MojAndroid

Krádeže kryptomien dnes už nie sú ničím zvlášť prekvapivým. Prípad, ktorý sa stál v Kanade, je však podľa portálu TechRadar zaujímavý celkovou hodnotou kryptomien a aj spôsobom, akým bol prevedený.

Tínedžer ukradol milióny v kryptomenách pomocou metódy SIM swappingu

Kanadská polícia tam zatkla tínedžera za údajnú krádež kryptomien v hodnote 46 miliónov kanadských dolárov, čo je v prepočte približne 32 miliónov eur. Policajnému zboru v Hamiltone v Ontáriu sa podarilo pri dolapení získať len časť hodnoty – 7 miliónov kanadských dolárov, čo odpovedá približne 5 miliónom eur.

kryptomeny | Zdroj: TechRadar.com

Mladý zlodej mal pri krádeži využiť metódu SIM swappingu. Znamená to, že najprv získal osobné údaje obete prostredníctvom phishingu, sociálnych sietí alebo škodlivých aplikácií. Vďaka nim preniesol jej telefónne číslo na svoju SIM kartu. Následne už mal otvorenú cestu do online kryptopeňaženky obete zachytením žiadostí o dvojfaktorovú autentifikáciu cez SMS správu.

Čo priviedlo políciu na stopu?

Polícia v Hamiltone neprezradila, kedy ku krádeži došlo a či sa podarilo získať aj zvyšnú sumu ukradnutých kryptomien. Tínedžer ich už totiž stihol vo veľkom utrácať. A jeden z jeho nákupov sa mu stál práve osudným. Na nákup online prezývky, ktorá bola v hernej komunite považovaná za veľmi vzácnu, utratil ukradnuté kryptomeny.

Suma na nákup prezývky bola tak veľká, že upútala pozornosť úradov. Následné zatknutie bolo výsledkom spoločného vyšetrovania, ktoré sa začalo v marci 2020 medzi políciou v Hamiltone, FBI a  tajnou službou pre elektronické zločiny Spojených štátov amerických (CFTF). Tínedžer bol už odvtedy predvedený pred súd, ale policajné vyhlásenie nespomína výšku udeleného trestu.

Náš tip
Recenzia Google Pixel 6: Vždy aktuálny Android za výhodnú cenu, ale aj s nedostatkami
23.11.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+