MojAndroid

Dlho očakávaný a sledovaný proces sa dostal do svojho cieľa. Teda aspoň pokiaľ ide o definovanie základných pravidiel, ktoré sa pre drony musia aplikovať naprieč všetkými krajinami Európskej únie. Do jedného roka musí aj Slovensko prijať svoje implementačné zákony.

Hlavným motívom je povinná registrácia

Publikované delegovanévykonávacie Nariadenie Komisie spúšťa od 1. júla 2019 presne ročné obdobie na to, aby tiež Slovensko prijalo svoje implementačné zákony a uviedlo do praxe všetky náležitosti spojené s prevádzkou dronu na našom a vlastne aj celoeurópskom území. Diskusia prebieha už vyše roka aktívne a konečný text iba potvrdzuje to, čo sa dlhšie bralo ako nutné zlo. A tým je povinná registrácia celkom veľkého počtu a kategórie dronov. S tou už neurobí nič ani Slovensko, pretože základné pravidlá, ktoré obe Nariadenia Európskej komisie stanovujú, musia platiť aj u nás.

Asi tá najviac negatívne vnímaná správa je spojená s povinnou registráciou drona. Nové pravidlá zavádzajú celkovo tri kategórie (píšeme o nich nižšie pár viet) používateľov drona (otvorená, špecifická kategória a certifikovaná kategória) a aj pre tú základnú a určenú pre bežného hobby zákazníka bude platiť povinná registrácia jeho drona, ktorý si kúpi pre zábavu, ak jeho dron bude mať viac ako 250 gramov alebo splní podmienku spojenú s vyvinutím kinetickej energie viac ako 80 joulov pri náraze do človeka na zemi. A druhá menej potešujúca správa sa týka dronov s kamerami, kde bude platiť povinná registrácia bez ohľadu na hmotnosť alebo vyvinutú kinetickú energiu pri páde. Čiže aj malé drony, ktoré dnes predávajú v pojazdných stánkoch na jarmokoch a majú kameru, sa musia povinne registrovať od 1. júla 2020. Jediné zariadenie, ktoré s kamerou nebude podliehať registrácii je hračka, čo bude zariadenie, ktoré bude na trh takto uvedené v súlade s pravidlami EÚ. Zrejme aj to bude cieľ viacerých výrobcov, v rámci možností uvádzať na trh hračky, aby pre svojich zákazníkov nevytvárali prekážku spojenú s kúpou.

Tak, ako aj pri alkohole je stanovená veková hranica na jeho kúpu, nové pravidlá určujú minimálny vek pre pilota dronu na 16 rokov. I keď to priamo neznamená, že si ho môžem kúpiť iba ak mám viac ako 16 rokov, v praxi to tak bude fungovať. A to sa týka aj základnej otvorenej kategórie. Jedinou výnimkou je možnosť, že Slovensko tento vek môže znížiť až na 10 rokov. Ak by Slovensko napríklad znížilo vek pre základnú otvorenú kategóriou na 12 rokov, bude táto výnimka však platiť iba u nás. Samozrejme, pri registrácii drona u nás, môžem s ním lietať aj v inej krajine EÚ. Čiže registrácia bude vykonaná iba jeden krát.

Tri kategórie prevádzkovateľov drona

Prvá otvorená kategória je základná, kde bude skoro každý, kto kúpi dron na zábavu. Pilot by mal absolvovať on-line kurz a jeho dron sa povinne registruje. A to uvedením jeho majiteľa a druhu drona. Bude to najpočetnejšia skupina, kde sa v praxi stretneme s najväčším problémom vykonávať kontrolu.

Druhá skupina je špecifická, kde sú prevádzkovatelia, ktorí používajú dron na komerčné aktivity. Pilot musí okrem kurzu absolvovať aj test, dron sa samozrejme tiež bude registrovať a musí mať štítok. Ak už niekto potrebuje dron pre svoju prácu, potom nebude riskovať postihy a celý proces zrejme podstúpi. Bude tak môcť komerčne lietať v celej EÚ.

A pri tretej certifikovanej kategórii ide o drony, ktoré sú určené na prácu a nosenie predmetov. Čiže veľké drony, kde bude musieť byť s ich prevádzkou spojené získanie špecifického povolenia od leteckého úradu. Tu bude opäť ako pri druhej kategórii nulová šanca, že piloti a prevádzkovatelia budú lietať bez takéhoto povolenia.

Uvidíme, akým smerom a aké podrobnosti nakoniec počas roka pripravíme u nás. Už prvé návrhy budeme sledovať a komentovať. 

30.6.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+