MojAndroid

Smartfóny, ale aj ostatné mobilné zariadenia, sú v mnohých smeroch obmedzené. Rýchle naplnenie vnútornej pamäte je niečo, s čím sa stretla už väčšina z nás. Výrobcovia sa s tým vysporadúvajú po svojom a hoci sa situácia zlepšuje, zrejme nikdy nebudeme mať v telefónoch toľko pamäte, koľko by sme chceli. Alebo je to inak?

Náš tip
Samsung micro SDXC EVO Plus UHS-I U3: Test pamäťových kariet s kapacitou 64 a 256 GB

Nutný základ

V roku 2017 môžeme za túto hodnotu označiť pravdepodobne 16 GB vnútornej pamäte. Už iba zriedka nájdeme telefón, ktorý ponúka menej vnútornej pamäte. Rovnako tak platí, že pri najdostupnejších telefónoch iba zriedka narazíme na väčšie pamäťové riešenie. 16 GB vnútornej pamäte nie je málo, no nie je to ani veľa. Akonáhle by ste začali zariadenie používať intenzívnejšie, pravdepodobne by ste pamäť rýchlo zaplnili.

Dôvodov je hneď niekoľko. Tým najväčším je známy fenomén aktuálne dostupnej pamäte. Pri 16GB riešení to znamená, že pre používateľov je k dispozícii väčšinou tak 10-11 GB. Okrem toho neustále rastie veľkosť aplikácií a hier a s rastúcim rozlíšením displejov rastú aj naše nároky na rozlíšenie filmov a seriálov v prípade, že si ich chceme vychutnať na obrazovke telefónu či tabletu.

Poslednou dôležitou veličinou, ktorá vstupuje do rovnice, je rozlíšenie fotoaparátu. Tu sa situácia už ustálila a po experimentoch s 20 a viac megapixelovými fotoaparátmi väčšina výrobcov teraz ponúka fotoaparát s rozlíšením 12-20 MP. Prišla ale možnosť fotografovať v RAW formáte, ktorý je nepomerne väčší oproti klasickým JPEG súborom. 16 GB pamäte je takýmito fotografiami možné zaplniť po niekoľkých mesiacoch používania, ak natáčate video, špeciálne v 4K rozlíšení, stane sa tak ešte rýchlejšie.

Pamäťové karty

Vnútorná pamäť je skutočne špecifickou záležitosťou, o čom svedčí aj príbeh pamäťových kariet. Tie boli najskôr absolútnou samozrejmosťou telefónov, neskôr sa z nich trochu vytratili. Teraz podporu pre microSD karty nájdeme v takmer každom novom telefóne a znovu sa stávajú štandardným riešením. Ich popularite pomáha aj to, že v nových verziách systému je možné na karty presúvať okrem fotografií aj aplikácie a hry a využívať ich tak naplno.

Náš tip
Ako si vybrať správne pamäťovú kartu pre váš smartfón? | TÉMA

Koľko pamäte vlastne potrebujeme?

A tu sa dostávame k základnému problému – koľko pamäte vlastne potrebujeme? Stačí nám 16 GB a pamäťová karta? Alebo potrebujeme 32, 64 či dokonca viac GB pamäte? Odpovedať si musí každý sám, no určite chválime trend, na základe ktorého sa už aj v strednej triede smartfónov stáva štandardom 32 GB vnútornej pamäte.

Náš tip
Honor 9 Premium: Maximum pamäte pre najnáročnejších

To je pre väčšinu používateľov dosť na dvojročné používanie, pre mnohých to znamená aj slušnú rezervu. V kombinácii s podporou pamäťových kariet ide o naozaj šikovné riešenie, ktoré vhodne kombinuje pohodlnosť a nižšiu cenovú náročnosť pre výrobcov.

Koľko vnútornej pamäte v telefóne potrebujete?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

Tiež chválime fakt, že vo vlajkových lodiach sa stáva štandardom 64 GB pamäte. To je už skutočne dosť aj pre väčšinu náročnejších používateľov aj pri dlhodobejšom používaní. Nám osobne sa ešte nikdy nepodarilo zaplniť 64 GB pamäte, a to ani pri dlhodobejšom používaní a tomu úmernom náraste počtu uložených fotografií a videí.

Koľko pamäte potrebujete vy? Ako rýchlo zaplníte 16, 32 či 64GB zariadenie? Vyberáte si nový telefón aj podľa tohto údaju, alebo sa spoliehate na pamäťové karty či priebežné mazanie nepotrebných súborov? Hlasujte v našej ankete a dajte nám vedieť v diskusii pod článkom.

6.8.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+