrofarebnému prostrediu si však môžete užiť naozaj živé farby.

Displej je dobre čitateľný a dostatočne jemný. Vzhľadom na cenovku musíme Lenovo A6000 za zobrazenie len pochváliť. Aj pozorovacie uhly sú vďaka použitej technológii veľmi dobré. Podsvietenie displeja je rovnomerné a dostatočne silné. Aj v exteriéri tak hravo prečítate všetko, čo potrebujete. Samozrejme, na priamom slnku je to už o niečo horšie.

Lenovo A6000 recenzia-2

Svieži systém

Prostredie operačného systému Android vo verzii 4.4 KitKat výrobca upravil a pridal k nemu svoju vlastnú grafickú nadstavbu nazývanú Lenovo Vibe 2.0. Menu telefónu je tak plné žiarivých farieb. V ponuke sú dokonca témy, avšak len dve a ďalšie sa stiahnuť nedajú, čo je škoda. Nadstavba upravila systém do takej podoby, že nemáte samostatnú ponuku s aplikáciami a všetky sa tak zoraďujú na domovských obrazovkách. Pripomína to trochu prostredie iPhonu s tým rozdielom, že v tomto prípade si môžete na jednotlivé plochy umiestniť aj widgety/miniaplikácie. Samozrejme, jednotlivé aplikácie môžete zlučovať do spoločných zložiek.

V základnom balíku sú okrem Google aplikácií v teleóne predinštalované aj sociálne appky ako Facebook, Twitter či Skype. V ponuke nájdete aj niekoľko hier, či nástroj na čistenie pamäte RAM.

Lenovo A6000 sa pýši čipsetom Qualcomm Snapdragon 410, ktorého súčasťou sú štyri 64-bitové jadrá Cortex-A53 taktované na frekvenciu 1,2 GHz. O grafiku sa stará jadro Adreno 306. Čo sa týka operačnej pamäte RAM, tá ponúka kapacitu 1 GB. Interná pamäť zariadenia je 8 GB. Pamäť je možné rozšíriť prostredníctvom pamäťových kariet microSD – podporované sú do veľkosti 32 GB.

Čo sa týka výkonu, Lenovo A6000 nie je žiadny vymetač benchmarkových rebríčkov, ale priemernému používateľovi rozhodne vystačí. Koniec-koncov bez problémov zvládne aj graficky náročnejšie hry. Problém mu nerobí ani beh viacerých aplikácií súčasne. Systém je dobre vyladený a nie je zbytočne prepchatý funkciami, takže sme sa so zasekávaním či zamŕzaním počas testovania vôbec nestretli.

LTE je silná zbraň

Lenovo A6000 je smartfón, do ktorého si môžete vložiť dve SIM karty súčasne. Obe vo veľkosti microSIM, pričom fungujú v režime dualSIM standby, teda sú obe aktívne. V telefóne je na správu dvojice SIM kariet pripravený manažér, v ktorom si môžete presne definovať, aká činnosť (telefonovanie, SMS, dáta) sa má z tej ktorej SIM karty uskutočňovať prioritne, alebo si zvolíte možnosť, že sa vás telefón vždy opýta, z ktorej karty má hovor uskutočniť či poslať SMS.

Lenovo A6000 recenzia-7

LTE sa na Slovensku konečne rozširuje a ak ste v dostupnosti sietí štvrtej generácie, určite vám odporúčam vyskúšať tento vysokorýchlostný mobilný internet. Napríklad aj so smartfónom Lenovo A6000. Hovoríme tu o teoretických rýchlostiach 150 Mbit/s pri sťahovaní a 50 Mbit/s pri odosielaní dát. Samozrejme, novinka pracuje aj v 3G pásmach a nechýba mu podpora HSPA s rýchlosťami 21 Mbit/s pri sťahovaní a 5,76 Mbit/s pri odosielaní.

Lokálne sa dokáže Lenovo A6000 pripojiť prostredníctvom Wi-Fi sietí (802.11 b/g/n), alebo aj pomocou Bluetooth 4.0 s podporou A2DP módu. Novnka je taktiež vybavená GPS modulom s asistovaným štartom. Za zmienku stojí ešte prítomnosť FM rádia s RDS.

Slabší a pomalší foťák

Lenovo A6000 disponuje fotoaparátom s rozlíšením 8 Mpix. Samozrejmosťou je v jeho prípade automatické zaostrovanie a LED blesk. K fotkám dokáže fotoaparát prideliť polohu, kde boli nasnímané. Zároveň ponúka detekciu tváre či možnosť zaostrovať dotykom na vybraný bod na obrazovke. Hlavný fotoaparát dokáže nahrávať video v maximálnom rozlíšení FullHD. Predný fotoaparát ponúka rozlíšenie 2 Mpix.

  • Použitie HDR
  • Fotenie v noci

Výsledné fotografie sa však radia svojou kvalitnou k slabšiemu priemeru. Ak však vaše fotky poputujú primárne na Facebook či Instagram, dá sa nižšia kvalita prepáčiť. Fotoaparát ma niekedy problém správne vyvážiť bielu. Ďalší problém v jeho prípade sú pomalšie reakcie, po odfotení fotky jej spracovanie a uloženie trvá aj niekoľko sekúnd.

Lenovo A6000 recenzia-5

Hodnotenie | Lenovo A6000

Smartfón Lenovo A6000 je vzhľadom na jeho cenu od 150 eur veľmi šikovným zariadením. Ponúka dobrý pomer ceny a výkonu. Za svoje peniaze tak dostanete smartfón s veľkým a pomerne kvalitným displejom, štíhlym telom a dobre spracovaným rozhraním.

Na druhej strane však medzi jeho slabiny patrí fotoaparát, ktorý je na podpriemernej úrovni najmä kvôli pomalším reakciám a slabšej kvalite výsledných záberov. Mínusom sú aj nepodsvietené senzorové tlačidlá.

Plusy

  • Priaznivá cena
  • Hoci plastová, ale pevná konštrukcia
  • Pekné prostredie systému
  • Podpora LTE
  • Kryt a fólia v balení

Mínusy

  • Slabší a pomalší fotoaparát
  • Nepodsvietené senzorové tlačidlá
15.5.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+