MojAndroid

Možno ste sa aj vo svojom okolí stretli s niekým, kto považoval porovnávanie koronavírusu a chrípky za správne. Môže to byť preto, že ľuďom príznakmi koronavírus pripomína chírpku. Pri oboch chorobách sú častými príznakmi kašeľ, horúčka, únava, pocit slabosti a podobne. Avšak, kým chrípku má veda preskúmanú do hĺbky, COVID-19 je tu len krátko.

Nevie sa totiž, aké následky spôsobí a zanechá na obeti, ktorá si touto chorobou prešla. Taktiež na COVID-19 nie je vakcína a skôr než o rok pravdepodobne ani nebude. Našiel sa dokonca niekto, kto vytiahol čísla úmrtnosti rôznych druhov úmrtí, ale toto porovnanie je nesprávne:

Nesprávne porovnanie koronavírusu s chrípkou
Nesprávne porovnanie koronavírusu, chrípky a inými druhmi úmrtí

Prečo je porovnávanie koronavírusu a chrípky nesprávne?

Za prvé, koronavírus je choroba, ktorá je vysoko infekčná. Tie počty nakazených a mŕtvych môžu narastať exponenciálne. Autonehody takto napríklad nefungujú. Už keď sme pri autonehodách, množstvo ľudí prepravovaných autami je oveľa vyššie, ako počet ľudí s koronavírusom. To isté sa dá aplikovať na matky, samovraždy, alkohol a fajčenie.

Za druhé, existuje účinná vakcína proti chrípke a aj u nás je možnosť sa ňou zaočkovať. Na koronavírus zatiaľ nie je pripravená žiadna vakcína a odhaduje sa, že ešte asi rok ani nebude.

Za tretie, koronavírus je smrteľnejší než chrípka a v súvislosti vyššou mierou nákazlivosti je aj nebezpečnejší. Facebooková stránka Hoaxy a podvody prináša vyjadrenie MUDr. Mariána Jánoša, ktorý hovorí o tom, že chrípku na Slovensku malo v minulom roku viac než 157 000 ľudí a zomrelo 800. To odpovedá pol percentnej úmrtnosti, kým na koronavírus k 13. 5. zomrelo 27 ľudí z 1469 potvrdených prípadov. To odpovedá 1,8 % úmrtnosti.

Vezmime si aj náš zdravotný systém alebo zdravotné systémy iných krajín. Nikde vo svete nemali problém s preplnenými nemocnicami, napríklad kvôli chrípke. Zatiaľ čo koronavírus mnohé štáty, ako napríklad Taliansko, či Španielsko nezvládajú a majú preplnené nemocnice pacientmi s touto chorobou.

Náš tip
Facebook chce zabrániť šíreniu fake news o koronavíruse

14.5.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+