MojAndroid

Inteligentné hodinky sú dnes zariadenia, ktoré stále hľadajú svoje využitie u bežných používateľov. Ak ale patríte do skupiny ľudí, ktorí radi experimentujú s novými funkciami a nedajú dopustiť na to, aby mali vo svojom vlastníctve niečo iné ako zvyšok svojho okolia, tak potom sú hodinky Kingwear KW88 veľmi zaujímavou alternatívou ku klasickým hodinkám. Na papieri sa totižto hravo môžu rovnať aj s takými zariadeniami, ako sú Samsung Galaxy S3 Frontier či Huawei Watch a ďalšími modelmi inteligentných hodiniek. Papierové špecifikácie však ani zďaleka nie sú všetko.

Konštrukcia: Chvályhodné spracovanie

Kingwear KW88 sú inteligentné hodinky, ktoré sa môžu pochváliť výborným konštrukčným spracovaním. Telo je vyrobené z kombinácie kovu a plastu, pričom obsahuje aj gumené remienky. Tie sú pevnou súčasťou hodiniek – v ich vnútri sa nachádzajú antény pre príjem GPS a pre signál mobilnej siete. A aj keď ich vyhotovenie vyzerá trvácne, je škoda, že len tak ich svojpomocne nevymeníte. Pochváliť musíme ich dierkovanie, ktoré zabezpečuje dobré vetranie a minimalizuje potenie.

Kingwear KW88-recenzia-7

Prednú stranu hodiniek zdobí plastová luneta s číselným označením minút a veľký 1,39-palcový AMOLED displej, ktorý je dominantou celých hodiniek. Zadná strana obsahuje magnetický nabíjací konektor, optický merač srdcového pulzu a kovovú krytku, pod ktorou sa ukrýva slot pre nanoSIM kartu. Celý zadný kryt hodiniek je pritom veľmi ľahko demontovateľný – drží ho iba štvorica skrutiek.

Kingwear KW88-recenzia-6

Nie menej zaujímavým je aj pravý bok. Ten obsahuje jedno tlačidlo s funkciami pre zapnutie/vypnutie hodiniek a netradične dokonca aj šošovku fotoaparátu. Áno, čítate dobre. Kingwear KW88 majú dokonca vlastný fotoaparát.

Po konštrukčnej stránke na nás hodinky veľmi zapôsobili. Nepôsobia síce tým najelegantnejším dojmom, no na druhej strane nevyzerajú vôbec zle. Nosenie na ruke je pohodlné aj pri športových aktivitách. Menšiu výhradu máme jedine k nabíjaciemu konektoru, ktorý sa po pripojení zvykol pri manipulácii odpájať. Ak však hodinky len položíte a nebudete s nimi hýbať, bude všetko v poriadku. Istou nevýhodou je potom absencia vodeodolnosti, ktorou dnes disponuje väčšina inteligentných hodiniek s Androidom Wear. Inak ale Kingwear KW88 ponúka vo svojej cenovej kategórii skutočne výborné spracovanie, ktoré je jednou z jeho hlavných výhod.

Displej: Výborný AMOLED

Pri cenovke, ktorá v niektorých čínskych e-shopoch neprekračuje 100 EUR, by sme nečakali použitie kvalitného displeja. Prekvapilo nás teda, že KW88 majú vo svojej výbave veľký 1,39-palcový AMOLED displej, ktorý ponúka výborné farby, pozorovacie uhly a dostatočne vysoký jas, ktorý zabezpečuje dobrú čitateľnosť aj vonku. V jeho prospech hovorí aj vysoké rozlíšenie 400 x 400 pixelov, ktoré sa často nevidí ani na oveľa drahších kúskoch renomovaných výrobcov. Jedinou nevýhodou je chýbajúcá automatická regulácia jasu. Ten si budete musieť nastaviť manuálne pomocou rýchleho panelu nastavení.

Kingwear KW88-recenzia-9

Dostupné sú tri intenzity – nízka, stredná a vysoká. Spomenúť musíme aj to, že displej vie rozoznať súčasne len jediný dotyk, takže ovládanie pomocou gest pinch-to-zoom (napríklad v galérii) podporované nie je. Zoom sa však dá aktivovať poklepaním prsta po displeji. Citlivosť na dotyky je dostatočná a pri používaní hodinky reagovali správne na väčšinu našich dotykov. Na pozore by sa však mali mať ľudia s väčšími prstami, pre ktorých bude problematické najmä ovládanie – nie všetky prvky systému sú totižto prispôsobené pre malý displej (písanie na klávesnici môže byť zvlášť problematické).

Nadupané špecifikácie

Kingwear KW88 nesú výbavu lacnejšieho smartfónu. To platí aj o procesore, ktorý pochádza od spoločnosti MediaTek. Ten má označenie MTK6580, ponúka 4 jadrá a sekunduje mu 512 MB pamäť RAM či 4 GB interné úložisko. Aj keď táto kombinácia poskytuje viac než dostatočný výkon a plynulé reakcie, tak k batérii sa nespráva práve ohľaduplne. Procesor nie je nijako prispôsobený pre chod v hodinkách, čo platí aj o operačnom systéme – nachádza sa tu totižto plnohodnotný Android 5.1 Lollipoop, ktorý je doplnený o nadstavbu. Aj kvôli tomu je výdrž na jedno nabitie pomerne slabá a deň odo dňa sa líši podľa toho, ako budete hodinky používať.

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

Len pre zaujímavosť sme na hodinkách spustili aj benchmark AnTuTu, v ktorom sme namerali skóre 15964 bodov. Hodinky samozrejme s týmito špecifikáciami fungujú ukážkovo a rýchlosťou sa môžu porovnávať s ktorýmikoľvek drahšími kúskami. Bez problémom zvládnu napríklad aj prehrávanie Youtube videí či hranie nenáročných hier. Zmysel ich hrania na tak malom displeji je však otázny.

Plnohodnotný Android

Najväčšou zaujímavosťou týchto, ale aj iných čínskych hodiniek, je to, že bežia na plnohodnotnom Androide 5.1 Lollipop. Ten dopĺňa ešte nadstavba, ktorá uľahčuje navigáciu v hodinkách a medzi nainštalovanými aplikáciami. Tá okrem iného umožňuje aj zmenu vzhľadu ciferníka, či rýchly prístup k upozorneniam a k panelu rýchlych nastavení.

Kingwear KW88-recenzia-11

Základ celého prostredia tvoria samozrejme digitálne ciferníky, ktorých máte po prvom spustení dostupných hneď niekoľko. K dispozícii sú ale desiatky ďalších, ktoré stiahnete priamo v hodinkách. Pohybom prsta zhora nadol sa dostanete k informačnej lište, ktorá zobrazuje informácie o dátume, dni, hodinách, konektivite a zostávajúcej kapacite batérie. Ďalším posunom sprava doľava sa dostanete k panelu rýchlych nastavení, z ktorého môžete zapnúť/vypnúť Wi-Fi, Bluetooth, GPS, či zmeniť jas displeja. Pohybom nadol sa z ciferníku dostanete na obrazovku s predpoveďou počasia.

Prichádzajúce notifikácie sa zobrazia vždy navrchu, no k dispozícii sú aj po posune prsta zľava doprava. Opačným gestom aktivujete menu s aplikáciami. Predinštalované tu nájdete tituly ako kontakty, telefón, správy, internetový prehliadač, kalendár, hodiny, fotoaparát, galériu, hudobný prehrávač, záznamník zvuku, správcu súborov, pedometer, Google mapy či samotný obchod Play, z ktorého nainštalujete v podstate akúkoľvek aplikáciu.

Samotné aplikácie môžu bežať v dvoch režimoch so zobrazením na celý displej alebo v zmenšenom režime, kedy sa na okrúhlom displeji zobrazia aplikácie tak ako na telefóne. V tomto prípade je však už text aj ovládacie prvky pomerne malé a ťažko ovládateľné.

Kingwear KW88-recenzia-26
Režim obrazovky, ktorý zobrazí aplikácie v štvorcovom formáte

Androidu na hodinkách Kingwear KW88 nechýba ani tzv. menu správcu napájania. To sa aktivuje dlhým podržaním tlačidla a obsahuje ovládacie prvky pre vypnutie, reštart, zapnutie šetriaceho režimu, či spustenie multitaskingoveho menu. Nechýba ani režim, kedy môžu hodinky po zodvihnutí ruky alebo po presne danom pohybe zobraziť aktuálny čas. Tzv. Always On displej však k dispozícii nie je. Skúšali sme aj niektoré aplikácie z obchodu Play, ktoré vedia na AMOLED displejoch zobraziť aktuálny čas aj v standby režime. Žiaľ, v tomto prípade bolo vybíjanie batérie už neúnosné a túto funkciu, ak sme chceli fungovať celý deň, sme museli vypnúť.

Kingwear KW88-recenzia-8

S hodinkami môžete robiť všetko to, čo s bežným smartfónom. Samozrejme, v tomto prípade bude ovládanie, vzhľadom na malý displej, komplikovanejšie, no nie nemožné. Predinštalované aplikácie sú dobrým základom k tomu, čo budete potrebovať. Inak, Android 5.1 Lollipop je viac menej dobre zvládnutý, aj keď nepočítajte s takou odladenosťou ako na smartfónoch. Aj tu sme počas nášho používania zaznamenali nejaké tie pády aplikácií, či problémy s vybíjaním, ktoré sú dané práve “zamrznutím” nejakej aplikácie na pozadí.

Kingwear KW88-recenzia-19

Ukážka prostredia Androidu na hodinkách Kingwear KW88

Samozrejme, hodinky dokážu v spojení so smartfónom zobrazovať aj notifikácie. Aplikácia pre spárovanie sa na internete objavuje pod niekoľkými rôznymi názvami, no jej funkcionalita je v podstate rovnaká. Stiahnuť sa ale dá aj z obchodu Play, kde sa nachádza pod názvom Sinwear. Hodnotenia sú viac menej strašidelné – len 2 hviezdičky. Využiť sa dá v podstate iba na zobrazovanie prejdených krokov a niektoré základné nastavenia. Vybrať môžete napríklad aplikácie, z ktorých chcete dostávať upozornenia aj na hodinkách. Ich zobrazenie na hodinkách bolo viac menej bezproblémové,  neporadili si však s prichádzajúcimi hovormi, ktoré pomocou nich neviete zrušiť ani prijať. Upozornenia mohli byť navyše aj prehľadnejšie a krajšie spracované. Priamo z hodiniek môžete na väčšinu reagovať iba tak, že ich zobrazíte, prípadne si ich necháte otvoriť v priamo v smartfóne. Mimochodom, dá sa stiahnuť aj verzia aplikácie, na ktorú odkazujú samotné hodinky (Nastavenia > Mobile Assistant)

Konektivita: GPS, 3G aj Wi-Fi

Hodinky Kingwear KW88 sú doslova kráľom papierových špecifikácií. Ponúkajú dokonca podporu 2G a 3G sietí (GSM 850/900/1800/1900 MHz WCDMA 850/2100 MHz), vďaka ktorej si s hodinkami aj zavoláte alebo pošlete SMS ako z bežného telefónu. Telefonovanie je viac menej bezproblémové, aj keď kvalitu príjmu mobilného signálu sme netestovali v žiadnych extrémnych podmienkach, ale v Bratislave v miestach s dobrým pokrytím. Je možné, že na dedinách a v horách to už také ružové nebude. Kvalita prenášaného hlasu a hlasného reproduktoru je na veľmi dobrej úrovni a telefonovanie je pohodlné. Pripojiť môžete prípadne aj Bluetooth slúchadlá s mikrofónom, vďaka ktorému bude telefonovanie ešte pohodlnejšie.

Kingwear KW88-recenzia-17

GPS je kapitolou samo o sebe. Dnes ním nedisponuje veľa inteligentných hodiniek. O inteligentných zariadeniach na ruku, s cenovkou na úrovni 100 eur, už ani nehovoríme. V tomto prípade však nečakajte, že Kingwear KW88 budú schopné sledovať vaše športové aktivity. Na tento účel sú jednoducho príliš nepresné a nespoľahlivé. Pomocou GPS sme skúšali odsledovať trasu pri behu s aplikáciou Runkeeper. A výsledok? Prvé zameranie GPS trvá prinajlepšom aspoň minútu (dosť pomáha ak ste pripojení k mobilnej sieti – AGPS), no ani potom nie je záznam polohy presný. Je bežné, že GPS signál vypadne úplne alebo je tak nepresný, že výsledná trasa, po ktorej ste išli, je úplne mimo. GPS je tak použiteľné skôr pre príležitostné zameranie polohy alebo určenie lokalizácie na mape, napríklad pri cestovaní.

Kingwear KW88-recenzia-26

Ostatnú výbavu dopĺňa ešte podpora Wi-Fi a samozrejme Bluetooth, ktoré poslúži pre prepojenie so smartfónom alebo bezdrôtovými slúchadlami. Ako celok teda ide o veľmi dobre vybavené hodinky, ktorým aj pre ich chyby, vzhľadom na cenovku, nemáme až tak čo vytknúť. Samozrejme, škoda nepresnejšieho GPS, ktoré by bolo skvelým pomocníkom pre všetkých športovcov.

Výdrž batérie: Najväčšie sklamanie

Výdrž batérie je pri týchto hodinkách asi najdiskutabilnejšou vlastnosťou. Veľa totižto závisí od toho, ako budete hodinky využívať. Ak len pre zobrazovanie času a občasne sprostredkovanie notifikácií z telefónu, tak výdrž sa môže pohybovať aj na úrovni jedného alebo dvoch dní. Ak však začnete používať systém Android a jeho aplikácie, prípadne počúvať hudbu alebo sa snažiť častejšie lokalizovať pomocou GPS, tak výdrž pôjde rapídne dole.

Samotná výdrž sa nám pri týchto hodinkách hodnotila asi najťažšie, pretože bola veľmi rozdielna a deň odo dňa iná. Stačí, aby ste mali na pozadí spustenú nejakú aplikáciu a percentá ukazovateľa batérie budú rapídne klesať. Ako celok ale musíme výdrž označiť ako mínus. Pretože vo väčšine prípadov (a to bez pripojenia k mobilnej sieti) sa batéria vybila skôr ako za 9 hodín, takže s Kingwear KW88 sa pri aktívnom používaní nedostanete ani cez jeden pracovný deň. A to je vlastne to, čo bude pre väčšinu záujemcov kameňom úrazu. Ak však patríte do skupiny ľudí, ktorí od hodiniek vyžadujú iba zobrazovanie notifikácií a sledovanie aktuálneho času, tak potom by výdrž mala byť dostatočná pre bežné používanie.

Načo sú mi papierovo nadupané hodinky, keď bez pripojenia k nabíjačke vydržia len niekoľko hodín aktívneho používania.

Kingwear KW88-recenzia-titulka

Záverečné hodnotenie: Kingwear KW88

Kingwear KW88 sú hodinky, ktoré na prvý pohľad ponúkajú všetko to, čo by sme od inteligentných hodiniek dnes chceli dostať. Majú vlastné GPS, 3G modul s možnosťou telefonovania a posielania SMS, výborný displej a výkon, ktorý zabezpečuje plynulý chod operačného systému. Ak sa však na tieto parametre pozrieme kriticky, tak pre slabú výdrž na batériu sú vám v podstate k ničomu. Nehovoriac o nespoľahlivom a nepresnom GPS, ktoré skôr nefungovalo ako fungovalo. Na zváženie stojí aj samotný systém Android 5.1 Lollipop, ktorý pre použitie v hodinkách nie je prispôsobený a beží na ňom len akýsi launcher a niekoľko aplikácií, ktoré sa dokážu prispôsobiť okrúhlemu displeju. Ak však oželieme slabšiu výdrž, tak hodinky musíme pochváliť za nízku cenu, kvalitný displej, konštrukčné spracovanie, prítomnosť fotoaparátu, či rýchlosť reakcií. Práve cena je veľmi lákavá a pohybuje sa na úrovni do 100 eur. Napríklad v e-shope TomTop ich kúpite iba za 89€.

Plusy:

  • Kvalitný AMOLED displej
  • Konštrukčné spracovanie
  • Výkon
  • Podpora 3G a GPS
  • Pre niekoho plnohodnotný Android
  • Nízka cena

Mínusy:

  • Slabá výdrž na batériu
  • Nepresné GPS
  • Ovládanie pre ľudí s väčšími prstami

Za zapožičanie zariadenia na testy ďakujeme e-shopu TomTop.

20.3.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+