Vedcom na Univerzite v Rochesteri sa podaril celkom zaujímavý kúsok. Vytvorili kov, ktorý odpudzuje vodu tak veľmi, že kvapky vody od neho odskakujú ako pod účinkami nejakého kúzla. Vyvolali totiž jav, ktorý sa nazýva hydrofóbia, teda vlastnosť látok, ktoré majú odpor voči vode. Na kov však nenaniesli nijaké špeciálne chemické krytie, ale na jeho povrch vyleptali nanoštruktúru, ktorá je trvalá. Využili výkonnú a presnú laserovú techniku, ktorá vytvára zložitú štruktúru veľkosti mikro a nonočastíc. Tým sa odlišuje od bežnejších impregnačných sprejov, ktoré poskytujú hydrofóbne krytie zväčša iba dočasné.
Aplikácia v praxi by mohla mať neuveriteľné využitie. Týmto spôsobom by sa mohli napríklad vyrábať diely lietadiel, ktoré by zabránili zamrznutiu vody v trupe, no táto technológia by tiež mohla značne zvýšiť životnosť smartfónov. Pohráva sa tiež s myšlienkou, že by vývojári spravili v rozvojových krajinách spoľahlivé potrubné systémy na zber vody, či dokonca latríny na miestach, kde nie je dosť vody na to, aby mohla zaručiť poriadne čistenie odvádzacích systémov.
Zdroj: Sploid
Povedal by som, ze naniest na povrch hydrofobickcy sprej je podstatne lacnejsie (a rychlejsie), nez nan leptat daku nano-strukturu laserom. Takze prakticke vyuzitie zatial nulove…
Tak ale je to trvale takže na take menšie povrchy (smartfon) by sa to vyplatilo skôr :-)
trvalé ako sa to vezme každý materiál sa používaním časom ošúcha a v tomto prípade by to mohlo mať za následok stratu vlastností.
no ale tak maticna doska a komponenty mobilu sa neošúchajú
Tak ale na to staci vodotesny obal (ktory zas vyjde lacnejsie), nez aby ti clapotala voda v mobile…
Inak tie spreje co odpudzuju vodu vydrzia pomerne dlho. Pouzivam to na aute (ako “tekute stierace”), a obnovujem to tak po 2 mesiacoch. Vyborna vec na vodu, akurat horsie ze sol a iny bordel sa na to chyta, tak stejne musim obcas stierat klasicky. Ale samotny dazd sa na tom neudrzi…
Musím súhlasiť naviac doska a komponenty by sa nedali kvalitne opravovať sú tam plošné spoje a tym by to tiež vadilo Inak tekute stierače používam tiež no je to iný princíp ako v prípade hydrofobneho sprej. Toto správy na skle takú mastnú vrstvu a voda lepšie stecie inak neviem si to vynachváliť a to aj v zime kedy nemusím škriabať okná
akoze so sprejom si nastriekas okno ? :D
ano ale sprej je riesenie ktore casom sa “osucha” a strati ucinok…skoro ako ked nanesies impregnaciu na platennu obuv…proste gumaky budu stale vodeodolnejsie :D…takze u mna prakticke vyuzitie iste vyzsie ako nula :)
to by som chcel vidiet ako striekas ocel na vyskovej budove impregnacnim sprejom :D
hele FLABER! http://wondersofdisney2.yolasite.com/resources/miscmovies/flubber/flubbergoo.png
flubber
nie FLABER! flubber bol zeleny!
Co by sa stalo keby to bolo v pahari ?
Krasna chybicka je v clanku: nonočastice