MojAndroid

Komunikačná platforma ICQ, ktorá sa dá považovať za predka aplikácií typu WhatsApp, Telegram alebo Viber, je dnes už pre mladých používateľov smartfónov neznámym pojmom. Starších zase prekvapí, že dodnes funguje. Podľa portálu BleepingComputer to však bude platiť iba do budúceho mesiaca.

ICQ končí po 28 rokoch

ICQ bolo na začiatku tisícročia aplikáciou, ktorou cez internet komunikovali milióny používateľov a to aj na Slovensku. Na vrchole slávy malo ICQ, ktorého názov je anglickou skratkou I Seek You, vyše 100 miliónov používateľov. Objavilo sa už v roku 1996 tesne pred inou veľmi populárnou komunikačnou aplikáciou AOL Instant Messenger, ktorá však bola určená primárne pre USA.

ICQ
Takto vyzerala pôvodná aplikácia ICQ pre Windows | Zdroj: BleepingComputer.com

Napriek tomu, že mala mobilnú aplikáciu už aj pre hlúpe mobilné telefóny s Javou, tak príchod moderných smartfónov s iOS a Androidom veľmi nezvládla. Nepomohlo jej ani to, že neskôr prešla na otvorený komunikačný protokol XMPP. Protokol, ktorý využívajú Jabber klienti, službe umožnil integráciu v aplikáciách tretích strán.

ICQ
Oficiálne oznámenie o konci ICQ | Zdroj: icq.com

V roku 2010 ICQ za 187 miliónov dolárov získala ruská spoločnosť Digital Sky Technologies. Tá bola neskôr známa ako Mail.ru a dnes ako VK. Pod novým vlastníkom sa služba dočkala aj mobilnej aplikácie pre Android a webového rozhrania. Aplikácia pre Android však už dlhšiu dobu nie je v Google Play dostupná. Vlastník služby teraz oficiálne oznámil, že ICQ budúci mesiac 26. júna skončí. Ako alternatívu odporúča vlastnú aplikáciu VK Messenger.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Náš tip
Spoločnosť Apple pripravuje skladací MacBook s ohybným displejom veľkosti iMacu
26.5.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+