MojAndroid

Od budúceho roka budú diaľničné známky pre slovenské diaľnice dostupné iba v elektronickej forme. Namiesto hliadok ich bude kontrolovať automatický systém kamier a radarov, a pokiaľ vodič pôjde po diaľnici bez platnej elektronickej diaľničnej známky, dostane pokutu poštou (objektívna zodpovednosť). Elektronická diaľničná známka bude viazaná na evidenčné číslo vozidla a dá sa zakúpiť na 10 a 30 dní, prípadne na celý rok. Modernizácia tohto systému umožňuje používateľom zakúpiť si diaľničnú známku od 1. decembra 2015 pohodlne aj z mobilu. Využiť na to môžu web www.eznamka.sk alebo rovnomennú mobilnú aplikáciu.

Ako kúpiť elektronickú diaľničnú známku cez web

Pokiaľ nechcete jednorázovo inštalovať aplikáciu kvôli kúpe elektronickej diaľničnej známky, môžete si ju zakúpiť priamo na webe www.eznamka.skHoci stránka nie je optimalizovaná pre mobilné zariadenia a zobrazenie na menších displejoch, navigácia po nej a celý proces kúpy známky sú pomerne jednoduché.

Stačí, aby ste priamo na domovskej stránke otvorili odkaz Kúpiť diaľničnú známku, vybrali si typ diaľničnej známky (10/30 dní alebo celý rok) a potom zadali EČV vášho vozidla, krajinu, kde bolo vozidlo registrované a e-mailovú adresu. Dobrovoľne môžete vložiť aj telefónne číslo (nevidíme v tom však žiadnu pridanú hodnotu). V ďalšom kroku potom vyberiete spôsob platby (aktuálne sa dá platiť iba kartou) a známku zaplatíte. Na e-mail vám potom bude zaslaný doklad o zaplatení diaľničnej známky.

Ako kúpiť elektronickú diaľničnú známku cez mobilnú aplikáciu

Hlavným rozdielom medzi kúpou elektronickej diaľničnej známky cez web a cez mobilnú aplikáciu je nutnosť registrácie. Používateľ sa v mobilnej aplikácii registruje telefónnym číslom, ktoré slúži ako jeho login. Registrácia však nie je bezchybná. Nechtiac sme zadali zlé telefónne číslo, na ktoré je zaslaný potvrdzujúci kód a registráciu sme nemohli nijako zrušiť alebo vrátiť o krok späť. Pomohlo iba preinštalovanie aplikácie. Niektorí používatelia sa priamo v komentároch na obchode Play sťažujú aj na to, že aplikácia sa nedá vypnúť a pomôže iba tvrdé ukončenie priamo v správcovi aplikácií.

Ak registrácia používateľa prebehne v poriadku, SMS s potvrdzujúcim e-mailom dostane obratom. V menu potom stačí vybrať typ vozidla a diaľničnej známky a v ďalšom kroku vyplniť EČV a krajinu registrácie vozidla. Potom zadáte svoje kontaktné údaje, skontrolujete správnosť informácií, ktoré ste do aplikácie zadali a danú známku uhradíte. Priamo v aplikácii potom máte prehľad o zaplatených elektronických diaľničných známkach a ich platnosti. Výhodou je aj možnosť priamej reklamácie známky či možnosť overenia platnosti známky priamo v mobilnej aplikácii.

Verzia: 2.0.6.1
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 2.0.6.1
Aktuálna cena: Zdarma

Nevýhodou tohto systému je, že firemní zákazníci si musia kúpiť aspoň 2 diaľničné známky, aby mohli zadať svoje firemné údaje. Hoci má tento systém ešte niekoľko nedostatkov, v globále ho možno označiť za funkčný.

Zdroj: eznamka.sk

2.12.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • robot

  20MB appka? Co tam preboha je?

  • Sub7

   sledovanie danej osoby, nakolko apka potrebuje opravnenie na pouzivanie fotaka a gps :-)

 • stanleyjr

  to nemyslia vazne…device id information, camera, photos/media/files, location, contacts, identity…dakujem neprosim si…kupim si to cez web a appku nepotrebujem

 • robo

  jaj chlapci… kde sa vo vas berie na paranoja? :-)

 • SimSon

  Heh, cez web podobne: meno, priezvisko, ulica, cislo, mesto, psc, krajina, mail. Sa ktosi docista zblaznil? Koli blbej dialnicnej znamke mam davat kamsi tolko osobnych udajov? Vlani stacilo prist na benzinku, kupit, zaplatit, a zapisat ECV na kupon…

  • stanleyjr

   Fakt je to choré, kvôli sprostej známke toľko osobných údajov. Radšej by som ostal pri otravnom lepení na okno ako dávať tretej strane údaje.

  • stanleyjr

   Btw ja na webe vidím povinné údaje len EČV, krajinu registrácie, email adresu. telefón je nepovinný údaj… Niečo sa zmenilo?

 • gapa torino

  Nainstalujem, objednam a odinstalujem, coho sa bat ? Alebo pockat a kupit si ju na benzinke

 • TomX1

  V texte mate chybu. Nie je pravda, ze”. Firemné údaje sa totižto nikde nezadávajú a firmy si tak do účtovníctva môžu vykázať iba potvrdenie o zaplatení a PDF, ktoré vygeneruje priamo web po zakúpení elektronickej diaľničnej známky.” Firemne udaje sa totiz daju zadat pri vybere “Kúpiť 2 a viac kusov diaľničnej známky (odporúčaný pre podnikateľské subjekty)” . Tam ked si potom vyberiete vo vybere “Údaje o prevádzkovateľovi vozidiel” polozku Podnikateľ, tak sa zobrazia aj policka na zadanie Obchodneho mena, ICO, DIC, IC DPH atd.

 • Kepro

  20MB tato aplikacia? :D

 • Viera

  Vcera som kupila dialnicnu znamku dnes som mala buracku auto ide na totalku vdaka novemu systemu som prisla o 50e. Genialny vymysel

  • robot

   pri starych nalepkach sa SPZ auta pisala na kontrolny ustrizok, ktory si si vzdy isto starostlivo uschovala. T.j. pri starom systeme, keby si rozflakala auto, takisto si ju nemozes preniest do noveho. Krava

+