MojAndroid

Nové iPhony sú tu a sú naozaj vydarené, to musí uznať aj objektívny Android fanúšik. Čo však Samsung, bude vedieť voči tejto konkurencii postaviť dostatočne zaujímavé modely?

Tak ako každoročne, aj tentoraz boli nové iPhony netrpezlivo očakávané mobilnými nadšencami a aj širokou verejnosťou. Očakávania boli tohto roku o to výraznejšie, že už dlhší čas sa hovorilo o uvedení dvoch modelov s podstatne väčšími displejmi – so 4,7 palcovou a 5,5 palcovou uhlopriečkou. Nakoniec sme sa ich aj dočkali a zároveň to znamená, že nové iPhony sa stávajú oveľa zaujímavejšími pre používateľov, ktorým vyhovujú väčšie displeje a tie im doteraz vedel ponúknuť len Android a Windows Phone. S príchodom iPhone 6 a 6 Plus sa to zásadne mení a prvé ohlasy ukazujú, že androiďáci o väčšie iPhony skutočne majú veľký záujem. Jasne to ukazuje prieskum spoločnosti RBC Capital Markets, do ktorého sa zapojilo 6000 respondentov. Až 27% z tých, ktorí uviedli, že si nový iPhone kúpia, používa momentálne Android smartfón, čo je skutočne výrazný podiel. V Samsungu si samozrejme dobre uvedomujú potenciál nových iPhonov a ako jednu zo zbraní okamžite použili napríklad sériu reklám. V nich si uťahovali z viacerých detailov nových iPhonov a dokonca i z nevydareného prenosu z ich predstavovania. Zároveň škodoradostne nezabudli pripomenúť, že Apple, resp. Steve Jobs, bol zásadne proti veľkým displejom a zrazu Apple nasleduje trend, ktorý nastolili výrobcovia Android zariadení.

Náš tip
Samsung si uťahuje z iPhone 6 s veľkým displejom, cituje Steva Jobsa

Náš tip
VIDEO | Nové reklamy Samsungu kritizujú konkurenciu, chvália vlastné produkty

iphone6

Nič to však nezmení na tom, že najviac ohrozený spoločnosťou Apple sa môže cítiť práve Samsung, ktorý je s náskokom najväčším výrobcom smartfónov, hoci jeho pozícia sa zdá byť v poslednej dobe trochu otrasená a silnou konkurenciou sú mu okrem Apple aj draví čínski výrobcovia. Tí mu konkurujú už nielen cenami, ale aj kvalitou a výkonom svojich smartfónov. Samsung je síce stále lídrom v dodávkach smartfónov na trh, ale po dlhom čase spoločnosť zaznamenala ich pokles. Juhokórejský výrobca totiž podľa údajov analytickej spoločnosti IDC v II. kvartáli expedoval 74,3 milióna kusov a patrí mu tak viac než štvrtina celého trhu so smartfónmi (25,2%). V porovnaní s minulým rokom je to ale pokles o 3 milióny kusov a o 7,1% v trhovom podieli. Naopak, spoločnosť Apple dodala na trh celkovo 35,1 miliónov kusov smartfónov, čo je takmer o 4 milióny viac ako v II. kvartáli predchádzajúceho roka. V súvislosti s dobre prijatými novými smartfónmi je veľmi pravdepodobné, že v blízkej budúcnosti budú predajné výsledky Apple ešte lepšie. Čo teda voči novému silnému konkurentovi môže postaviť Samsung?

Náš tip
TOP 5 výrobcov smartfónov na svete – podiel Samsungu a Apple sa zmenšil, darí sa Číňanom

Samsung Galaxy S5

Galaxy S5

Z chronologického hľadiska prichádza ako prvý do úvahy Samsung Galaxy S5, aktuálna vlajková loď výrobcu, ktorá sa do predaja dostala na jar. Očakávania boli v jej prípade veľké (možno až príliš prehnané) a o to väčším sklamaním bol samotný smartfón, ktorému kritici tradične vyčítali predovšetkým absenciu kovu, fádny dizajn a zadný kryt, ktorý niektorým pripomínal  náplasť. Hoci sa jedná o dobrý i výkonný telefón, má dokonca aj vodeodolné telo a v mnohých smeroch dokáže nový iPhone prekonať, chýba mu akési kúzlo, ktoré jeho jablčný protivník jednoznačne má. Navyše, “es päťka” bola predstavená už pred viac ako pol rokom a to je na mobilné pomery dlhá doba. A tak hoci Galaxy S5 nič podstatné nechýba po stránke výkonu ani funkcií, novší model je proste novší model a pokiaľ je ním navyše iPhone, záujem ľudí sa presúva k nemu.

Náš tip
Recenzia | Samsung Galaxy S5 – nekorunovaný kráľ galaxií

Samsung Galaxy Alpha

galaxy-alpha-official-2-620x413-250x250

Samsung sa však nespoliehal len na osvedčenú vlajkovú loď a v duchu tradičného hesla, že najlepšou obranou je útok, predstavil v polovici augusta Galaxy Alpha, smartfón, ktorý mal byť hlavnou zbraňou proti vtedy ešte nepredstavenému iPhonu. Výsledok je však opäť trochu rozpačitý. Pribudol síce kovový rám, ale dizajn sa v zásade nezmenil a zadný kryt je z podobného materiálu ako u Galaxy S5. Opäť sa nejedná o zlý telefón, ktorému nechýba výkon ani široká hardvérová výbava, inak však nie je nijako výnimočný a bohužiaľ, “najprémiovejšia” je na ňom cena, ktorá aj v súčasnosti začína na šesťsto eurách. Hoci mne osobne operačný systém Android naozaj vyhovuje, keby som mal voliť medzi Alphou a iPhonom 6, bez váhania si vyberiem druhú možnosť. Ale ak by sme aj zostali v kategórii Android smartfónov, skutočne nevidím žiaden dôvod, prečo by som si mal vybrať práve Alphu – existujú výkonnejšie smartfóny, s vyšším rozlíšením displeja, lepším fotoaparátom, silnejšou batériou, kvalitnejšou zvukovou stránkou, príťažlivejším dizajnom či celokovovým telom. Navyše, mnohokrát  v sebe kombinujú viacero z uvedených predností a okrem toho sú mnohé z nich omnoho lacnejšie než tento “iPhone killer”. Len čase teda ukáže, či sa Galaxy Alpha nestane kórejskou obdobou iPhone 5c – teda nevydareným experimentom, ktorý nenaplnil očakávania.

Náš tip
RECENZIA | Samsung Galaxy Alpha – tak trochu z inej galaxie

Samsung Galaxy Note 4

galaxy-note-4-katalog

Nesmieme zabúdať na najnovší topmodel Samsungu, ktorý bol predstavený len nedávno, na IFA 2014. Galaxy Note 4 je bezpochyby veľmi vydarený tabletofón, s najnovším hardvérom, kvalitným displejom a navyše aj s kovovým rámom, ktorý chýba Galaxy S5. Bude však konkurenciou skôr pre 5,5 palcový iPhone 6 Plus, než pre jeho 4,7 palcového brata a keďže ide o tabletofóny, ani jeden z nich zrejme nebude najpredávanejším modelom svojho výrobcu.

Náš tip
Samsung Galaxy Note 4: Kráľ tabletofónov oficiálne predstavený!

Jeseň je lepšia ako jar

Okrem zaujímavých modelov je však dôležitým aspektom aj čas ich predstavenia. Samsung svoju vlajkovú loď predstavuje zvyčajne niekedy v marci a do predaja sa dostáva v apríli alebo máji. Z hľadiska dobrých predajov a zaujatia zákazníkov sa však nejedná o najvhodnejšie termíny. Najviac elektroniky sa totiž predá koncom roka a jednoznačne najsilnejším štvrťrokom na mobilnom trhu je ten posledný, čo má samozrejme súvis s Vianocami. Zatiaľ čo Apple predstavuje svoj iPhone väčšinou v septembri a v silnej predvianočnej sezóne je tak stále novinkou, Galaxy S je už po polroku dosť “zabudnutý” a okrem iPhonu prekonaný aj konkurenčnými modelmi, ktoré medzitým prišli na trh.

Galaxy S6 alebo Galaxy Note 4 Mini?

Viacerí výrobcovia majú modely, ktoré sa môžu počítať ako možná konkurencia iPhonu. Viaceré z nich sme uviedli v samostatnom článku, prirodzene, spomenúť by sa dali ešte ďalšie modely a ďalší výrobcovia.

Náš tip
iPhone 6: Najlepšie alternatívy s Androidom

Náš tip
Najlepšie alternatívy k iPhone 6 Plus

Dnešný článok bol však venovaný Samsungu a ten môže voči iPhonu reálne postaviť dva modely – Galaxy S5 a Galaxy Alpha. Zdá sa však, že oba budú v porovnaní s novým iPhone 6 ťahať za kratší koniec a preto by to zrejme chcelo nový model, hoci to z pohľadu veľkého množstva smartfónov, ktoré Samsung ponúka, môže znieť zvláštne. Keďže však ani jeden nie je pre iPhone dostatočne vyrovnanou konkurenciou, chce to niečo nové – s menšou, ale rovnako kvalitnou obrazovkou ako Galaxy Note 4, s podobne výkonným hardvérom, funkciami a prémiovým dizajnom. A konečne aj s celokovovým telom. Kovový rám je síce oproti predchádzajúcim modelom krokom vpred, ale v porovnaní s kovovými krytmi iPhone či HTC One M8 ide stále len o polovičaté a lacno vyzerajúce riešenie.

Pochopiteľne, jedným zo základov by mal byť aj dokonale vyladený systém, v ktorom nesmie byť ani náznak oneskorených reakcií, zdržaním, mrznutí či “lagov”. Zároveň by sa žiadala aj silnejšia batéria, keďže Android je náročnejší systém ako iOS a 1860 mAh v Galaxy Alpha nie je napriek úspornejšiemu hardvéru a nižšiemu HD rozlíšeniu dostatočná hodnota. Zhrnuté a podčiarknuté, nový model Samsungu musí byť komplexným výtvorom a nesmie mať výrazne kontroverzné stránky ako Galaxy S5 a Galaxy Alpha.

samsung-logo-001

Možno bude takýmto “ideálnym” modelom Samsung Galaxy S6, ktorého sa pravdepodobne opäť dočkáme na jar. Samsung je však jednoznačný líder medzi výrobcami Android smartfónov a ak o túto pozíciu nechce prísť, nemal by si dovoliť stratiť polroka len tak. Veď do konca roka sa ešte dočkáme príchodu Androidu L a to môže byť ďalšia dobrá príležitosť pre výrobcu, aby uviedol nový topmodel, nech sa už volá Galaxy S6, Galaxy Note 4 Mini, alebo úplne inak. Niečo podobné koniec-koncov urobili aj v Apple, keď len 7 mesiacov po iPade 3 nečakane predstavili jeho následníka iPad 4. Možno by to bol u Samsungu prvý krok k zmene termínu uvádzania nosného modelu, ktorého by sme sa po novom mohli dočkať na jeseň a novučičkému iPhonu by tak nemusela konkurovať pol roka stará juhokórejská vlajková loď.

Náš tip
TÉMA | iPhone 6 a Apple Watch – iba povinná jazda

Prirodzene, tento článok je v prvom rade komentár, ktorý obsahuje viaceré subjektívne názory, s ktorými nemusíte súhlasiť. Budeme preto radi, ak sa v komentároch vyjadríte, čo by ste Samsungu odporúčali vy, akú stratégiu by mal pri konkurovaní Apple využiť a aký model s akými parametrami by mal uviesť ako priamu konkurenciu iPhonu.

Zdroje: phonearena.com, theverge.com

21.9.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+