MojAndroid

Prezident USA Donald Trump na tlačovej konferencii G20 v Osake potvrdil, že spoločnosť Huawei bude môcť opäť obchodovať s americkými firmami. Detaily spolupráce ešte nie sú známe píše portál AndroidAuthority.

Americké spoločnosti by tak mohli znova predávať svoje zariadenia do Huawei. “Hovoríme o zariadeniach, pri ktorých nie je veľký problém národnej bezpečnosti”, vyjadril sa Trump. Teraz nie je jasné, čo to znamená, ale pravdepodobne bude Huawei schopný získať základné komponenty, ako sú procesory Qualcomm a operačný systém Android od spoločnosti Google. Môžme predpokladať, že sa táto dohoda nebude vzťahovať výstavby 5G sietí.

Zdá sa, že USA a Čína dosiahli prielom v rozhovoroch na vyriešenie obchodnej vojny. Nová dohoda sa zrodila po stretnutí Trumpa s prezidentom Xi v Číne. Trump potvrdil, že jeho administratíva bude konať, aby sa čínsky výrobca dostal z čiernej listiny veľmi skoro. V závislosti od toho, ako rýchlo sa vláda USA dostane k zrušeniu zákazu pre Huawei, spoločnosť by sa mohla vrátiť späť do normálneho fungovania už za pár dní.

Je nad slnko jasnejšie, že obchodná vojna medzi USA a Čínou najviac zasiahla spoločnosť Huawei. Pred dvoma mesiacmi vydalo americké ministerstvo obchodu zákaz poskytovať technológie a softvér tomuto čínskeho výrobcovi. Ten bol totiž viacnásobne obvinený zo špionáže v prospech čínskej vlády.

Zamestnanci Huawei spolupracovali s čínskou armádou

Čínsky gigant sa donedávna bránil tým, že správy o špionáži neboli nikdy potvrdené. Zamestnanci spoločnosti Huawei v minulosti spolupracovali s čínskymi ozbrojenými silami hneď na niekoľkých výskumných operáciách. Správu priniesli HNonline na základe informácií agentúry BloombergProjekty, na ktorých sa títo zamestnanci podieľali, mali okrem iného zahŕňať aj práce na umelej inteligencii pre rádiovú komunikáciu. Druhý najväčší výrobca smartfónov na svete údajne o tejto skutočnosti netušil. Aby sme však veci uviedli na pravú mieru, tieto správy nijako nepotvrdzujú to, že by produkty spoločnosti Huawei mali predstavovať bezpečnostné riziko.

Rovnako nepotvrdzujú ani obvinenia zo špionáže. V zásade ide len o to, že výskumníci tejto spoločnosti zverejnili niekoľko odborných publikácií, z ktorých následne čínska vláda pri vývoji svojich technológií čerpala.

Ďalšie informácie v kauze Huawei hovoria o tom, že ak sa čínsky technologický gigant bude musieť vzdať Androidu nadobro, systém od Googlu v budúcnosti príde o 700 až 800 miliónov používateľov. V rozhovore pre americkú televíziu CNBC to prehlásil Ren Zhengfei, CEO spoločnosti Huawei. Podľa neho by táto situácia mala nastať v prípade, že bude jeho spoločnosť nútená prejsť na vlastný systém HongMeng OS. Ten v porovnaní s Androidom nemá obsahovať žiadne Google služby, čo by sa určite nepriaznivo prejavilo na ziskoch amerického softvérového giganta.

Všetko sa môže čoskoro vrátiť do normálu

Otázne je, koľko súčasných používateľov Huawei smartfónov by dalo prednosť novému neznámemu systému pred osvedčeným a rozšíreným Androidom. Huawei síce tvrdí, že systém HongMeng OS je o 60 % rýchlejší než Android a dokáže spúšťať aplikácie preň napísané, no zákazník je často pohodlný a nie vždy ochotný prechádzať na novú platformu.

Povodná správa z 28.júna 2019

K žiadnemu prechádzaniu nakoniec možno ani nedôjde. Americký minister financií Steven Mnuchin sa totiž nechal počuť, že obchodná vojna je na najlepšej ceste ku svojmu koncu. Podľa jeho slov je nová obchodná dohoda medzi Čínou a USA na 90 % vyriešená a už tento víkend môže dôjsť k jej definitívnemu uzavretiu. Stať by sa tak podľa všetkému malo na samite G20, ktorý sa koná v Japonskej Osake.

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+