MojAndroid

Zhotoviť pôsobivú fotografiu nebolo nikdy jednoduchšie – vďaka smartfónom, ktorých fotoaparáty napredujú míľovými krokmi a dosahujú kvalitu záberov porovnateľnú s profesionálnymi prístrojmi, dnes môže byť fotografom doslova každý.

Jednotlivé kategórie fotiek však majú svoje špecifiká, a nikto ich nepozná lepšie, ako ľudia, ktorí sa fotografii venujú – či už ako profesionáli, alebo vo svojom voľnom čase. Dvoch povolaných zástupcov oboch táborov sme sa spýtali, ako odfotiť pôsobivú fotografiu ľudskej tváre. O praktické triky sa podelili profesionálny lovec záberov Eduard Genserek a Laci Strike, ktorý sa vo svojom voľnom čase venuje fotografii.

Nebojte sa momentiek

Hoci Laciho Strikea drvivá väčšina Slovenska pozná ako úspešného tanečníka a choreografa, jeho vášňou, ktorej sa venuje už niekoľko rokov, je fotografia. Na jeho instagramovom profile @laci_strike_photo, ktorý Laci venoval špeciálne tejto svojej záľube, ho sleduje množstvo fanúšikov. Jeho autentický rukopis sa dostáva k slovu nielen v jeho tvorbe, ale aj odporúčaniach pre nádejných súťažiacich.

“Keď je tá fotka veľmi chystaná a strojená, vtedy to na mňa pôsobí príliš prvoplánovo. Bavia ma, napríklad, fotky, na ktorých ľudia žmurknú v momente cvaknutia. Alebo mám fotku baby s klobúkom na hlave, a v momente, keď zafúkal vietor a klobúk jej odlietal, vtedy som to cvakol,” približuje Laci Strike, ktorý sa venuje prevažne reportážnej a street fotografii.

Zdroj: @laci_strike_photo

“Celkovo mám rád, keď nie je fotka príliš strojená. Je skvelé zachytávať momenty, ktoré sú niečím výnimočné alebo zvláštne, také, ktoré určitým spôsobom rozbíjajú zaužívanú klasiku. To sa páči mne.”

S vráskami, či bez vrások?

Svetlo a uhol záberu sú dôležité pri každej jednej fotke. Ich dôležitosť obzvlášť vynikne pri zachytávaní tváre zblízka. “Svetlo je veľmi dôležité. Ak nefotíte zámerne v kontrastnom prevedení, alebo nezvýrazňujete siluetu, je fajn využívať jeden zdroj svetla, namierený oproti objektu.

Zdroj: @laci_strike_photo

“S tým súvisia aj uhly a tiene. Veľakrát stačí otočiť objekt o 20 či 30 stupňov, a efekt je úplne iný – napríklad nie sú viditeľné vrásky na tvári a človek vyzerá automaticky lepšie a mladšie. Alebo naopak – ak fotím staršieho človeka a chcem vrásky zvýrazniť, hľadám svetlo, ktoré podčiarkne dramatickú stránku záberu,” približuje Laci.

Pozor na pozadie

“Keď sa bavíme o reportážnom (nie ateliérovom) portréte, veľa ľudí robí tú chybu, že sa zameriava výhradne na osobu, ktorú fotí. Aj to, do akého prostredia zasadíme objekt, je pre fotku dôležité. Veľakrát správne pozadie pomôže atmosfére, ktorú záber vyčarí,” približuje skúsený fotograf Eduard Genserek.

Zdroj: @eduardgenserekphoto

“Netreba sa prvoplánovo zameriavať na portrétovaného, je dobré si všímať, čo je za ním. Aby mu, napríklad, netrčali lampy z hlavy, prípadne za ním nebolo príliš kontrastné a automaticky rušivé pozadie, v ktorom by tvár zbytočne zanikala,” vysvetľuje. 

Hra s kompozíciou, ale s mierou

Kompozícia je častým predmetom experimentovania – a to platí nielen pre profesionálnych, ale aj amatérskych tvorcov. Viaceré známe mená svetovej fotografie si na porušovaní jej roky zaužívaných pravidiel vystavali celé tvorivé schémy, či dokonca vlastný rozpoznateľný rukopis. Eduard Genserek, držiteľ viacerých prestížnych fotografických ocenení, si však myslí, že aj experimentovanie by malo mať svoje limity.

“Šialená kompozícia, šikmé zábery, portrét zblízka širokouhlým objektívom – to všetko je dnes pri fotení tváre veľmi populárne. Treba však mať na pamäti, že takéto prístupy môžu deformovať tvár, čo môže niektorým ľuďom vadiť.”

Zdroj: @eduardgenserekphoto

Na druhej strane, portrét umožňuje zachytiť človeka tak, že na ňom bude vyzerať úplne inak, ako v skutočnosti. Je však dôležité mať cit pre “zlatý stred” – ak sa človek, teda živý objekt necíti komfortne – či už pri fotení, alebo na samotnom zábere – je to väčšinou vidieť. “Zachovať si určitý odstup, a zároveň zvýrazniť na fotke to, čo chcem ja – v tom spočíva ozajstné umenie každého fotografa,” dodáva.

Foťte mobilom a vyhrajte 10 000 EUR alebo nový smartfón

Laci Strike a Eduard Genserek sú slovenskými ambasádormi svetovej súťaže Huawei Next Image, ktorá prebieha práve v týchto dňoch. Zapojiť sa do nej môže každý, kto zhotoví fotografiu, ktorá splní podmienky súťaže a zaradí ju do jednej zo šiestich súťažných kategórií na webovej stránke. Na víťaza, vybraného odbornou porotou, čaká finančná odmena 10 000 eur, možnosť zúčastniť sa fotografickej expedície s magazínom National Geography a tiež príležitosť publikovať svoju prácu na jeho stránkach. Svoje fotografie môžete prihlasovať na stránke http://campaign.consumer.huawei.com/sk/ do 20. augusta 2018.

S tou istou fotografiou pritom súťažíte aj u nás na webe! Huawei tak odmení aj najlepšiu slovenskú fotografiu. Tú je potrebné nahrať do našej FOTOmánie, kde nájdete rovnomennú kategóriu a do tej fotografiu umiestnite. Okrem odmien v celosvetovej súťaži tak hráte aj o najlepšiu slovenskú fotografiu, za ktorú víťaz získa nový smartfón Huawei P20. V oboch prípadoch môžete fotografie nahrávať do 20. augusta, takže máte dosť času na to, aby ste prihlásili svoje najlepšie portréty z celého leta.

Huawei má ale riešenie aj pre tých, ktorí nemajú k dispozícii smartfón tejto značky a nevedia sa tak do súťaže zapojiť. Stačí, keď vyplníte formulár nižšie a možno práve vás vyžrebujeme a vy získate smartfón Huawei P20 alebo P20 Pro na týždeň. Vďaka tomu budete môcť objaviť všetky jeho fotografické schopnosti a keďže ide o jedny z najlepších fotomobilov súčasnosti, automaticky získate výhodu v súťaži.

Formulár už neprijíma ďalšie príspevky.

Ďalšie články k téme:

Náš tip
Ako odfotiť výborný portrét do súťaže Huawei Next Image | NÁVOD

7.8.2018
Zdroj: Tlačová správa

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+