MojAndroid

Národný bezpečnostný úrad a vládna jednotka pre riešenie počítačových incidentov (CSIRT) doteraz vyšetrovali incident z 5. októbra minulého roka. Dospeli k záveru, že košická župa skutočne bola napadnutá hackermi. Informuje o tom portál web.vucke.sk.

Počítačové siete Úradu Košického samosprávneho kraja boli skutočne napadnuté hackermi

Predseda Košického samosprávneho kraja, Rastislav Trnka, prehlásil:

„Aj napriek neľahkej situácii, do ktorej sa Úrad KSK a jeho organizácie dostali po tomto hackerskom útoku, sme vyvinuli maximálne úsilie a súčinnosť, aby bol tento incident riadne vyšetrený. Zároveň sme paralelne pracovali na obnove dotknutých systémov. Za dočasný diskomfort a výpadok elektronických služieb sa občanom ospravedlňujeme. Na základe odporúčaní CSIRT prijmeme opatrenia, ktoré do maximálne možnej miery budú eliminovať riziko vzniku ďalších kybernetických útokov do budúcna,“

Záverečná správa z vyšetrovania tvrdí, že išlo o útok ransomvérom. Ransomvér je škodlivý program, ktorý dokáže uzamknúť zariadenia a zašifrovať ich obsah. Pár momentov po napadnutí boli na istý čas úplne vypnuté všetky prístupy z vonkajšieho prostredia, tak ako aj elektronický systém Úradu Košického samosprávneho kraja. Na záver spomenieme, že V súčasnosti už Úrad KSK funguje bez výrazných obmedzení, či už smerom k občanom alebo k samotným zamestnancom.

11.2.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+