MojAndroid

Elektrické kolobežky sa aj vďaka požičovniam tešia značnej popularite. Postupne sa stávajú bežnou súčasťou prepravy, no stále ide o relatívne veľkú novinku. Kvôli tomu dochádza k rôznym neštandardným situáciám, kedy ich používatelia tak celkom nevedia, aké pravidlá sa na nich vzťahujú.

Spoločnosť Bolt, ktorá je prevádzkovateľom zdieľaných kolobežiek, musela v spolupráci s bratislavským magistrátom pripraviť nové pravidlá, aby súžitie kolobežkárov s ostatnými obyvateľmi hlavného mesta prebieha čo najhladšie.

Navyše v decembri 2019 bola vydaná novela cestného zákona, ktorá sa okrem iného venovala práve aj elektrickým kolobežkám. Polícia SR v tejto súvislosti dokonca zverejnila prehľadové video, v ktorom ľudí stručne oboznámila so všetkými kľúčovými informáciami.

Napriek tomu všetkému situácia nie je vždy úplne ružová. Na kuriózny prípad súvisiaci so spoločnosťou Bolt teraz upozornil portál Živé.sk.

Vodičský preukaz? Chyba pri preklade

Spoločnosť totiž v aktuálnym podmienkach používania od svojich klientov vyžaduje vlastnenie vodičského preukazu, a to napriek tomu, že legislatíva nič také nešpecifikuje.

Ako na základe komunikácie so spoločnosťou Bolt zistil portál Živé.sk, skutočnosť je taká, že používatelia týchto elektrických kolobežiek nemusia disponovať vodičským oprávnením.

Sporná požiadavka sa do pravidiel dostala úplným omylom – pri preklade globálnych používateľských podmienok. Čoskoro preto dôjde k náprave, kedy ju Bolt zo svojich pravidiel odstráni, nakoľko pre Slovensko neplatí.

Elektrické kolobežky Bolt len od 18 rokov

Druhým zaujímavým bodom z podmienok služby je požiadavka plnoletosti koncového používateľa zapožičanej kolobežky. Tu však nejde o žiaden omyl.

Podľa novely zákona o cestnej premávke je síce na Slovensku umožnená jazda na elektrických kolobežkách osobám od 15 rokov (existujú výnimky), no Bolt si ako ich majiteľ a prenajímateľ môže v tomto ohľade stanoviť vlastné, prísnejšie, pravidlá.

Platí teda, že na elektrických kolobežkách zapožičaných od spoločnosti Bolt môže jazdiť len osoba staršia ako 18 rokov. V opačnom prípade ide o neoprávnený spôsob ich používania.

Náš tip
Bolt: Zdieľané elektrické kolobežky nájdete už aj v Košiciach
25.6.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+