MojAndroid

Android TV boxov je na trhu množstvo, drvivú väčšinu však tvoria lacné modely s upraveným, tzv. tabletovým Androidom, ktorý je však bez potrebných certifikácií, z čoho vyplýva problém s funkčnosťou, či ovládaním mnohých prémiových aplikácií. V ponuke sa síce začali objavovať aj modely s OS Android TV, určeným pre veľké obrazovky, avšak aj u týchto je často problém napr. s certifikáciou pre Netflix v 4K kvalite, alebo v nekvalitnom, či nedostatočnom HW, ktorý spôsobí problémy s plynulosťou systému a aplikácií.

Fínsky výrobca NOKIA má s Android zariadeniami veľké skúsenosti, preto s vývojom nerobil kompromisy a pre svoj 4K UHD Android TV box pridelil to najlepšie, čo aktuálne medzi certifikovanými Android TV boxami nájdete.

Skutočný Android a ultra-výkon

A nie je to len Androidom vo verzii 10, Nokia Streaming BOX 8000 má totiž jeden z najvýkonnejších chipsetov Amlogic S905X3 s 4-jadrovým procesorom Cortex A55, ktorý pracuje na frekvencii 2 Ghz a s výkonom cez 21000 DMIPS poskytuje nadupaný základ pre naozaj výkonný systém.

Zdroj: ellano.sk

Sekundujú mu grafický čip MALI-G31, dostatočne rýchla 2GB RAM (áno, pre Android TV sú 2GB dostatok) a Flash pamäte eMMC 5.0 o veľkosti 8GB, ktoré je možné rozšíriť pomocou USB Flash.

Spracovanie v najvyššej kvalite

Stačí ho chytiť do ruky a už podľa váhy cítite, že nemáte v ruke hračku, ale kvalitne prevedený box. To isté sa dá povedať o diaľkovom ovládači, ktorý jasne deklaruje, že tento box je určený na príjem internetovej televízie a VOD obsahu.

Zdroj: ellano.sk

Vďaka numerickým tlačidlám, ktoré sú aj podsvietené je komfort sledovania TV bezkonkurenčný. Ovládačom nemusíte nikam mieriť, keďže funguje cez Bluetooth a so zabudovaným mikrofónom môžete využívať hlasové ovládanie Google Asistenta.

Stabilné a rýchle pripojenie je základ

Na sieť ho pripojíte buď káblom cez ethernet port, alebo bezdrôtovo. Wifi antény sú interné, dokážu pracovať v Dual bande, pri 5Ghz dosiahne bezproblémovo rýchlosti cez 200 Mbps. Samozrejmosťou je Bluetooth 4.2, ktorý využijete na pripojenie soundbaru, slúchadiel, externej klávesnice, alebo gamepadu pre hranie aj pomerne náročných hier.

K dispozícii je USB 3.0 port (rozšíriteľný s USB HUB) a aj USB-C port, ktorý využijete na nabíjanie svojich mobilných zariadení. HDMI port je vo verzii 2.1, podporuje funkciu súbežného ovládania TV (HDMI-CEC) a umožňuje prenos videa v 4K kvalite až pri 60 snímkach za sekundu. Priestorový zvuk v špičkovej kvalite Dolby Digital+ si však môžete vychutnať aj cez optický SPDIF výstup. AV výstup je určený pre staršie televízory, pomocou tohto boxu si tak vytvoríte multimediálne centrum aj v ďalšej izbe, bez nutnosti výmeny TV.

Nokia Streaming BOX 8000 je dokonalý Android TV box

Výrobca poskytuje softvérovú podporu, box sa dokáže aktualizovať online bez straty nastavení. Rozhranie Android TV je veľmi prehľadné a jednoduché na obsluhu, zvládne ho aj dieťa. Odozvy sú ultra rýchle, prechod medzi aplikáciami bez najmenších zásekov a z plynulosti celého systému budete doslova unesený.

Spustiť Netflix v 4K, Youtube v 4K, či vyhľadávať v Google obchode môžete aj priamo tlačidlami na diaľkovom ovládači. Doinštalovať si však môžete mnohé ďalšie, k dispozícii sú ich v markete tisíce. Otestovali sme funkčnosť Skylink Live TV, HBO GO, Magio GO, Horizon GO, AntikTV, VOYO, O2TV, sledovanieTV, lepšíTV a samozrejme aj obľúbený Player KODI 19 Matrix.

Zdroj: ellano.sk

Integrovaný Chromecast funguje na jednotku, môžete tak zrkadliť obsah z Vášho telefónu na obrazovku TV, či plynulo prechádzať medzi vybranými aplikáciami z telefónu na televízor.

Prehrávanie náročných 4K videí s vysokým bitrate zvládne s ľahkosťou, v KODI zvládne po sieti prehrať aj film v 4K o veľkosti 70GB, podporuje však aj prehrávanie z lokálneho sieťového disku, či NAS, alebo z pripojeného USB úložiska.

Pri kúpe Android TV boxu teda zvažujte nielen cenu, ale aj výkon a kvalitu prevedenia boxu. Avšak hlavne si treba overovať, či má potrebné certifikácie, aby ste nemali v budúcnosti problém s funkčnosťou a používaním Vašich najobľúbenejších aplikácií.

9.6.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+