MojAndroid

Ako tvrdí Xatakaandroid, každá aplikácia nainštalovaná v našom zariadení využíva určité zdroje. To isté však platí, aj keď je aplikácia spustená len na pozadí. Medzi tieto zdroje patrí napríklad batéria alebo úložný priestor. Je preto veľmi užitočné vedieť, ktoré aplikácie spotrebúvajú pri ich využívaní najviac zdrojov.

Nižšie si povieme, ako môžeme zistiť, ktoré aplikácie spotrebujú najviac úložného priestoru, batérie, RAM a dát. To všetko dokážeme zistiť zo systémových nastavení nášho zariadenia s Androidom bez toho, aby sme museli inštalovať aplikácie tretích strán, ktoré by nám tieto informácie vedeli poskytnúť. Android je natoľko zodpovedný, aby tieto dôležité údaj o spotrebe dokázal sledovať sám.

Informácie v tomto článku sú určené skôr pre začiatočníkov, pretože každý ostrieľaný Androiďák o nich určite už dávno vie.

Priestor využívaný aplikáciami

Ako prvým začneme priestorom. Na to, aby sme zistili, ktoré aplikácie zaberajú v našom telefóne najviac priestoru, stačí, ak ich v časti Nastavenia > Priestor > Aplikácie, zoradíme podľa veľkosti. Ak zistíme, že sa časť úložiska, ktoré aplikácia zaberá zväčšila, bude vhodný čas na vymazanie jej vyrovnávacej pamäte.

Batéria ktorú aplikácie spotrebujú

Ak si všimneme, že batéria vydrží menej ako zvyčajne, je možné, že sa v našom zariadení nachádza aplikácia s nadmerným využívaním batérie. Ak si chcete tento stav skontrolovať, musíte prejsť do Nastavenia > Batéria > Spotreba batérie. Tam zistíme využitie batérie za posledných 24 hodín, pričom nájdeme aj aplikáciu s najväčšou spotrebou. Keď vidíme, že aplikácia, ktorú takmer nepoužívame, nadmerne využíva batériu, môže to byť spôsobené napríklad aj chybou aplikácie. Tento problém môžu spôsobovať aj služby Google Play, keď niečo nefunguje správne.

RAM, ktorú aplikácie využívajú

Z možností, ktoré vývojári nášho zariadenia ponúkajú, môžeme tiež zistiť aj množstvo RAM, ktorú aplikácie využívajú. Prvý spôsob je z Nastavenia > Systém > Možnosti pre vývojárov > Spustené služby. Tam uvidíme RAM, ktorú momentálne aplikácie využívajú, a tiež aj služby, ktoré sú v pamäti momentálne spustené. Takto budeme môcť zistiť, či existuje nejaká aplikácia, ktorú sme neotvorili a je bezdôvodne spustená na pozadí. Tiež uvidíme aj to, ktorá aplikácia využíva momentálne najviac operačnej pamäte.

Túto informáciu tiež môžeme zistiť aj druhým spôsobom, a to v zariadeniach so systémom Android 12. Nájdeme ju v časti Nastavenia > Systém > Možnosti pre vývojárov > Pamäť > Pamäť používaná aplikáciami. Zobrazí sa nám záznam s RAM, ktorú použili aplikácie za posledných 3, 6, 12 alebo 24 hodín. Zoznam si tiež môžeme zoradiť podľa priemerného alebo maximálneho využitia pamäte.

Koľko mobilných dát aplikácie využijú?

Ak je rýchlosť prenosu dát v našom zariadení obmedzená, môžeme v časti Nastavenia > Siete a internet > Internet, skontrolovať spotrebu mobilných dát aplikáciami. Pri kliknutí na Nastavenia nášho operátora uvidíme dáta, ktoré aplikácie spotrebovali každý mesiac. Takto zistíme, ktorá aplikácia využije najviac mobilných dát a dokážeme túto spotrebu obmedziť.

Náš tip
Spotify sa stane sponzorom FC Barcelona, zmení sa aj názov štadióna Camp Nou

17.3.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+