MojAndroid

Prísne internetové predpisy na Kube sa dočkali bezprecedentného uvoľnenia, aspoň v malom merítku. Kuba totižto umožnila spustenie prvej bezplatnej a verejnej internetovej služby v kultúrnom centre Havany, hlavného a zároveň najväčšieho mesta. V posledných týždňoch sa tak desiatky mladých ľudí ženú každý deň do centra, kde sa môžu bezplatne pripojiť k internetu pomocou technológie Wi-Fi.

Kultúrne stredisko prevádzkuje kubánsky umelec Kcho, ktorý má podľa informácií väzby na vládu Kuby (centrum otvoril v januári samotný Fidel Castro). Bezplatný internetový prístup pochádza z Kchovho osobného a vládou schváleného pripojenia, ktoré beží rýchlosťou 2 Mb/s. V porovnaní s internetom vo svete sa jedná o pomerne pomalé pripojenie. Hovorca výtvarníka odmietol prezradiť, akú čiastku platí za takéto pripojenie, no služba s touto rýchlosťou stojí na Kube podľa poskytovateľa približne 900 dolárov mesačne.

V minulom mesiaci predstavil tamojší telekomunikačný operátor ETECSA svoj plán spustiť platenú Wi-Fi službu v druhom najväčšom meste Santiago de Cuba. Tzv. pay-to-play pripojenie bude stáť približne 4,50 dolárov za hodinu, čo je pre Kubáncov veľmi vysoká čiastka. To je hlavne z toho dôvodu, že priemerný občan zarobí mesačne približne 20 dolárov. Preto sa spustenie prvej bezplatnej verejnej Wi-Fi siete považuje za veľký krok, ktorý pomôže pri zoznamovaní obyvateľov s internetom.

Zdroj: The Associated Press, The Verge,  Foto:The Associated Press/Desmond Boylan

16.3.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+