MojAndroid

Vesmírne častice zo Slnka či ešte vzdialenejších čiernych dier môžu pomerne výrazne ovplyvniť aj život na našej planéte. Minimálne, ak sa jedná o ovplyvnenie mikroelektronických zariadení, ktorými sú doslova prešpikované aj naše smartfóny. Najnovší výskum z Vanderbilt University poukazuje na fakt, že práve častice kozmického žiarenia môžu mať vplyv na správny chod našich zariadení.

Kozmické, slnečné či galaktické žiarenie môže pri náraze do ochrannej kukly zemskej atmosféry a magnetického poľa vytvárať sekundárne častice ako neutróny, mióny či alfa častice. Milióny takýchto častíc nás zasahujú každú sekundu bez akejkoľvek odozvy. Avšak niektoré z nich sú dostatočne silné na to, aby spôsobili napríklad nesprávne fungovanie mikroelektronických zariadení.

space-particles-electronics-2017-02-20-01

Výskumníci z Vanderbilt University (Los Alamos National Laboratory) sa zamerali práve na porovnanie fungovania 26 nm, 20 nm a 16 nm čipov vplyvom rôznych častíc. Tiež výrobcovia čipov sú si vedomí prítomného problému. Veľké projekty v letectve, lekárstve, IT či doprave sú zabezpečený obvykle záložnými bezpečnostnými systémami, opravami chýb a ďalšími opatreniami.

Sektor spotrebnej elektroniky zaostáva a výrobcovia ako AMD či Qualcomm sa snažia predísť prípadným zaváhaniam aspoň sponzoringom najnovších projektov či štúdií. Najhoršie čo sa vám teda vplyvom zatúlaných častíc môže stať, je určitá závada alebo “modrá obrazovka smrti” na vašom smartfóne – čo je rozhodne problém nepríjemný, no nie životu nebezpečný.

Zdroj: Engadget

21.2.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+