MojAndroid

Vitajte v kvíze o operačnom systéme Android. V sérii otázok si my aj vy preveríte, koľko toho viete o najpopulárnejšom a najrozšírenejšom mobilnom operačnom systéme. Ku každej otázke existuje vždy iba jedna správna odpoveď, pričom po odoslaní kvízu na vyhodnotenie, sa v hornej časti článku zobrazí celkové skóre, ktoré ste získali za svoje odpovede. Bez ohľadu na výsledok si môžete svoje nesprávne odpovede skontrolovať a zistiť, ktoré odpovede boli správne. Ku každej sme pridali aj krátku historickú informáciu o tom, ako to v skutočnosti bolo. Nižšie pridávame hodnosti, ktoré získate na základe percentuálneho hodnotenia. Nezabudnite nám napísať, ktoré ste získali vy! My sme 100% Android Guruovia :)

  • 91-100% – Android Guru
  • 81-90% – Android King
  • 61-80% – Android Expert
  • 31-60% – Android Amatér
  • 0-30% –  Android Nováčik

Results

Share your score!
Tweet your score!

#1. Kto bol zakladateľom Androidu?

 

Spoločnosť Android Inc. bola založená v Palo Alto už v roku 2003. Pri jej založení stáli Andy Rubin, Rich Miner, Nick Sears a Chris White. V roku 2005 odkúpil spoločnosť Google.

#2. V ktorom roku bol vydaný prvý smartfón s Androidom?

 

Prvý Android smartfón bol predstavený 23. septembra 2008, kedy na pódium vystúpili zástupcovia spoločností Google a T-Mobile. V deň svojho predstavenia sa stal prvou ozajstnou konkurenciou pre vtedy nový iPhone od Apple.

#3. Ako sa volal prvý smartfón s Androidom 1.0?

 

Bol ním HTC Dream. Vtedajšia verzia operačného systému Android bola naozaj v plienkach. Toto zariadenie prišlo na trh s verziou Android 1.0. Neskôr prešiel aktualizáciami, ktoré sa zastavili na Androide 1.6 Donut.

#4. Kto navrhol maskota operačného systému Android?

 

Maskot Androidu, tak ako ho poznáme aj dnes, vznikal priamo za stenami centrály spoločnosti Google. Navrhla ho Irina Bloková, ktorá bola v rokoch 2006 až 2009 súčasťou marketingového tímu spoločnosti. Google pri návrhu dal možnosť na realizáciu sa každému. Svetu sú dobre známe najmä nákresy programátora Dana Morrilla, ktorý prišiel s návrhom nie príliš príťažlivého robota. Našťastie, Google si vybral návrh Iriny Blokovej.

#5. Ako sa volal prvý Android s menom po sladkej pochúťke?

 

Bol ním Android Cupcake s číselným označením 1.5. Vydaný bol v roku 2009. 

#6. Ako sa volal prvý Nexus smartfón?

 

Prvý Nexus smartfón bol výsledkom spolupráce medzi Googlom a spoločnosťou HTC. Nexus One bol na svoju dobu jedným z najlepšie vybavených zariadení na trhu. Disponoval veľkým 3,7-palcovým AMOLED displejom, 1GHz procesorom, či 512 MB operačnou pamäťou RAM.

#7. Ktorý výrobca vydal prvý tablet s Androidom?

 

Prvým tabletom, ktorý bežal na Androide, bol 7-palcový Samsung Galaxy Tab. Išlo o zariadenie, ktoré bolo v podstate zväčšným smartfónom a neobsahovalo operačný systém, ktorý by bol optimalizovaný pre použitie na displejoch s väčšími uhlopriečkami.

#8. Ktorá verzia Androidu bola po prvýkrát optimalizovaná pre použitie na tabletoch?

 

Prvou verziou, ktorá prišla s novým dizajnovým jazykom prispôsobeným pre použitie na tabletoch, bol v roku 2011 Android 3.0 Honeycomb. Ako sa neskôr ukázalo, Google jeho vývoj rýchlo zastavil a predstavil zjednotené používateľské prostredie. To prišlo s predstavením Androidu Ice Cream Sandwich.

#9. Ako sa volal obchod s Android aplikáciami predtým, ako dostal názov Google Play?

 

V roku 2012 ohlásil Google zmenu názvu obchodu Android Market na Google Play. Ten mal lepšie odrážať záujmy spoločnosti angažovať sa nielen v predaji aplikácií, ale aj ďalšieho multimediálneho obsahu, akým sú knihy, hudba, filmy, časopisy a iné.

#10. Ktorá verzia operačného systému Android bola pre Google aj používateľov skutočne prelomová?

 

Android 4.0 Ice Cream Sandwich priniesol veľké zmeny vo vzhľade aj funkciách smartfónov s týmto operačným systémom. Veľa elementov si požičal z tabletového Honeycombu, pričom ako prvý Android bol optimalizovaný pre chod na smartfónoch aj tabletoch. Zaujímavosťou boli napríklad funkcie ako Android Beam, panoramatické fotografie, či možnosť odblokovať smartfón pomocou tváre.

#11. Prvým Nexus tabletom bol?

 

V roku 2012 Google konečne predstavil prvý Nexus tablet, ktorý niesol označenie Nexus 7. Išlo o jeden z tabletov so 7-palcovou uhlopriečkou displeja, ktorá bola v tom čase veľmi obľúbená.

#12. V ktorom roku opustil Android jeho zakladateľ Andy Rubin?

Hlava Androidu odišla v roku 2013 pracovať na iných projektoch spoločnosti Google. Jeho miesto prebral Sundar Pichai, ktorý mal na starosť riadenie tímov pre vývoj Androidu aj Chrome OS.

#13. V ktorom roku dosiahol Android 1 miliardu aktivovaných zariadení?

Odoslať
4.7.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+