MojAndroid

Možno ste sa aj vo svojom okolí stretli s niekým, kto považoval porovnávanie koronavírusu a chrípky za správne. Môže to byť preto, že ľuďom príznakmi koronavírus pripomína chírpku. Pri oboch chorobách sú častými príznakmi kašeľ, horúčka, únava, pocit slabosti a podobne. Avšak, kým chrípku má veda preskúmanú do hĺbky, COVID-19 je tu len krátko.

Nevie sa totiž, aké následky spôsobí a zanechá na obeti, ktorá si touto chorobou prešla. Taktiež na COVID-19 nie je vakcína a skôr než o rok pravdepodobne ani nebude. Našiel sa dokonca niekto, kto vytiahol čísla úmrtnosti rôznych druhov úmrtí, ale toto porovnanie je nesprávne:

Nesprávne porovnanie koronavírusu s chrípkou
Nesprávne porovnanie koronavírusu, chrípky a inými druhmi úmrtí

Prečo je porovnávanie koronavírusu a chrípky nesprávne?

Za prvé, koronavírus je choroba, ktorá je vysoko infekčná. Tie počty nakazených a mŕtvych môžu narastať exponenciálne. Autonehody takto napríklad nefungujú. Už keď sme pri autonehodách, množstvo ľudí prepravovaných autami je oveľa vyššie, ako počet ľudí s koronavírusom. To isté sa dá aplikovať na matky, samovraždy, alkohol a fajčenie.

Za druhé, existuje účinná vakcína proti chrípke a aj u nás je možnosť sa ňou zaočkovať. Na koronavírus zatiaľ nie je pripravená žiadna vakcína a odhaduje sa, že ešte asi rok ani nebude.

Za tretie, koronavírus je smrteľnejší než chrípka a v súvislosti vyššou mierou nákazlivosti je aj nebezpečnejší. Facebooková stránka Hoaxy a podvody prináša vyjadrenie MUDr. Mariána Jánoša, ktorý hovorí o tom, že chrípku na Slovensku malo v minulom roku viac než 157 000 ľudí a zomrelo 800. To odpovedá pol percentnej úmrtnosti, kým na koronavírus k 13. 5. zomrelo 27 ľudí z 1469 potvrdených prípadov. To odpovedá 1,8 % úmrtnosti.

Vezmime si aj náš zdravotný systém alebo zdravotné systémy iných krajín. Nikde vo svete nemali problém s preplnenými nemocnicami, napríklad kvôli chrípke. Zatiaľ čo koronavírus mnohé štáty, ako napríklad Taliansko, či Španielsko nezvládajú a majú preplnené nemocnice pacientmi s touto chorobou.

Náš tip
Facebook chce zabrániť šíreniu fake news o koronavíruse

14.5.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • Kubo S

  a to niektorí veria, že za to môže Bill Gates a že nás všetkých očipuje..blázni

  • PeNe

   Môžeš si skúsiť pozrieť toto video, určite ho označíš sa konšpiráciu a komisia na určovanie pravdivosti za HOAX. A mňa za blázna. Nevadí. Len si pozri a skús porozmýšľať, prečo toto video nevydržalo na YouTube ani par hodin, opakovane ho mazali. Asi patríš k tým, čo veria len tomu, čo nám predloží mainstream. Závidím Ti, si šťastný človek. https://www.freedom.social/ftv/musicmaniac/video/58120?fbclid=IwAR1CAzEhF0ePtaOnAfJaNIRddpC11s0JpgR9HAFo6GglBUjjWDu7aaMB_hk

   • Michal Chabada

    Ak niekto zmaže video z YouTube je to hneď dôkaz, že video je pravdivé? To je zvláštna argumentácia 🤔

    • PeNe

     Pán Chabada, zdá sa Vám, že som tvrdil niečo také, čo mi tu podsúvate? Ale nedá mi uviesť ešte jeden príklad: Jaroslav Dušek si do svojich stretnutí so zaujímavými ľuďmi z názvom Duše K pozval Milana Calábka, ktorý hovoril o rôznych možnostiach prevencie pred koronavírusom a liečbe COVID-19. To video malo vyše pol milióna stiahnutí a Google ho zmazal. Za roky, čo sa Duše K vysiela ešte ani raz nezmazali ani jednu časť. Porozmýšľajte nad tým aj z Vašou manželkou virologičkou.

   • Kubo S

    verím ľuďom, ktorých poznám a nie nejakej možno doktorke z videa, ktorú ani nepoznám..a verím tomu čo vidím a nie tomu čo si prečítam niekde na pochybných stránkach, verím odborným publikáciám

    • PeNe

     Máš právo veriť čomu chceš. Ja som Ti len ponúkol iný pohľad na vec.

  • Michal Chabada

   Nedávno som videl takýto príspevok, ktorý najlepšie vystihuje situáciu:

   Toto je TOP text, aky som tu na nudnom facebooku doteraz videl a cital 😂😂😂 Toto je nas sucasny svet v kocke 👉

   Imagine being Bill Gates right now.

   You spend 30 years of your life and $50 billion of your own dollars supporting humanitarian causes. You directly save hundreds of thousands of lives in South East Asia by providing anti malaria netting to half of a continent, you drop infant mortality rates throughout the entire developing world by funding vaccine programs including vaccinating 40,000,000 children for polio, and, among a plethora of philanthropic endeavors, you fund free educational platforms like Khan Academy so people can have free access to high quality education.

   Then after donating half of your wealth to charity and pledging 90% of the remainder to charity in your will -arguably doing more to better life on earth for humanity than any other human being to ever live.

   You then hop on the internet only to find a million scientifically illiterate fucking imbeciles that are using the very OS you made in the first place to call you a child murdering arch villain antichrist because they watched a YouTube video made by some other yokel with the comprehension of a fucking potato.

   • PeNe

    Confirmation bias :-)

 • Maher787

  Nepísal by sin ze existuje účinná vakcína proti chrípke, lebo keby tomu tak naozaj bolo nesedelo by v ordinácii každú jesen a zimu toľko ľudí nakazenych chrípkou. Ucinna vakcína je napr na osypky.

  • PeNe

   Hold, redaktori MojAndroid sú už odborníci aj na infekčné choroby. :-(

   • Michal Chabada

    Áno predstav si, že moja manželka je virologička.

    Aj do komentárov nám píšu samí doktori? 😉

+