MojAndroid

Dlho očakávaný a sledovaný proces sa dostal do svojho cieľa. Teda aspoň pokiaľ ide o definovanie základných pravidiel, ktoré sa pre drony musia aplikovať naprieč všetkými krajinami Európskej únie. Do jedného roka musí aj Slovensko prijať svoje implementačné zákony.

Hlavným motívom je povinná registrácia

Publikované delegovanévykonávacie Nariadenie Komisie spúšťa od 1. júla 2019 presne ročné obdobie na to, aby tiež Slovensko prijalo svoje implementačné zákony a uviedlo do praxe všetky náležitosti spojené s prevádzkou dronu na našom a vlastne aj celoeurópskom území. Diskusia prebieha už vyše roka aktívne a konečný text iba potvrdzuje to, čo sa dlhšie bralo ako nutné zlo. A tým je povinná registrácia celkom veľkého počtu a kategórie dronov. S tou už neurobí nič ani Slovensko, pretože základné pravidlá, ktoré obe Nariadenia Európskej komisie stanovujú, musia platiť aj u nás.

Asi tá najviac negatívne vnímaná správa je spojená s povinnou registráciou drona. Nové pravidlá zavádzajú celkovo tri kategórie (píšeme o nich nižšie pár viet) používateľov drona (otvorená, špecifická kategória a certifikovaná kategória) a aj pre tú základnú a určenú pre bežného hobby zákazníka bude platiť povinná registrácia jeho drona, ktorý si kúpi pre zábavu, ak jeho dron bude mať viac ako 250 gramov alebo splní podmienku spojenú s vyvinutím kinetickej energie viac ako 80 joulov pri náraze do človeka na zemi. A druhá menej potešujúca správa sa týka dronov s kamerami, kde bude platiť povinná registrácia bez ohľadu na hmotnosť alebo vyvinutú kinetickú energiu pri páde. Čiže aj malé drony, ktoré dnes predávajú v pojazdných stánkoch na jarmokoch a majú kameru, sa musia povinne registrovať od 1. júla 2020. Jediné zariadenie, ktoré s kamerou nebude podliehať registrácii je hračka, čo bude zariadenie, ktoré bude na trh takto uvedené v súlade s pravidlami EÚ. Zrejme aj to bude cieľ viacerých výrobcov, v rámci možností uvádzať na trh hračky, aby pre svojich zákazníkov nevytvárali prekážku spojenú s kúpou.

Tak, ako aj pri alkohole je stanovená veková hranica na jeho kúpu, nové pravidlá určujú minimálny vek pre pilota dronu na 16 rokov. I keď to priamo neznamená, že si ho môžem kúpiť iba ak mám viac ako 16 rokov, v praxi to tak bude fungovať. A to sa týka aj základnej otvorenej kategórie. Jedinou výnimkou je možnosť, že Slovensko tento vek môže znížiť až na 10 rokov. Ak by Slovensko napríklad znížilo vek pre základnú otvorenú kategóriou na 12 rokov, bude táto výnimka však platiť iba u nás. Samozrejme, pri registrácii drona u nás, môžem s ním lietať aj v inej krajine EÚ. Čiže registrácia bude vykonaná iba jeden krát.

Tri kategórie prevádzkovateľov drona

Prvá otvorená kategória je základná, kde bude skoro každý, kto kúpi dron na zábavu. Pilot by mal absolvovať on-line kurz a jeho dron sa povinne registruje. A to uvedením jeho majiteľa a druhu drona. Bude to najpočetnejšia skupina, kde sa v praxi stretneme s najväčším problémom vykonávať kontrolu.

Druhá skupina je špecifická, kde sú prevádzkovatelia, ktorí používajú dron na komerčné aktivity. Pilot musí okrem kurzu absolvovať aj test, dron sa samozrejme tiež bude registrovať a musí mať štítok. Ak už niekto potrebuje dron pre svoju prácu, potom nebude riskovať postihy a celý proces zrejme podstúpi. Bude tak môcť komerčne lietať v celej EÚ.

A pri tretej certifikovanej kategórii ide o drony, ktoré sú určené na prácu a nosenie predmetov. Čiže veľké drony, kde bude musieť byť s ich prevádzkou spojené získanie špecifického povolenia od leteckého úradu. Tu bude opäť ako pri druhej kategórii nulová šanca, že piloti a prevádzkovatelia budú lietať bez takéhoto povolenia.

Uvidíme, akým smerom a aké podrobnosti nakoniec počas roka pripravíme u nás. Už prvé návrhy budeme sledovať a komentovať. 

30.6.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • iChuj

  Povinná registrácia pri zakúpení? To zas budú komplikácie v obchodoch. A čo pri dovoze? Aké budú sankcie za to že si nezaregistrujem dron?
  Opäť pár príbuzných dostané teplé, dobre platené miestečko. A nehoriac o tých, čo si zarobia na štátnej zákazke na ŠPZ pre drony. Ale takto aspoň budem vedieť ktorého suseda zastreliť hneď po tom ako zostrelím jeho dron s kamerou nad svojou záhradou.

  • Bomber

   A čo také by som asi fotil v tvojej záhrade, strieľať môžeš na vrabce a nie na dron a susedov, filmu jem scenériu, doliny a pod.nie portréty ľudí, sa s pamätaj, si ako tí blbci v EÚ, ktorí, to vymýšľajú, ale, že je cenzúra všetkého a sledujú, ta mobilom, a kadejaky zariadením, mozno aj vojenskými dronmi, satelitmi, ti nevadí, sa s pamätajte a nebuďte so všetkého hneď vysratí. Najprv sa nieco vyrobí, predá a potom chcú niečo obmedzovať, na co sa to potom vyrába, nech zákazu cigy, alkohol, a nie obmedzovať priestor, kde sa môže fajčiť a piť, ale to nie, bol by to veľký únik na dani. Dron si regnem a mam ich v prdeli.

   • Robert Koren

    Kurna a naco ze myslis ze su velke ploty …. aby si tam robil kazdi fotku ?
    Kazdi si chce a ma pravo chranit sukromie .

  • Maher787

   neodporúčam ti strielať na žiadny dron či lietajúcu hračku … podla zákona je zakázané amatérsky lietať v blizkosti obydlí (nehovorím o tom kto to ako rešpektuje) ale môže to byť realtitka ktorá si akurát robí zábery susedovho domu ktorý ho chce predať a veru nechcel by som platiť pokutu a odškodné za poškodený stroj. Samozrejme keby priletel až ktebe a liuetal ti okolo hlavy kludne ho šlahni lopatou ale určite nestrielaj na niečo čo je hore čo ledva vidíš a ked už by to bol ten sused a videl by si ho aj na zahrade radšej zavolaj fizlov oni sa už o neho postarajú

 • Robert Koren

  A čo priestory, kde sa smie a nesmie lietať?
  Povinné GPS logovanie na spetne preukázanie porušenia ci ne porušenie ticho lokalít a výšok ….

  • Maher787

   myslím si že to by si mali zabezpečiť samotný majitelia objektov/priestorov … ocharnu svojho vzdušného priestoru ..

   • Robert Koren

    ako privatna PVO ??

+