MojAndroid

Vymkli sa sociálne siete kontrole? Začínajú si algoritmy žiť vlastným životom, kedy nám podsúvajú obsah, ktorý výrazným spôsobom ovplyvňuje naše vnímanie sveta? Nachádzame sa na ceste z ktorej niet návratu alebo stačí vykonať niekoľko ráznych a efektívnych zásahov?

Tieto otázky a celková problematika sociálnych sietí a ich postavenia v spoločnosti nie sú ničím novým. Už od momentu, kedy giganti ako Facebook či Instagram nabrali na popularite, sa pravidelne ozývajú výrazné varovné hlasy poukazujúce na to, že základná myšlienka sociálnych sietí, spájanie ľudí, už dávno nie je tým, čo hrá prím. 

Namiesto toho, aby nás sociálne siete spájali, často robia úplný opak – rozdeľujú nás do rôznych skupín, pričom každá z nich si myslí, že práve ona je tou jedinou správnou. Myšlienka “My dobrí proti ostatným zlým” však nie je tým, čo sa v skutočnosti deje. Pod vrstvami balastu, vlastných právd, falošných informácií a tony reklamy sa v konečnom dôsledku ukrýva neutešivý princíp “My proti nám”. 

Sociálne siete nám ukazujú to, čo chceme vidieť a nie to, aká je realita

Algoritmy sociálnych sietí nám neukazujú to, čo sa v skutočnosti deje. Ukazujú nám to, čo chceme vidieť. Postupne, deň za dňom, príspevok za príspevkom sa veľká časť používateľov zosúva čoraz hlbšie do poriadne temného miesta.

Utvrdzujú nás v našich myšlienkach a presvedčeniach. Otvorená konštruktívna diskusia, zdravá výmena názorov a schopnosť priznať svoje zlyhanie vo svetle nových informácií sa dnes už akosi nenosia. Osočovanie, nadávky a bezprecedentné presadzovanie svojho neomylného názoru, áno. 

Sociálne siete dali každému možnosť vyjadriť sa úplne k všetkému. A práve to sa dnes deje. Ako keby bolo hanbou priznať, že niečomu nerozumieme a nemáme dostatok kvalitných poznatkov na to, aby sme mohli vytvárať závery. Najhlasnejšie pritom kričia tí, ktorí by radšej mali zostať ticho. 

Pre sociálne siete sme len nástroj na tvorbu zisku, ľahko im podľahneme

Zabúdame na to, že veľká časť obsahu sociálnych sietí predstavuje len názory bežných ľudí. Omylných ľudí. Ľudí, ktorí veci vidia svojou vlastnou optikou. Ľudí, ktorí sa riadia heslom “načo kaziť dobrý príbeh pravdou”. Prestávame rozlišovať. Rovnakú váhu prikladáme názoru influencerov aj odborníkov z rôznych oblastí. To sme už naozaj zabudli na to, o čo vlastne ide priemernému influencerovi? Že nám chce za každú cenu niečo podsunúť, predať a vytvoriť si z nás len ďalšieho zákazníka?

To sme už skutočne zašli tak ďaleko, že si v otázkach zdravia a života ideme nechať radiť od spevákov či hercov? Neviem ako Vy, ale ja stále s ochorením a zdravotnými problémami chodím do lekárskej ordinácie, nie na koncert. To, že sa na niekoho upierajú oči veľkého počtu ľudí, neznamená, že vo všetkom má pravdu. Treba sa zamyslieť z akej sféry prispievateľ pochádza, v čom má reálnu expertízu… Treba rozlišovať.

Plno pekných ľudí, ktorí sa majú každý deň úplne skvelo, nikdy nie sú chorí a nemajú žiaden problém. Život je prechádzkou ružovou záhradou. Nové auto, nový mobil, skvelá dovolenka, drahé jedlá… Bombarduje nás to z každej strany. Lajky a pochvalné komentáre od úplne cudzích ľudí sa stávajú symbolom úspechu. Náš život má zmysel len vtedy, keď sa páči ostatným, keď nám závidia…

Toto je realitou sociálnych sietí. Samá chvála, často len forma skrytej reklamy, no málo skutočného života. Hľadať autenticitu na sociálnych sieťach je v dnešných časoch ako hľadanie panny vo verejnom dome. Ženieme sa za vidinou. Vidinou, ktorá prešla toľkými filtrami, že s realitou nemá už takmer nič spoločné.

Sociálne siete nám servírujú to, čo chceme vidieť, vo forme v akej to chceme vidieť. Všetko na striebornom podnose. Len aby to vyvolalo reakciu, otvorenie, lajk, komentár a najdôležitejšie, aby sme to posunuli ďalej zdieľaním. Pre falošné správy sa stali priam rajom.

Čím viac času tu strávime, čím viac obsahu vidíme, tým väčší vzniká priestor na predaj reklamy a produktov. Tým viac dolárov tečie do vrecka akcionárov a majiteľov. A práve o to tu ide.

Tvorcovia sociálnych sietí preto budú robiť len absolútne minimum pre to, aby priniesli zmysluplnú zmenu smerom k ľudstvu a ľuďom. Svojvoľne si nebudú ničiť vlastný biznis. Prečo by to robili? Rozmýšľajú úplne opačným spôsobom. Tento rok sme zarobili miliardu, ako o rok zarobíme viac? Za kormidlom nesedí nik iný, ako starý dobrý dolár.

The Social Dilemma: Dokument nám ukázal, ako naozaj fungujú sociálne siete

Toto nie je nič nové, žiaden svetoborné odhalenie sa nekoná. Všetko sú to veci, o ktorých dlho vieme. Prinajmenšom niekde hlboko v podvedomí.

Keď však na problém začnú upozorňovať aj tvorcovia a poprední predstavitelia, ktorí nám sociálne siete priniesli, tak je jasné, že ide o vec, pred ktorou si už nemožno zatvárať oči.

Ako z toho von? Netvárme sa, že existuje nejaké čarovné riešenie. To pri takto komplexných problémoch nenájdeme asi nikdy. Jednou šancou je, že sa dá dokopy dostatok veľmi šikovných ľudí, ktorí budú schopní prísť s niečím, čo dokáže ustáť tlak zo strany finančných záujmov. Je čas na zmenu. Regulácie. Iný, triezvy pohľad. A toto, drahí priatelia, je nerovný boj.

Možno, že veci nezmeníme. Možno sme už skutočne zašli tak ďaleko, že cesta späť je nemožná. No táto vidina je strašne depresívna. Nesmieme sa s ňou zmieriť, musíme robiť všetko preto, aby sme si uvedomili, že tieto siete dnes nie sú sociálne. Sú antisociálne.

Niekedy pritom stačí úplne málo – zamyslieť sa a prehodnotiť svoje priority…

A možno nás čaká veľké prekvapenie. Problematika sa totiž opäť dostáva do pozornosti verejnosti a regulačných úradov. Živú diskusiu vyvoláva nový dokumentárny film The Social Dilemma, ktorý trafil klinec po hlavičke.

Je dobre spracovaný a relevantný, no zároveň dostatočne zrozumiteľný aj pre bežného diváka. Približuje nám špinavé triky, ktoré dnes sociálne siete používajú na to, by nás k obrazovke pripútali na čo najdlhší čas. Určite stojí za pozornosť. Takže namiesto toho, aby ste najbližšie “skrolovali” časovú os alebo nové “stories”, pozrite si radšej tento dokument.

Práve takéto pohľady otvárajúce oči verejnosti môžu zohrať dôležitú úlohu v boji proti tichému nepriateľovi, o ktorom sme donedávna ani netušili. Prinajmenšom zistíte akým spôsobom to na nás každý deň skúšajú.

Náš tip
Na fotografiách vyzerajú takmer dokonale, no pravda je iná. Takto dokážu influencerky oklamať svojich sledovateľov
13.10.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+