MojAndroid

Dlhé roky bývalo na Slovensku dobrým zvykom, že najvýhodnejšie podmienky mohol zákazník u mobilných operátorov získať v predvianočnom období. V tomto čase boli vždy najštedrejší a najviac ochotní „pustiť perie“ a prihodiť k štandardnej paušálnej ponuke čosi navyše. O tom, že to vôbec nemuseli byť zanedbateľné výhody, svedčia napríklad benefity z roku 2004. Megabalík VIAC vo vtedajšom Euroteli, či Volania do bezvedomia v Orangei priniesli na tú dobu nevídanú možnosť „neobmedzeného“ telefonovania a esemeskovania vo vlastnej sieti na jeden rok pri dvojročnej viazanosti. Uplatňovalo sa síce obmedzenie vo forme korektného využívania služby (Fair Use Policy – FUP), ale aj tak šlo o desiatky hodín hovorov a tisíce sms. V porovnaní s vtedajšími štandardnými ponukami sa jednalo o skutočne veľké zvýhodnenie.

Nemusíme sa však ani vracať až tak ďaleko do minulosti. Možno si ešte spomínate na rok 2008 a kupónový ošiaľ v Telekome. Každý zákazník vtedy pri uzatvorení zmluvy na nový paušál, alebo predĺžení existujúceho dostal kupón na 50% alebo 75% zľavu na ďalší paušál. Tento kupón mohol podarovať členovi rodiny, alebo známemu, ktorý tak získal na dva roky viazanosti skutočne lacný paušál. Napríklad, paušál Relax 100 v štandardnej cene 712,80 Sk (23,66 eura) bolo možné získať týmto spôsobom za 178,20 Sk (5,92 eura). O kupóny pritom vtedy nebola núdza, dali sa získať v okruhu rodiny či známych a pri troche šťastia a sympatií zo strany predajcu aj priamo na predajniach u operátora. Kto toľko šťastia nemal, mohol kupón získať v niektorom z internetových bazárov, kde sa s nimi čulo obchodovalo.

šťastné a veselé Vianoce

Ďalším aspektom niekdajším vianočných ponúk bolo ich postupné stupňovanie až do samotných Vianoc. Operátori svoju vianočnú ponuku opakovane vylepšovali a zvýhodňovali a tie najlepšie podmienky sa tak dali získať doslova niekoľko dní pred sviatkami. Táto „tradícia“ sa však začala boriť už v spomínanom roku 2008, kedy Telekom v priebehu decembra náhle zrušil bonusovú zľavu 8000 Sk z akciovej ceny telefónu a váhajúcim zákazníkom ostali len oči pre plač.

V posledných rokoch je tak trendom, že operátori predstavia gro vianočnej ponuky už v polovici októbra, alebo najneskôr jeho koncom a v novembri ju už len mierne vylepšujú. Posledné omrvinky prihodia koncom novembra, prípadne ešte v prvý decembrový týždeň a do Vianoc sa už nič nemení.

Časy štedrých vianočných ponúk a ich rázneho stupňovania sú teda nenávratne preč. V posledných rokoch už nie sú rozdiely medzi štandardnými ponukami a vianočnými akciami ani zďaleka také výrazné, ako tomu bolo v minulosti. Samozrejme, je to aj vďaka konkurenčnejšiemu prostrediu, ktoré prinieslo pre zákazníkov zlacnenie mobilných služieb a viac výhod už priamo v štandardných paušáloch. Ak si porovnáme napríklad Paušál 60 z roku 2002 (60 minút do všetkých sietí a 60 minút do siete Orange po ich prevolaní), ktorý vtedy stál 490 Sk, tak dnes je možné za ekvivalentnú sumu v eurách získať u všetkých operátorov viac.

Telekom O2 Orange logo

Druhou príčinou je väčší príklon operátorov k tzv. retenčným ponukám.  Zistili totiž, že existuje aj jednoduchší a hlavne ekonomicky výhodnejší spôsob ovplyvňovania zákazníkov, než  celoplošné zľavy. Obmedzili preto svoju štedrosť pri vianočných ponukách a začali sa individuálne zameriavať na tých zákazníkov, ktorí prejavili úmysel zrušiť svoj paušál, prípadne preniesť svoje telefónne číslo ku konkurencii. Pre takéto „zatúlané ovečky“ majú operátori pripravené lákavé nadštandardné ponuky, ktorými ich chcú prilákať nazad do svojho košiara.

Ak ste o týchto retenčných ponukách ešte nepočuli, môže to okrem iného znamenať, že ste verný zákazník operátora, ktorý nikdy nereptal, nepokúsil sa o prechod ku konkurencii a vždy si predĺžil svoj paušál bez toho, aby žiadal čosi navyše. Aj pre vás však existuje možnosť, ako prostredníctvom retenčnej ponuky od operátora získať viac služieb, alebo výrazne nižší poplatok za paušál.

Komplexný článok o týchto retenčných ponukách, ich výhodách a možnostiach získania pripravujeme do nového čísla Android Magazínu, ktorý vyjde teraz v decembri. Dovtedy si môžete prečítať aktuálne číslo tohto internetového časopisu, v ktorom tiež nájdete veľa zaujímavých článkov, rozhovorov a recenzií.

Aký máte názor na vianočné ponuky vy? Tiež sa vám zdajú byť z roka na rok chudobnejšie alebo ste zástancami opačného názoru. Radi si váš názor prečítame v diskusií pod článkom.

>> Stiahnite si PDF-Android Magazín Október/November 2013  <<

Aplikácia Android Magazín je dostupná na Play Store aktuálne len pre Android tablety vo verzii 3.0 a vyššie. Pre správne spustenie aplikácie je potrebné mať nainštalovanú aplikáciu Adobe AIR. Aplikácia Android Magazín beží na platforme Coverpage od spoločnosti MONOGRAM Interactive.

2.12.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+