MojAndroid

Konferencia o napredovaní a nových technológiách spoločnosti Google, Inc. sa začína už zajtra, 10.mája 2011 ! A my vieme, čo sa táto spoločnosť zrejme chystá predstaviť ! Keďže Google stojí oproti tvrdým oponentom, ako je napríklad Apple či Microsoft, máte sa na čo tešiť. Konrétne je “v obehu” 7 možných adeptov, ktorí by mohli byť zajtra predstavení, pozrieme sa na nich postupne.

1. Ice cream Sandwich

Takto znie meno ďalšej verzie OS Android. Mala by byť predstavená buď na spomínanej konferencii už zajtra, alebo niekedy v priebehu budúceho týždňa. Nik ešte nevie, aké číselné označenie táto verzia ponesie, no vieme, že v nej budú prvky z verzií Gingerbread, Honeycomb a Google TV! Koluje informácia, že ak táto verzia získa niečo z Google TV, Google TV získa zas niečo na “oplátku”, možno aj Android Market !

2. Google Music (Android World)

Táto služba od spoločnosti Google mala byť vydaná už minulý rok, no nakoniec sa jej vydanie posunulo na Marec tohoto roku. Marec ubehol už dávnejšie a Google Music tu stále nemáme! Pravdepodobne bude táto služba predstavená už zajtra a tak sa máme na čo tešiť ! Vraj nastali nejaké problémy pri podpisovaní zmlúv s nahrávacími spoločnosťami a preto sa Google tak zdržal. Ku Google Music mali byť zakomponované aj filmy, relácie, zvonenia aj podcasty a celý tento projekt mal niesť meno Android World. Je možné, že niekto v Google prišiel na lepší názov a preto s tým tak otáľajú :) Táto služba by mala synchronizovať všetky vaše obrázky, videá, hudbu, aplikácie a knihy pomocou “cloud-u”, čo by znamenalo, že viac nebudete potrebovať USB kábel od mobilu. Bude to jednoduché a vraj aj rýchle. Žeby konkurencia pre iTunes?

3. Nový a bezpečnejší Android Market

Market prežil od svojich začiatkov pri verzii 1.5 už mnoho. Bohužiaľ aj dosť zlého. Občas sa tu objavili škodlivé aplikácie, ktoré však boli takmer hneď odstránené, no predsa sa vyskytli. Google chce predísť tomu, aby sa takéto aplikácie vôbec na Market dostali a tak chce zvýšiť a zlepšiť používanie samotného Marketu, ktorý je dnes často  nahradzovaný aplikáciami ako Chomp a pod. Taktiež by sa mal Market “rozdeliť” na kategórie podľa výkonnosti zariadení, ale uvidíme, či je to pravda. Je čas, aby si Matias Duarte a jeho tím vývojárov orientovaný okolo Marketu  siahli na dno svojich síl a stvorili nový a silnejší Android Market!

4. Témy

Market je dnes preplnený launchermi a aplikáciami, ktoré menia vzhľad nášho Androidu (často len rootnutého). Google vývojári preto  prišli s myšlienkou vytvoriť akési témy, čo znamená, že musia vytvoriť nové API rozhranie, ktoré bude v konečnom dôsledku dovolovať samotným vývojárom, aby vytvárali témy, ktoré zmenia celkové prostredie v Androide. Na jednej strane je to dobré, ak sa vám nepáči nadstavba OS od výrobcu vášho Androidu /HTC Sense, TouchWiz,…/ tak si jednoducho stiahnete pôvodnú tému Androidu, alebo si vyberiete z niektorých tém, ktoré sa vám budú páčiť. Otázkou však ostáva, čo sa stane, ak sa na Markete zjavia témy od vývojárov, ktoré budú narúšať bezpečnosť telefónu, keďže prostredie bude “viac nastavovateľné”. Možno práve toto preverí bezpečnosť nového Marketu. Uvidíme…

5. Oficiálne on-line Android IDE prostredie

Pre tých, ktorí by sa chceli stať vývojármi Android aplikácií je toto veľmi dobrá správa. Pokiaľ nemáte skúsenosti s Javou či Eclipsom, iste sa často trápite pri vývoji aplikácií, ktoré by ste radi “postli” na Market. Toto on-line prostredie by to malo zmeniť. Google sľubuje jednoduchší vývoj aplikácií a samotnú prácu s nimi. Práve to, že ide o on-line projekt by malo prácu o dosť uľahčiť. Nebude treba nič inštalovať, sťahovať ani nič podobné. Len otvoríte príslušnú URL adresu a programujete. Google chce takto prilákať ľudí k tomu, aby vytvárali aplikácie pre Android a nie pre konkurenta, iOS. Ľudia sa budú môcť sústrediť na to, ako ich aplikácia bude vyzerať a ako sa bude správať a nie na zložitosť Javy či Eclipsu. Hovorí sa aj o možnej podpore Photoshopu a Flashu, čo by Google posunulo zas len vyššie! Publikovanie aplikácií by malo byť ešte jednoduchšie, keďže Android IDE by vám nemal dovoliť spraviť nič “zlé”.

6. Herné centrum

Tak ako existuje Game Center od iOS a xBox Live pri Windows Phone 7, malo by existovať aj herné centrum od Googlu. Google by sa mal s takýmto centrom poponáhľať, ak chce konkurovať oponentom. Malo by ísť o príjemné, jednoduché, sociálne a zábavné centrum, kde by človek našiel presne takú hru, na akú má práve v tej chvíli chuť. Toto centrum by sa mohlo objaviť aj v Goggle TV. Nečakáme ohromné HD hry, ktoré budú vyrážať dych, no ak Google toto centrum postaví na dobrej platforme a bude nadväzovať na smartfóny a tablety, tak by si malo toto herné centrum nájsť rýchlo obľubu. Ako príklad si zoberte Angry Birds… ;)

7. Nový Google Voice

Nejde až o takú horúcu tému a tak bude len prekvapením, ak sa aj Google Voice objaví na zajtrajšej konferencii. Terajší Google Voice na spojenie stále využíva služby mobilného operátora, čo by sa malo zmeniť. Konečne by mohla prísť natívna podpora VoIP! Hovoríte si, že Google Voice už VoIP podporuje? Máte pravdu, ale VoIP môžeme využívať len na Gmail-y. Google zvolil túto zvláštnu cestu možno kvôli novovytvoreným priateľstvám s mobilnými operátormi, aby si ich získal (nestratil). Predsa, Google na trhu nepôsobí tak dlho ako Nokia či iní. VoIP je trend, ktorému sa nik neubráni a tak je len otázkou času, kedy sa aj Google odhodlá na tento krok.

Je viac než pravdepodobné, že sa niektoré z vyššie uvedených noviniek objavia na konferencii Google I/O, ktorá sa bude konať už zajtra v Moscone Center v San Franciscu! Samozrejme, že o konferencii budeme informovať :)

9.5.2011

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+