MojAndroid

Britská značka automobilov Land Rover chce ukázať, že vie vyrábať aj smartfóny. A to nie hocijaké, ale outdoorové. Tých je na trhu pomenej, spomenúť by sme mohli hlavne značku Catterpillar, prípadne nejaké modely Samsungu z radu Active. Vyzerá to tak, že novinka Land Rover Explore bude veľmi silným a schopným konkurentom, no pripraviť sa musíte aj na vyššiu cenu. Za kvalitu sa predsa platí.

Náš tip
CAT S60 – termokamera je iba čerešničkou na torte | RECENZIA
Náš tip
Výber telefónov so zvýšenou odolnosťou voči vode [06/2018]

Konštrukcia a dizajn: Nezničiteľný bojovník

Tu môžeme nový Land Rover Explore len ťažko porovnávať s dnešnými dizajnovými smartfónmi. Explore dáva funkčnosť a odolnosť na prvé miesto a dizajn ide bokom. Ale nie úplne bokom. Vo svojej kategórii naozaj robustných a odolných telefónov by sme sa mohli baviť o tom, že nový Land je naozaj štýlové a tenké zariadenie. Jeho hmotnosť, ktorá je na úrovni 188  gramov je v ruke naozaj cítiť, rovnako pocítite aj hrúbku zariadenia, ktorá je 8,4 mm. Ostatné rozmery sú celkom príjemné, 155 x 80 milimetrov.

Telefón je navrhnutý tak, aby prežil v extrémnych podmienkach. Vďaka certifikácii IP68 dokáže vydržať pod vodou v hĺbke 1,5 m po dobu 30 minút. Nebojíme sa ale povedať, že vydrží určite viac. Rovnako mu nerobí problém extrémne teplo ani zima, dokonca zvláda aj rýchle prechody medzi týmito podmienkami. Zariadenie vydrží aj hrubšie zaobchádzanie a nevadí mu nejaký ten pád. Bez ujmy na zdraví prežije pád z výšky 1,8 m.

Predná strana ukrýva 5″ displej, ktorý je od výroby chránený ochrannou fóliou, za čo výrobcu chválime. Fólia navyše vyzerá byť celkom kvalitná a pravdepodobne nepôjde dole sama od seba, ako to býva zvykom na iných zariadeniach. Nad displejom si našiel miesto selfie fotoaparát, mriežka reproduktoru, slúžiaceho na telefonovanie a senzory a notifikačná LED dióda. Pod displejom sa zase nachádza robustná mriežka, v ktorej je ukrytý mikrofón a reproduktor a nezabudlo sa ani na veľký nápis LAND ROVER.

Boky zariadenia obopína hrubý kovový rám. Na vrchu je v ňom vyvŕtaný 3,5 mm jack, pravá strana ukrýva zdieľaný slot na dve SIM karty, prípadne 1 SIM kartu a pamäťovú kartu. Na spodnej strane nájdeme USB-C konektor. Všetky ovládacie prvky sú umiestnené na pravej strane. Tlačidlo zapínania/vypínania displeja a dve tlačidlá hlasitosti. Všetky tieto ovládacie prvky majú ideálny zdvih a je radosť s nimi pracovať.

Na zadnej strane sa nachádza objektív fotoaparátu s LED bleskom. Taktiež obsahuje štyri dvojité piny, ktoré slúžia na pripojenie zaujímavého príslušenstva podobným štýlom, aký ponúka Motorola so svojimi Moto Mods. Pokiaľ rozmýšľate nad tým, kam sa ukryl skener odtlačkov prstov, nerozmýšľajte. Land Rover Explore totižto žiadny neobsahuje.

Displej: Dalo sa to aj lepšie

Aj keď Land Rover Explore je primárne určený pre ľudí, ktorí žijú aktívne a fotografie, videá, prípadne sociálne siete idú bokom, displej mohol byť predsalen lepší. Veď sa jedná o smartfón za 649 €. Jeho parametre sú štandardné a nijako nevybočujú z priemeru. Ponúkne uhlopriečku 5″, na ktorej sa rozprestiera Full HD rozlíšenie (1920 x 1080 pixelov). Jedná sa o IPS panel, ktorý ponúka výborné pozorovacie uhly. Viditeľnosť na slnku je na celkom dobrej úrovni. Tam ale vymenovanie dobrých vlastností displeja končí. Maximálny jas je slabý, minimálny zase veľmi silný. Kvalitou podania farieb sa taktiež nemôže merať ani s telefónmi zo strednej triedy. Sú proste vyblednuté, málo saturované a nedostatočne kontrastné.

Výhodou displeja je zase možnosť ovládať ho v rukaviciach, na ktoré reaguje naozaj veľmi dobre. Rovnako ho môžete ovládať aj vlhkými rukami. V nastaveniach displeja nie je možné meniť sýtosť ani farebné podanie, no poteší nočný režim. Ten odporúčame aktivovať pred spaním, pokiaľ ešte plánujete s telefónom pracovať, keďže obmedzí modrú farbu. Využiť ho môžete taktiež niekde v lese alebo mimo civilizácie. Pri pozeraní na telefón vám neosvetľuje oči tak, ako normálny režim, tým pádom môžete lepšie vidieť, kam stúpate.

Honor 10 a Land Rover Explore
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
19.6.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+