MojAndroid

Tak, ako celý technologický priemysel, sa mení aj svet smartfónov. Najväčší boom máme za sebou, trh sa v mnohých častiach sveta nasýtil a stratégia výrobcov sa zmenila. Spolu s tým prišla zmena aj v správaní zákazníkov a pri kúpe nového smartfónu rozmýšľame inak, ako pred niekoľkými rokmi. Musíme brať do úvahy nové faktory a nový postoj výrobcov, ako aj globálne zmeny a vonkajšie faktory, ktoré ovplyvňujú naše rozhodovanie.

Týmto zmenám pomohol aj logický vývoj v technológiách a možno až príliš rýchle zvyšovanie výpočtového výkonu našich smartfónov. Ešte pred niekoľkými rokmi by sme povedali, že 4 GB RAM je úplná zbytočnosť a procesory, ktoré dosahujú v benchmarku AnTuTu skóre 100 000 bodov reálne nevyužujeme. Všetko sa ale mení a takéto výkonné smartfóny sa stávajú realitou. Úplne nám ale v minulosti stačili zariadenia s polovičným či ešte nižším výkonom. Nestačia nám aj teraz?

moto-g

Odpovedať si musí každý sám, no ak vezmeme do úvahy stále lepšie optimalizovaný systém Android a spolu s ním aj mnohé populárne aplikácie, iba ťažko nájdeme odôvodnenie na kúpu extrémne výkonného zariadenia. Samozrejme, je zrejmé, že tie najlepšie modely sú v mnohých smeroch lepšie, ako dostupnejšie zariadenia strednej triedy. Otázne ale je, či je rozdiel vo výkone dostatočne veľký na to, aby odôvodnil oveľa vyššiu cenovku. Jednoducho zariadenia strednej triedy dnes ponúkajú oveľa lepší užívateľský zážitok, ako pred niekoľkými rokmi. Tento trend sledujeme už pomerne dlho a v súčasnosti sa nájde naozaj množstvo cenovo dostupných modelov, ktoré budú bohato stačiť aj tým užívateľom, ktorí si ešte pred niekoľkými rokmi museli pre naplnenie svojich požiadaviek kupovať tie najdrahšie zariadenia. Dostupnejšie modely jednoducho neponúkali všetko to, čo sme potrebovali a vyššia cenovka bola opodstatnená.

Okrem toho sa ale mení aj spôsob, akým nakupujeme naše zariadenia. Množstvo zákazníkov si neberie smartfóny od operátorov a hľadá alternatívy. Tu si ale uvedomia, že zaplatiť naraz niekoľko stoviek eur za nové zariadenie nie je žiadna maličkosť, a tak možno aj toto ovplyvňuje fakt, že radšej siahnu po dostupnejšom zariadení. Kombinácia týchto dvoch faktorov spôsobila, že čoraz častejšie si kupujeme práve zariadenia strednej a nižšej triedy a to aj napriek tomu, že máme vysoké nároky a telefón používame aktívne v priebehu celého dňa.

Poslednou zmenou, ktorú v uplynulých rokoch pozorujeme, sú vlajkové lode s cenovkou strednej triedy. Takéto zariadenia sa na nás hrnú od menších spoločností z ázijských krajín každý rok a hoci nie vždy ponúkajú všetky možnosti, ktoré majú vo výbave konkurenčné zariadenia od veľkých spoločností, po hardvérovej stránke sa im ľahko vyrovnajú. Aj vďaka týmto zariadeniam mnohí z nás zaplatili za svoj nový smartfón možno aj o niekoľko desiatok percent menej ako za svoj posledný či ten pred tým. Ako je to u vás? Koľko ste zaplatili za svoj aktuálny smartfóny, resp. aké drahé zariadenie ste si naposledy zaobstarali? Hlasujte v našej ankete a dajte nám v diskusii pod článkom vedieť váš názor na túto problematiku.

Koľko ste zaplatili za svoj aktuálny smartfón?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

19.1.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+