MojAndroid

Meno Stephen Hawking je známe okrem vedeckej komunity aj v povedomí širokej verejnosti, keďže medzi súčasnými bádateľmi sa jedná v pozitívnom zmysle slova o celebritu. Okrem svojich vedeckých prác a objavov je známy tiež pre svoj životný údel, ktorým je amyotrofická laterálna skleróza, teda zriedkavé ochorenie postihujúce motorické funkcie. Táto choroba mu bola diagnostikovaná vo veku 21 rokov a lekári mu vtedy dávali najviac dva-tri roky života. Napriek tomu však žije oveľa dlhšie a tohto roku dosiahol vek 72 rokov. Hoci v dôsledku svojho ochorenia postupne strácal schopnosť používať ruky, nohy i hlas, vďaka špeciálnemu počítačovému systému s hlasovým syntetizátorom dokáže pracovať i komunikovať so svetom.

V týchto dňoch dostal profesor Hawking nový, vylepšený počítačový systém, na ktorom sa podieľali špecialisti z Intelu a spoločnosti SwiftKey, ktorá je tvorcom známej rovnomennej softvérovej klávesnice. Ako autori zo SwiftKey uviedli na svojom blogu, predikčný a korekčný softvér na Hawkingovom počítači vylepšili tak, aby čo najviac vyhovoval profesorovmu osobitému spôsobu zadávania textu, jeho štýlu písania i slovnej zásobe. Na tento účel využili jeho osobné poznámky i texty z knihy Stručná história času.

Spoločnosť Intel mala zase na starosti hardvérové zmeny. Vďaka trojročnému vývoju boli schopní úplne vymeniť mobilný počítačový systém pripojený k Hawkingovmu vozíku, ktorý profesor využíval na komunikáciu viac než 20 rokov. Nový systém zlepšuje efektivitu i rýchlosť zadávania textu a v spolupráci so softvérovými vylepšeniami by tak profesor Hawking mal byť schopný „rozprávať“ pomocou hlasového syntetizátora približne dvakrát rýchlejšie než doteraz. Vývojári sa však snažili zachovať pôvodný vzhľad používateľského rozhrania systému, na ktorý bol Hawking zvyknutý. Zachovaný zostal aj typický syntetizátorový hlas.

SwiftKey

Vylepšený systém ocenil aj samotný Stephen Hawking. „Keďže medicína nemá možnosti na moje vyliečenie, musím sa spoľahnúť na technológiu, ktorá mi pomáha komunikovať aj žiť. Vývoj tohto systému má potenciál zlepšiť život postihnutých ľudí na celom svete. Je priekopníckym spôsobom v oblasti medziľudskej interakcie a má schopnosť prekonať komunikačné bariéry, ktoré doteraz stáli v ceste,“ povedal profesor.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Zdroj: androidpolice.com, wikipedia.org

2.12.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

  • maťko

    Hmm… nie je swiftkey zadarmo? Lebo tam máte cenu 3,99 €

    • VLado

      už to zlacnili na 1,99 :D

+