MojAndroid

Emotikony sú väčšinou neodmysliteľnou súčasťou online komunikácie. Ak ich však začne používať staršia generácia, už to nemusí byť až také ružové. Portál Daily Mail hovorí o tom, že mladší ľudia sa kvôli nemu cítia v komunikácii urazení.

Je “lajk” v komunikácii nevhodný?

Lajk v komunikácii nemusí znamenať nič negatívne. Generácia Z ho však vníma ako prejav nezáujmu alebo len nezaujatej reakcie. Práve preto ho táto generácia z komunikácie vo veľkej väčšine vynecháva. 24 ročný používateľ portálu Reddit sa vyjadril k situácii v jeho kancelárii. Mladšia generácia sa tomuto emotikonu vyhýba, no tá staršia ho používa pravidelne.

V prieskume sa veľké percento ľudí vyjadrilo k lajku ako k spôsobu, ktorý dokáže uraziť, či pôsobiť negatívne. Niekedy dokáže vyvolať aj myšlienku, že odosielateľ je na nás nahnevaný.

Lajk emotikon
Lajk emotikon | Zdroj: Forbes

Poradkyňa v oblasti biznisu, Sue Ellson, poskytla odporúčanie, ktoré by malo predísť nechceným reakciám na nevhodne použité emotikony. Podľa nej je pred zaslaním emotikonu dôležité vedieť v akom rozpoložení sú vzťahy medzi jednotlivými komunikačnými stranami. Ďalej je presvedčená aj o tom, že verbálna komunikácia je v profesionálnej sfére oveľa lepšia a vhodnejšia, než používanie emotikonov. Je to hlavne z dôvodu, že každý človek vníma jednotlivé symboly inak, a preto môže dôjsť k rôznym nedorozumeniam.

Častokrát sú ľudia leniví napísať dlhšiu správu, a ako odpoveď volia jednoduché “Ďakujem”, alebo už spomínaný lajk. Druhá strana teda nevie, ako má správu pochopiť. Odpoveď môže osoba vnímať viacerými spôsobmi, a teda nedokáže rozlíšiť, či ide o potvrdenie prijatia správy, alebo, či prípadnú požiadavku kontaktovaná osoba naozaj vníma a vykoná ju.

Aké výsledky ukázala anketa?

dvetisíc mladých ľudí sa zhodlo na emotikonoch, ktoré používajú údajne “starí ľudia”. Ak sa teda do tejto skupiny radiť nechcete, odporúčame vyhýbať sa v komunikácii práve týmto emotikonom.

Najhoršie emotikony
Najhoršie emotikony | Zdroj: Laura Imrichová
  1. “Lajk”
  2. Červené srdce
  3. Ruka znázorňujúca symbol “OK”
  4. Fajka
  5. Hovienko
  6. Plačúca tvár
  7. Opica so zakrytými očami
  8. Ruky, ktoré tlieskajú
  9. Bozk
  10. Tvár, ktorá cerí zuby

Už podľa výsledku ankety si môžeme všimnúť, že ľudia, ktorí sú vo veku do 30 rokov, nie sú s používaním lajku až tak stotožnení, ako staršia generácia. Niektorí z nich dokonca nechápu, prečo práve tento emotikon mladých ľudí znepokojuje. Väčšina ho totiž používa ako odpoveď na skoro každú správu. Iné prieskumy zistili aj fakt, že čím starší človek, tým väčšia pravdepodobnosť na odpoveď v podobe lajku.

Dôvodom je aj ich chápanie práve tohto emotikonu. Podľa nich vyjadruje veľa vecí naraz, ako napríklad áno, chápem, súhlasím, potvrdzujem a mnoho ďalších. Mnoho z nás však môže mať problém s pochopením, ako sa chcel odosielateľ v danom momente vyjadriť, čo si staršia generácia pravdepodobne neuvedomuje.

Ďalej odborníčka opisuje aj fakt, podľa ktorého sa reakcie na lajk môžu líšiť. Podľa nej môže ísť napríklad o náladu prijímateľa. Ak teda osoba, ktorej emotikon pošleme, nemá dobrú náladu, môže si jeho zaslanie vysvetliť v negatívnom zmysle, a naopak. Samozrejme, stále si stojí za tým, že by mala daná osoba vedieť, v ktorých momentoch si tento nepopulárny emotikon môže dovoliť zaslať, a kedy naopak nie.

Aký je váš názor na “lajk”? Používate ho, alebo sa mu radšej vyhýbate? Určite si radi prečítame vaše skúsenosti v diskusii pod článkom.

Náš tip
K 5G sieti od O2 sa pripojíte z desiatich nových lokalít

8.11.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+