MojAndroid

Edward Snowden je určite hrdý na to, ako sa s ťažkými problémami vysporiadal e-mailový poskytovateľ Lavabit. Jeho šéf Ladar Levison totiž zrušil v roku 2013 celú službu miesto toho, aby musel poskytnúť SSL šifrovací kľúč vláde. Teraz sa ale mailový klient vracia a je ešte bezpečnejší a súkromnejší ako kedykoľvek predtým.

Náš tip
Edward Snowden odkazuje: Nepoužívajte Google Allo

Okrem klasických foriem šifrovania prichádza služba aj s ďalšími vylepšeniami. Okrem iného je služba zabezpečená aj pred samotným poskytovateľom. To znamená, že ak by niekto od autorov žiadal vydanie SSL kľúča, vďaka špeciálnej architektúre to nebude možné. Ak by aj správcovia služby chceli poskytnúť údaje o svojich používateľoch, jednoducho to nepôjde.

Služba Lavabit je aktuálne dostupná iba pre minulých používateľov, ktorých účty boli zablokované v momente zrušenia služby. Tí používatelia môžu teraz využívať e-mail naplno, no zrejme sa nedostanú k svojim starým mailom. Spoločnosť ale začína s náborom nových používateľov, ktorých láka na zľavnené predplatné. K dispozícii budú tri formy zabezpečenia a celá služba ponúka ešte ďalšie zaujímavé bezpečnostné opatrenia. Okrem iného nedovolí poskytovateľom internetových služieb odosielateľa vidieť e-mailovú adresu prijímateľa a opačne. Zatiaľ nie je zrejmé, kedy budú môcť nový používatelia využívať službu, no už teraz je možné sa zaregistrovať a získať tak nižšiu cenu predplatného do konca života.

Zdroj: Lavabit, The Intercept via engadget

23.1.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+