MojAndroid

Mobilné telefóny sú po peňaženke druhou najatraktívnejšou korisťou pre vreckových zlodejov. Zväčša sa dajú následne minimálne predať, ale zaujímavé môžu byť aj vďaka obsahu a dátam, ktoré v nich ľudia zhromažďujú. Podľa aktuálnej štúdie až polovica (52%) ľudí nepoužíva na ochranu svojho mobilu heslo, a tak ich vystavujú oveľa väčšiemu riziku, ako si sami dokážu predstaviť.

Smartfón dnes obsahuje veľa citlivých údajov, slúži k prístupu na internet aj k plateniu

Mnoho ľudí sa dnes spolieha na svoje mobilné zariadenia, ktoré im umožňujú prístup na internet a vykonávanie online aktivít. Strata zariadenia v dôsledku krádeže je preto potenciálne ešte nebezpečnejšia ako kedykoľvek predtým. Napríklad 68 % jednotlivcov tvrdí, že pravidelne používajú internet vo svojom smartfóne (v porovnaní so 60 % v roku 2016) a 34 % z nich pravidelne používa na online aktivity tablet.

Tieto gadgety slúžia na ukladanie a odosielanie niekoľkých typov vzácnych dát. Napríklad viac ako tretina (35 %) ľudí používa svoj smartfón na internet banking, čo samozrejme poskytuje prístup k cenným finančným informáciám. Okrem toho, 57 % ľudí pravidelne používa smartfón na prístup k svojim osobným e-mailovým účtom55 % tvrdí, že ich používa na aktivity na sociálnych sieťach, kde zhromažďujú rovnako obrovské množstvo citlivých osobných údajov.

Heslo používa menej ako polovica ľudí

To, že stále veľká skupina ľudí v mobilných zariadeniach uchováva množstvo citlivých údajov bez akejkoľvek formy ochrany je znepokojujúce. Heslo na ochranu svojho mobilu používa menej ako polovica (48%) ľudí a iba 14% ľudí šifruje svoje súbory a priečinky, aby sa vyhli neoprávnenému prístupu. Ak sa tieto zariadenia dostanú do nesprávnych rúk, prístup k všetkým údajom od osobných účtov, po fotografie, správy a dokonca aj finančné údaje – majú bezproblémový…

Aj strata zariadenia, ktoré je chránené heslom, môže mať značné následky. Napríklad, menej ako polovica (41 %) ľudí zálohuje svoje údaje a iba 22 % používa na svojich mobilných zariadeniach opatrenia proti krádeži, čo môže vyústiť do situácie, že bývalí majitelia týchto zariadení budú mať pravdepodobne problém s prístupom k ich osobným informáciám a účtom.

Všetci milujeme naše mobilné zariadenia, pretože nám umožňujú prístup k dôležitým informáciám odkiaľkoľvek a kedykoľvek. Sú to cenné položky, a preto je prirodzené, že ich chcú zločinci dostať do svojich rúk. Ich práca je uľahčená tým, že každý druhý mobilný telefón nie je chránený heslom. Existuje niekoľko naozaj jednoduchých opatrení, ktoré môže každý urobiť, aby zabezpečil svoje zariadenia a údaje, ktoré uchovávajú. Používaním ochrany heslom a použitím vyhradeného bezpečnostného riešenia, vrátane ochrany proti krádeži, môžete chrániť svoje osobné informácie, fotky a online účty pred stratou a zneužitím.

Dmitrij Aleshin, viceprezident pre produktový marketing spoločnosti Kaspersky Lab, ktorá vykonala hore uvedenú štúdiu

6.7.2018
Zdroj: Tlačová správa

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+