MojAndroid

V rámci ponuky nášho webu je vám neustále k dispozícii aj špecializované Android Fórum, kde môžete klásť vaše otázky a riešiť problémy s vašimi Android zariadeniami. Radu či riešenie môžete konzultovať s komunitou ľudí, ktorí sa zaujímajú o mobilné technológie ako také.

David1 píše…

Zdravím, rozmýšľal som, že si zakúpim mobil (Xiaomi mi6). Chcel by som sa spýtať či je lepšie si ho zakúpiť v zahraničnom obchode alebo v slovenskom. Vedeli by ste mi s týmto poradiť?

Nakúpiť z Číny a neplatiť clo a dane?

Pokiaľ sa bavíme o nákupoch v čínskych obchodoch, posledných niekoľko mesiacov pozorujeme veľmi pozitívny trend, z ktorého budú benefitovať najmä zákazníci. Veľké čínske obchody ako napr. GearBest, otvárajú svoje sklady na mnohých miestach mimo Číny. V Európe ich je hneď niekoľko, jeden je dokonca v susednom Česku.

Okrem toho, že tovar z týchto skladov vám príde domov oveľa rýchlejšie ako z ďalekého zahraničia, sú tu aj ďalšie benefity. Pri zaslaní tovaru z európskych skladov bežne neplatíte žiadne dodatočné clo ani DPH. Pri výbere produktu často uvidíte aj možnosť výberu skladu, odkiaľ tovar poputuje. Ak sa chcete vyhnúť zadržaniu balíčka na colnici, určite voľte európske sklady.

Praktické rady pri kúpe telefónu

Samozrejme, tieto tipy nemusia byť vždy univerzálne. Bez ohľadu na to, z akého skladu vám telefón príde, pri prípadnej reklamácii môžete mať problémy. Aj keď si tovar objednávate z overeného obchodu, musíte jednoducho počítať s dlhšími reklamačnými časmi, na aké ste zvyknutí pri slovenských e-shopoch. Je to najmä z dôvodu dlhého čakania na prepravu tovaru tam a späť. Ak vám náhodou reklamáciu neuznajú a vy chcete telefón reklamovať znovu, často sa vám nebude chcieť túto námahu absolvovať znovu.

Vráťme sa ale ešte späť k skladom, ako príklad použime spomínaný e-shop GearBest. Ak si teraz nalistujete produktovú stránku nejakého zariadenia a začnete si vyberať sklad, rýchlo zistíte, že so skladom sa menia aj ceny. Je to z jedného veľmi prostého dôvodu – absolútna väčšina všetkých zariadení v čínskych obchodoch má svoj pôvod práve v Číne. Ak sa aj telefón dostaví do bližšieho skladu, obchod si naúčtuje poplatky za prepravu, čo sa prejaví na cene.

Má to ale aj svoje výhody. Vďaka viacerým skladom čoraz častejšie stretávame mnohé akcie a výhodné ponuky, ktoré sú viazané práve na jeden konkrétny sklad. Ak je tento sklad v Európe, môžete mať zariadenie za “čínsku” cenu či dokonca lacnejšie a ešte k tomu čerpať benefity z toho, že produkt je už v Európe a k vám domov príde za pár dní bez akýchkoľvek ďalších poplatkov.

Rozhodnutie – Čína alebo Slovensko/EÚ?

A tak sa dostávame k odpovedi na otázku na fóre – odkiaľ sa oplatí telefón objednať viac? Z čínskeho obchodu alebo od slovenských predavačov? V tomto konkrétnom prípade by sme boli naklonení k slovenským e-shopom. Spomínaný smartfón Xiaomi Mi 6 je na trhu už viac ako dva roky, jeho cena sa rapídne prepadla, a tak ani slovenská marža nemusí byť najvyššia.

V čase písania článku sme však veľa dobrých ponúk na telefón na slovenskom trhu nenašli, a tak je možno lepšou voľbou práve Čína. V tomto prípade by sme ale určite volili európske sklady, aj keď by to znamenalo o pár desiatok eur vyššiu sumu zariadenia. Pri takto dostupnom modeli nebude prirážka nijako dramatická a uľahčí sa tým celá logistika doručenia zariadenia na Slovensko.

Poradíme aj vám alebo môžete poradiť aj vy!

Nezabudnite! Ak máte nejaký problém s vaším mobilným zariadením, napíšte na www.AndroidForum.sk a my alebo Android komunita, ktorá naše fórum pravidelne navštevuje, vám pomôže. Pokiaľ ste v mobilných technológiách zbehlí, môžete na našom fóre poradiť iným používateľom. Však viete, ako to býva – ako sa do hory volá, tak sa z nej aj ozýva. Možno aj vy raz budete potrebovať pomoc a nájde sa niekto ochotný, kto vám poradí!

14.10.2018
Zdroj: AndroidForum.sk

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+