MojAndroid

Prepravná platforma Bolt pokračuje v rozširovaním dostupnosti svojich produktov. Od dnešného dňa jej zdieľané elektrické kolobežky nájdeme už aj v Prešove. Po Košiciach a Bratislave tak ide o tretie slovenské mesto, na území ktorého sa môžeme stretnúť so “zelenými kolobežkami”.

V Prešove môžu užívatelia využiť model elektrických kolobežiek Ninebot Max od Segway, ktorý je oproti novému modulárnemu modelu kolobežky Bolt priestorovo výraznější. Podobný s najnovším modelom je napríklad nafukovacími pneumatikami, ktoré tlmia otrasy pri jazde na nerovnom teréne.

Treba aplikáciu

Záujemcovia o jazdu na kolobežkách v Prešove, ktorí už majú stiahnutú aplikáciu Bolt na prepravu osôb, uvidia po aktualizácii vo svojej aplikácii ikonku kolobežky. Kliknutím na ňu sa dostanú do rozhrania na zapožičanie kolobežiek. Ľudia, ktorí aplikáciu Bolt ešte nemajú, si ju môžu klasicky stiahnuť z Google Play alebo App Store.

Kolobežka sa odomkne naskenovaním QR kódu, ktorý sa na nej nachádza. Pri prvom použití aplikácie sa zobrazia pokyny pre užívateľa, ako bezpečne jazdiť na kolobežke a kde ju zaparkovať tak, aby ostatným ľuďom neprekážala. Tieto pokyny sú užívateľom k dispozícii v aplikácii stále a je možné si ich v prípade potreby zobraziť znovu pred každou jazdou.

Elektrické kolobežky majú zabudované zariadenie GPS, ktoré do aplikácie poskytuje údaje o mieste, kde je kolobežka umiestnená a pripravená k vypožičaniu. Maximálna rýchlosť kolobežky je 25 km/h. Kolobežka dokáže na jeden nabíjací cyklus prekonať vzdialenosť až 40 kilometrov. Skutočný počet najazdených kilometrov však závisí od štýlu používania. Nabité a dezinfikované kolobežky sú každé ráno rozvážané na určené miesta.

Bolt (Taxify)
Bolt (Taxify)
Developer: Bolt Technology
Price: Free

Štandardné ceny

Odomknutie kolobežky bude stáť ako v každom meste na Slovensku 50 centov, a za každú minútu strávenú na kolobežke zaplatí jazdec v Prešove 10 centov. Pri použití kolobežky počas celého dňa nebude cena nikdy vyššia ako 25 eur.

Kde v Prešove kolobežky Bolt nájdeme?

Elektrické kolobežky budú rozmiestnené v centre mesta Prešov, v blízkosti autobusovej a vlakovej stanice, Prešovskej univerzity, sídlisk a ďalších frekventovaných miestach. Miesta zatiaľ neboli konkretizované. Po ukončení jazdy môže užívateľ nechať v kolobežku v oblastiach vyznačených na mape v aplikácii.

Pokiaľ zákazník nechá koloběžku mimo vyznačenej oblasti, bude mu udelená pokuta vo výške 30 eur. V rámci povolených  oblastí je potrebné zaparkovať kolobežku na bezpečnom mieste aby nikomu neprekážala, ideálne v blízkosti stojana na bicykle alebo rovnobežne s cestou.

Technické detaily kolobežiek Bolt

  • Kolobežka váži 18,7 kg. Je to preto, že je z 90% vyrobená z hliníka a ďalších ľahkých materiálov. Výhodou hliníkovej konštrukcie je aj to, že sa dá ľahko recyklovať.
  • Kolobežky majú nafukovacie pneumatiky, vďaka ktorým je zaistená lepšia priľnavosť a tiež pohodlnejšia a bezpečnejšia jazda.
  • Na jedno nabitie batérie prejde kolobežka približne 40 km.
  • Kolobežka dosahuje maximálnu rýchlosť 25 km/h.
  • V aplikácii je možné zapnúť začiatočnícky režim, ktorý maximálnu rýchlosť jazdy obmedzí na 15 km/h.
  • Na kolobežke je umiestnené predné aj zadné svetlo. Na prednej strane a na bokoch sa taktiež nachádzajú odrazové sklá, ktoré prispievajú k vyššej bezpečnosti aj pri pohybe vo večerných a nočných hodinách.
Náš tip
Bolt: Na naše kolobežky vodičské oprávnenie mať nemusíte, 18 rokov áno
20.7.2020
Zdroj: TS

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+