Študentov v Kórei čakajú ťažké časy. Tamojší predstavitelia školstva chcú totiž zaviesť do praxe mobilnú aplikáciu, ktorá učiteľom umožní na diaľku spravovať smartfóny študentov a blokovať niektoré funkcie.
Na tento účel slúži aplikácia iSmartKeeper, ktorá umožňuje učiteľom obmedziť používanie študentských smartfónov v šiestich rôznych režimoch – úplne telefóny uzamknúť, umožniť len volania na núdzové čísla, umožniť akékoľvek volania, umožniť volania a smsky, alebo vypnúť niektoré aplikácie. Učiteľ má tiež možnosť umožniť používanie len jedinej aplikácie, napríklad edukatívneho programu, potrebného pre výučbu. Cieľom je samozrejme znížiť možnosti rozptyľovania a zvýšiť pozornosť študentov počas vyučovacieho procesu. Nasledujúce video v čase od 35. sekundy zobrazuje postup takéhoto blokovania (video je v kórejčine).
Aplikácia umožňuje aj plánovanie, takže učiteľ môže napríklad nastaviť blokovanie niektorých funkcií počas vyučovacích hodín a naplánovať ich odblokovanie počas prestávok. Na základe GPS a ostatných lokalizačných služieb je takisto možné nastaviť blokovanie len v školských priestoroch. Prístup do nastavení aplikácie majú okrem učiteľov aj rodičia, ktorí môžu trvalo zablokovať niektoré aplikácie, alebo vytvárať časové plány, podobne ako učitelia. Na tento účel slúži samostatná aplikácia, ktorá umožňuje rodičom smartfón ich dieťaťa spravovať.
Celý projekt bol testovaný na 11 školách v Soule a blízkom okolí s rozdielnymi a diskutabilnými výsledkami. Tri školy od projektu ustúpili po zistení, že študenti svoje telefóny rootujú, aby tak obišli obmedzenia dané aplikáciou iSmartKeeper. Objavila sa tiež sťažnosť na chyby v geolokácii, kedy mal byť telefón istého žiaka uzamknutý ešte niekoľko hodín po tom, ako odišiel zo školy. Aplikácia je navyše zatiaľ len pre Android (ktorý je v Kórei s prehľadom najpopulárnejším mobilným OS), čo znamená, že reštrikcie sa netýkali študentov s iPhonmi a Windows Phone zariadeniami. Autori aplikácie síce chystajú aj iOS verziu, je však otázne, či bude vzhľadom ku kontroverznosti celého projektu vôbec potrebná.
Objavili sa totiž aj kritické hlasy, ktoré tvrdia, že takéto striktné zákazy nie sú riešením a jeden profesor zavedenie aplikácie dokonca nazval porušovaním ľudských práv študentov. Napriek tomu už školské úrady v provincii Gangwon odporučili všetkým 677 tamojším školám začať aktívne používať aplikáciu iSmartKeeper, v ostatných častiach krajiny ju budú zatiaľ používať len v skúšobnej prevádzke.
V pôvodnej správe na portáli theverge.com, z ktorej sme čerpali informácie, chýba dôležitá informácia o tom, akým spôsobom vlastne školy „prinútili“ študentov, aby si takúto aplikáciu do mobilov vôbec nainštalovali. Jednou možnosťou je, že s projektom a testovaním aplikácie súhlasili ich rodičia a zákonní zástupcovia, prípadne mohol mať oporu v miestnej legislatíve, ktorá by pri používaní mobilov na školách umožňovala kontrolu zo strany školských inštitúcií.
Ako je to na Slovensku?
Slovenskí študenti sa však takýchto drastických zásahov do svojich mobilov báť nemusia. Príslušný legislatívny rámec totiž neexistuje a zrejme ani nebude, keďže takéto „nútené“ inštalovanie aplikácií do mobilov študentov by bolo s najväčšou pravdepodobnosťou protiústavné a aj prípadná vymožiteľnosť práva by bola obtiažna. Používanie mobilov počas vyučovania na základných školách síce zakazuje vyhláška Ministerstva školstva SR č. 320/2008, ktorá v § 20 doslova uvádza: „Počas vyučovania žiak nesmie používať mobilný telefón. Použiť ho môže iba v odôvodnených prípadoch so súhlasom vyučujúceho, triedneho učiteľa alebo riaditeľa, alebo jeho povereného zástupcu“. Vyhláška sa však nezmieňuje o iných multimediálnych zariadeniach a už vôbec nie o čoraz populárnejších inteligentných hodinkách a iných nositeľných zariadeniach. Navyše, neuvádza ani spôsob kontroly žiakov a jej formy a realizáciu necháva na jednotlivé školy.
Celú problematiku sme konzultovali s niekoľkými pedagógmi, ktorí sa pre MojAndroid.sk vyjadrili, že nosenie a používanie mobilov v škole väčšinou bližšie upravuje školský poriadok. Ten je na každej škole iný a obvykle zakazuje používanie mobilov počas vyučovacích hodín, mnohé školy však žiakom úplne zakazujú nosiť do školy cenné veci a mobilné telefóny. Ako nám však potvrdili učitelia, v praxi sa toto nariadenie zvyčajne nekontroluje a nevedia si predstaviť, ako by žiakov kontrolovali, či mobily majú, alebo nie. Pedagógovia ďalej uviedli, že problém so žiakmi, ktorí používajú mobily počas vyučovacích hodín, rapídne narástol v posledných rokoch a zrejme ho bude potrebné riešiť komplexnejšie.
Ako je u u vás a na vašej škole? Stretli ste sa s nejakými konkrétnymi obmedzeniami pri používaní mobilov, alebo sú pravidlá na vašej škole voľnejšie?
Zdroj: theverge.com