MojAndroid

Najväčším “žrútom” energie na mobilných zariadeniach je displej. Zvyčajne platí, čím dlhšie ho máte zapnutý, tým nižšia bude výdrž na jedno nabitie. Na výdrž, samozrejme, vplývajú aj ďalšie faktory, ako výkon čipsetu, úlohy bežiace na pozadí, rýchlosť obnovovacej frekvencie a podobne.

Mohlo by vás zuajímať:

No množstvo používateľov si dáva na displej tmavú tapetu a zapína tmavý režim, aby predĺžili čas medzi jednotlivým nabíjaním batérie. Vedci z Purdue University sa už pred tromi rokmi venovali tejto téme a vo zverejnenej štúdii priniesli zaujímavé poznatky. Oplatí sa ich pripomenúť. Tému otvoril web vosveteit.sk.

Samsung Galaxy Z Flip5 vonkajší externý predný displej obrazovka good lock
Zdroj: YouTube / techArena

Tmavý režim ušetrí menej energie, než si myslíme

Je pravda, že používanie tmavého režimu nejakú energiu ušetrí, no nie je to tak výrazná úspora, ako by sme možno čakali. Vedci odmerali, koľko energie jednotlivé pixely spotrebujú a zamerali sa na šesť často sťahovaných aplikácií – Google Mapy, Telefón, Správy, Kalendár, Kalkulačka a YouTube.

Na smartfónoch Pixel 2, Pixel 4, Pixel 5 a Moto Z3 skúmali vplyv tmavého režimu pri používaní aplikácie. Vybrali si zariadenia s OLED panelom, ktorý má nižšiu spotrebu energie než LCD obrazovka, pretože mu vždy svietia len aktívne pixely.

Zistili, že dôležitý je jas displeja, ktorý môže mať na šetrenie spotreby batérie veľký vplyv. Ak máte nastavený automatický jas, čo asi väčšina z nás má, tak pri jase 30 – 50 % ušetrí tmavý režim len slabých 3 % až 9 %. Rozdiel vo výdrži telefónu si pri tejto úspore takmer nevšimnete.

Samsung Galaxy A41 displej na slnku
Samsung Galaxy A41 | Zdroj: Milan Menšík

Dôležitý je jas displeja

Výraznejší nárast úspory energie sa prejaví, ak je jas obrazovky nastavený na vyššiu úroveň. Podľa zverejnenej štúdie sa pri prepnutí na tmavý režim dá ušetriť prechodom zo svetlého režimu so 100 % jasom displeja až 47 % energie batérie. To znamená, že tmavý režim sa najviac vyplatí vonku za slnečného dňa, kedy väčšina dnešných smartfónov “vytiahne” jas obrazovky na maximum.

Vedci vyskúšali spotrebu aj v inom scenári a zistili, že používanie aplikácie Správy Google vo svetlom režime pri 20 % jasu na Pixeli 5 spotrebúva rovnaké množstvo energie, ako keď má telefón jas 50 % v tmavom režime. Ak si teda chcete pre lepšie pohodlie očí pridať pri tmavom režime večer jas, pokojne tak spravte.

Záverom tak môžeme povedať, že pri bežnom používaní v interiéri a nastavení automatického jasu, nemá zapnutie tmavého režimu na výdrž smartfónu až taký výrazný vplyv. Ušetríte zopár percent, rádovo to môžu byť desiatky minút. Väčší zmysel dáva tmavý režim za slnečného počasia a pri nastavení vysokého jasu obrazovky.

Aké sú vaše skúsenosti s používaním tmavého režimu? Cítite úsporu a predĺženie výdrže batérie. Budeme radi, ak sa so svojim poznaním podelíte s ostatnými čitateľmi v diskusii pod článkom.

Náš tip
Vodiči si zamilovali Android Auto. Auto bez neho by už nechceli, ukazuje štúdia

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+