MojAndroid

Iniciatíva Kto pomôže Ukrajine, ako už prezrádza jej názov, sa zaviazala pomôcť Ukrajincom, ktorí boli kvôli vojenskému konfliktu nútení opustiť svoje domovy. Mnoho z nich je po odchode vo finančnej tiesni a dlhé čakanie na dávky v hmotnej núdzi situáciu len zhoršujú. Preto sa iniciatíva spolu neinvestičným fondom Donio rozhodli poskytnúť pred Veľkou nocou jednorazovú krízovú pomoc rodinám v núdzi, z financií, ktoré darovali individuálni a firemní darcovia. O aktivite informovala prostredníctvom tlačovej správy.

Od začiatku vojny na Slovensko prišlo tisícky Ukrajincov, pričom mnohí z nich pri úteku nemali čas vziať si veľa. Iní zas prišli o možnosť pracovať. Tak či onak, veľa z nich je teraz odkázaných na svojich blízkych, ktorí vo väčšine prípadoch nie sú schopní živiť toľko ľudí naraz.

 „Poznám ľudí, ktorí sem prišli len s jednou taškou a peniazmi, ktoré mali vo vrecku. Dve moje známe boli 20 dní v pivnici v meste Černihiv, kým sa na pár hodín zastavili útoky a mohli utiecť. Prišli s deťmi a len s tým, čo si stihli rýchlo vziať do ruky. Nemajú kde bývať a nevedia, či budú mať zajtra peniaze na jedlo,“ hovorí Ukrajinka Lyudmila Reva, ktorá sem sama utiekla s dvoma deťmi a ďalšími tromi ženami a dieťaťom. Všetci sú na nej finančne závislí.

Príspevok má pomôcť skrátiť čakanie na finančnú pomoc od štátu

V priebehu marca mohli utečenci z Ukrajiny požiadať o dávku v hmotnej núdzi, ktorá však bude vyplatená až 18. apríla 2022. Tu na záchranu prichádza 220 tisíc eur, ktoré budú rozdelené medzi 10 tisíc Ukrajincov. Príspevok v sume 22 eur na osobu im má pomôcť uživiť sa, kým nedostanú od štátu väčšiu finančnú pomoc.

Iba ja mám príjem a tak sa starám o všetkých, vrátane mojej mamy a muža, ktorí museli zostať na Ukrajine a nemôžu teraz pracovať,“ hovorí Lyudmila. „Ja mám našťastie prácu, ale aj tak je to ťažké, uživiť z jedného platu deväť ľudí. Moja sestra a sesternica sa tu snažia nájsť prácu, ale zatiaľ sa im to nepodarilo. Nevieme dokedy budeme v takejto situácii,“ hovorí Lyudmila.

Rozdelenie prostriedkov by nebolo možné bez pomoci slovenských bánk, pričom zatiaľ sa zapojili Tatra banka, VÚB banka, Slovenská sporiteľňa a ČSOB. Banky identifikovali účty, ktoré si na Slovensku založili ukrajinskí občania starší ako 18 rokov od 24. februára 2022 a na ktorých sa k 12. aprílu 2022 v čase večernej uzávierky nachádzalo maximálne 100 eur (vrátane). Na každý z týchto účtov príde suma 22 eur, spolu s vysvetlením, prečo.

Náš tip
Dostupný roaming pre ukrajinských utečencov. Operátori podpísali spoločnú dohodu
15.4.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+