MojAndroid

Elektrické kolobežky sa v poslednom období stali veľmi obľúbeným dopravným prostriedkom. Ide o skvelú alternatívu k autám či MHD a pomáhajú odľahčiť dopravu vo veľkých mestách. Existujú rôzne sharingové platformy, pomocou ktorých si môžete kolobežku požičať, veľa ľudí elektrické kolobežky aj vlastní.

Aktuálne: Samsung Galaxy Watch4 dostávajú podporu Google Asistenta

Xiaomi Band 7 oficiálne: Väčší displej, lepšia batéria a podpora NFC

Ktorý operátor má najlepšiu ponuku? Štát porovnal ceny za nás, výsledky prekvapia

Trh je naozaj rozmanitý a kolobežiek je na ňom obrovské množstvo. Či už ide o mestské cenovo dostupné modely, alebo o ťažké a veľké stroje s vysokým výkonom a dlhým dojazdom, ktoré sú vhodné aj do terénu. Bez ohľadu na to, na akej kolobežke jazdíte, bezpečnosť by mala byť na prvom mieste. Aj pád pri nízkej rýchlosti môže skončiť veľmi zle, nehovoriac o zrážkach s autami, kde kolobežkári budú vždy ťahať za kratší koniec.

Slovenské cesty vo veľkej väčšine na kolobežky či bicykle pripravené bohužiaľ nie sú. Vyhradené cyklotrasy síce neustále pribúdajú, no stále je ich v porovnaní s vyspelým západným svetom nedostatok. Vyšetrovanie havárií výrazne komplikuje aj fakt, že kolobežkári nemajú uzatvorené žiadne povinné zmluvné poistenie. To by sa malo onedlho skončiť, informoval portál bratislava.zoznam.sk.

Vodič kolobežky s pomocným motorčekom smie jazdiť po pravej strane chodníka, cestičky pre chodcov alebo priechodu pre chodcov, len ak neohrozí a neobmedzí chodcov, pričom nesmie prekročiť rýchlosť chôdze. Pokiaľ vodič kolobežky s pomocným motorčekom jazdí po ceste je povinný dodržiavať rýchlostné limity určené zákonom o cestnej premávke. Kolobežku s pomocným motorčekom smie na ceste s výnimkou cestičky pre cyklistov, poľnej cesty, lesnej cesty a obytnej zóny viesť len osoba staršia ako 15 rokov. Pokiaľ schvaľovací orgán zaradí kolobežku do kategórie L, napr. L1 s najväčšou konštrukčnou rýchlosťou vyššou ako 25 km, v takom prípade by už jej vodič musel byť držiteľom vodičského oprávnenia AM.“

Denisa Bárdyová z Policajného prezídia pre bratislava.zoznam.sk

Najneskôr od 1.1.2024

Európsky parlament schválil nové nariadenie, podľa ktorého budú musieť mať majitelia elektrických kolobežiek uzatvorené povinné poistenie. Na Slovensku by novinka mala prísť do platnosti najneskôr od 1.januára 2024. Je možné, že sa tak stane aj skôr. E-bajky majú nateraz z tejto povinnosti na Slovensku výnimku, no v niektorých európskych krajinách sa povinnosť uzatvoriť si poistenie týka aj ich.

“Podľa nariadenia sa bude povinnosť týkať všetkých elektrických kolobežiek a tiež segwayov s rýchlosťou vyše dvadsaťpäť kilometrov za hodinu. Povinnosť sa týka aj majiteľov kolobežky, ktorá dosiahne rýchlosť cez štrnásť kilometrov a zároveň váži nad dvadsaťpäť kilogramov.”

FINSIDER.sk

Náš tip
Ktorý operátor má najlepšiu ponuku? Štát porovnal ceny za nás, výsledky prekvapia
30.5.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+