MojAndroid

K pohodliu jazdy a výkonu auta prispieva niekoľko faktorov a pneumatiky sú tiež jedným z nich. Najnovšie situácia vyzerá tak, že pneumatiky v budúcnosti dokážu zariadiť aj pohon auta. Na autosalóne v Ženeve si totiž spoločnosť Goodyear pripravila prezentáciu nového konceptu pneumatík BH03, ktoré vedia premeniť naakumulované teplo na energiu. A práve tá by mala poháňať elektrické auto.

Zaujímavosťou je, že možností premeny tepla na energiu je hneď niekoľko. Ak napríklad necháte vaše auto na parkovisku počas slnečného teplého dňa, čierne časti pneumatiky (takzvaná ultračierna textúra) budú absorbovať toto okolité teplo, ako aj energiu sálajúcu zo Slnka. To je však zrejme “najjednoduchší” spôsob. Ďalej spoločnosť predviedla koncept generácie energie z trenia o povrch vozovky počas jazdy a použité piezoelektrické materiály dokážu dokonca aj ohyb pneumatík v dôsledku jazdy využiť na tvorbu elektrickej energie.

Dá sa povedať, že pneumatiky sú továrňou na energiu a nechýba im ani štrukturovaný chladiaci systém. A v prípade, že sa prepichú, mali by ešte vydržať dojazd 80 km za rýchlosti 80 km/h. Na záver treba už len dodať, že tento koncept tak skoro svetlo sveta neuzrie – je celý zatiaľ iba v teoretickej rovine. Okrem toho, nejde iba o pneumatiky, ale prepracovať sa musí i celý systém elektrického auta. Tento spôsob dobíjania batérie a následného pohonu by však určite uľahčil záležitosti s nabíjaním vozidiel.

Zdroj: goodyear.com

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

  • jatyon

    Tak tento sposob by rozhodne nic neulahcil, ba prave naopak je to komplikacia. Komplikacia, ktora uz pri letmom zamysleni musi vyvolat vazne pochybnosti.

  • Martin B.

    Az na zahrievanie slnecnou energiou su vsetky ostatne javy skor neziaduce (trenie je sice potrebne, ale aj to sa eco pneu snazia znizovat), pretoze znamenaju straty kinetickej energie a jej premenu na odpad – teplo. Skor by som ocakaval ze bude vyvijana snaha na znizenie tychto strat, ich premena na nieco uzitocne je ako keby snahou o vytvorenie nejakeho “perpetum mobile”

+