MojAndroid

Nie je to tak dávno, čo Google odhalil svoje zámery s vývojom kontaktných šošoviek pre diabetikov. Tie im majú už v dohľadnej budúcnosti uľahčiť život tým, že už nebudú musieť sledovať hladinu cukru v krvi pomocou rôznych prístrojov. Šošovky pre cukrovkárov majú merať úroveň cukru v krvi pomocou ľudských tekutín, v tomto prípade sĺz.  Toto zariadenie však v budúcnosti nemusí byť jediným, ktoré si budete môcť umiestniť priamo na oko. Patent Bolt totižto odhalil patent spoločnosti Google na kontaktné šošovky so senzormi. Tieto majú slúžiť na ovládanie nositeľných zariadení, ako napríklad hodiniek Moto 360 či okuliarov Google Glass, alebo vo všeobecnosti elektroniky, a to pomocou žmurknutí oka.

Náš tip
Google pripravuje kontaktné šošovky pre diabetikov. Budú sledovať hladinu cukru

Vďaka senzorom pripevneným na šošovku je detekcia žmurknutí veľmi presná. Šošovky majú obsahovať bohatú nádielku snímačov, vrátane svetelného, tlakového a teplotného senzora. Chýbať nemá ani senzor vodivosti a elektrického poľa. To všetko bude prepojené pomocoou elektrického obvodu a napájania umiestneného mimo zorné pole oka. Samotné šošovky nevykonávajú žiadnu výpočtovú činnosť a slúžiť majú len na presnú detekciu žmurknutí.

Google šošovky nabité senzormi

Na čo majú byť takéto šošovky vlastne dobré? Ovládať by sa pomocou nich mali dať rôzne elektronické zariadenia, vrátane smartfónov, ale aj televízorov a ďalších. Pomocou jednoduchého vzoru žmurknutí, by sa mohli dať aktivovať rôzne funkcie. Úplne najjednoduchším príkladom by mohla byť situácia, kedy jedným žmurknutím potvrdíte napríklad prijatie hovoru alebo otvorenie aplikácie. Google patent na takéto šošovky podal už v roku 2012 a tak je možné, že vo vývoji už pokročil. V dokumentoch nie je presne uvedené, aký zdroj napájania by bol použitý, jednou zo spomínaných možností je však použitie slnečnej alebo tepelnej energie, prípadne energie získanej z rádiových vĺn.

Šošovky, pomocou ktorých by sme boli schopní ovládať zariadenia v blízkej dobe určite neočakávajte. Aspoň podľa nás je na ne ešte príliš priskoro. Bude však zaujímavé sledovať, kam ich vývoj povedie a či sa ich niekedy vôbec dočkáme v reálnom nasadení.

Zdroj: androidpolice

24.3.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+