MojAndroid

Poprední slovenskí vedci spojili svoje sily, aby spoločne bojovali proti aktuálne besniacemu koronavírusu. Vedci zo slovenských spoločností MultiplexDX, Lambda Life a ProScience Tech spojili sily s virológmi z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied (BMC SAV) a zostavili sadu reagencií podľa protokolu Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre spoľahlivú detekciu vírusu SARS-CoV-2.

V prvej fáze má v rámci komplexnej spolupráce vzniknúť 100-tisíc PCR testov. Do projektu sa zapojila aj nadácia ESET, ktorá podporila vývoj testu a plne financuje prvých 100-tisíc kusov. Tie budú promptne ponúknuté ako dar Slovenskej republike.

Kľúčové komponenty boli vyvinuté a vyrobené firmou MultiplexDX, ktorá sa venuje vývoju a výrobe inovatívnych reagencii pre rôzne metódy molekulárnej diagnostiky.

Aktuálne prebieha validácia slovenského PCR testu v spolupráci s tímom vedcov z BMC SAV. Už prvé výsledky overovacích procesov pritom ukazujú nielen funkčnosť, ale aj dobrú citlivosť nového testu, ktorá je porovnateľná s aktuálne používanými diagnostickými metódami.

„Znamená to, že náš test je spoľahlivý a presný a vie pomôcť pri diagnostike pacientov v ranom štádiu ochorenia. Kľúčové komponenty pre 100 000 PCR testov vieme vyrobiť v priebehu dvoch týždňov.“

Vysvetľuje Pavol Čekan, zakladateľ spoločnosti MultiplexD

Masívnejšie testovanie vďaka ESETu

Celý proces validácie a následnej registrácie výslednej zostavy potrvá podľa odhadov spoločnosti ProScience Tech približne tri týždne. Ak všetko pôjde hladko, tak Úrad verejného zdravotníctva by už o tri týždne mohol pri štátnom testovaní využívať nové sady. Vďaka ich dostupnosti by sa citeľne mohli rozšíriť okruhy denne testovaných ľudí, čo pomôže v boji proti neviditeľnému nepriateľovi SARS-CoV-2.

„Verím, že snaha našich vedcov bude korunovaná úspechom a v tak kľúčovej veci, ako je detekcia koronavírusu budeme mať dostatok PCR testov z vlastných zdrojov. Pomôže to Slovensku nielen v plynulom testovaní, ale vytvoríme si aj rezervu pre prípad, že testov bude vo svete nedostatok.“ 

Robert Mistrík z permanentného krízového štábu.

Nadácia ESET podporila vývoj testu a poskytla finančné prostriedky na prvých 100-tisíc kusov z Fondu na podporu účinnej diagnostiky a prevencie ochorenia COVID-19. Tieto testy budú ponúknuté ako dar slovenským štátnym inštitúciám.

„Pri vytváraní Fondu bolo pre nás dôležité zabezpečiť účinnú diagnostiku v masovom meradle, čo sa dá dosiahnuť iba prostredníctvom vedy. Aj v takejto kritickej situácii sa tak ukazuje dôležitosť podpory vedy na Slovensku, ktorej sa venujeme dlhodobo.“

Hovorí Richard Marko, generálny riaditeľ spoločnosti ESET

Prioritou je Slovensko, no počíta sa s pomocou pre ostatné krajiny

Výrobné kapacity budú k dispozícii diagnostickým laboratóriám na Slovensku aj po spotrebovaní prvých 100-tisíc testov. Autori nového testu otvorene uvádzajú, že sú plne pripravení spolupracovať so štátnymi laboratóriami a efektívne ich zásobovať.

Počíta sa aj s možnosťou, že testy budú distribuované do ďalších krajín, ktoré ich taktiež potrebujú. Podľa vyjadrení autorov však majú Slovenské laboratória jednoducho prioritu. K exportu sa teda pravdepodobne pristúpi až po tom, čo bude Slovenská republika dostatočne zásobená pre potreby svojho vlastného testovania.

Náš tip
UV svetlo: Zabije koronavírus na vašom telefóne? Ako sa ho zbaviť?
Náš tip
Ochranné rúška: Neviete ich zohnať? Objednajte si ich
7.4.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+