MojAndroid

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že obchodná vojna medzi USA a Čínou vplýva zle najmä na ekonomiku najľudnatejšej krajiny sveta. Pravda je však iná. Funkčnosť či dokonca samotná existencia tisícok amerických spoločností je totiž touto vojnou výrazne ohrozená. Zatiaľ to badať najmä pri kauze Huawei, ktorá nemá konca-kraja.

Ohrozených je množstvo firiem

11 miliárd amerických dolárov. Presne toľko minul Huawei v minulom roku za komponenty a softvér poberaný od amerických firiem. Nemalá časť tejto sumy smerovala do gigantických korporácií, akými je napríklad Google, Microsoft či Qualcomm. Zoznam amerických firiem, pre ktoré je, respektíve bol Huawei zákazníkom, je však omnoho omnoho dlhší. Podľa odhadov samotnej čínskej spoločnosti môže ban vystavený americkou vládou ohroziť až 1200 rôznych podnikov z USA. Donald Trump teda nezasiahol tvrdú ranu len svojmu obchodnému súperovi, ale aj tímu, za ktorý bojuje.

Práve kvôli tomu sa mnohé spoločnosti zo Silicon Valley snažia lobovať za svojho čínskeho zákazníka na tých najvyšších miestach. Podľa agentúry Reuters v prospech spoločnosti Huawei bojujú firmy Intel, Xilinx, ale aj už zmienený Qualcomm. Zdroj však uvádza, že firmy nebojujú tak úplne za Huawei, ako skôr samé za seba. Bez jeho objednávok by totiž prišli o nemalé finančné prostriedky, ktoré by americkej ekonomike jednoducho chýbali. V súvislosti s týmito informáciami padlo na adresu čínskeho giganta obvinenie, ktoré hovorí o tom, že Huawei tlačí na americké spoločnosti s tým, aby zaň lobovali. Tieto obvinenia však výrobca rázne odmieta.

Zatiaľ nie je jasné, aké výsledky toto vyjednávanie prinieslo a či sa vlastne celá kauza Huawei verzus USA pohne niekam ďalej. Jasné však je, že hneď ako sa dozvieme v tejto súvislosti niečo nové, vás budeme bezodkladne informovať.

Pre aktuálne informácie k téme sledujte podstránku kauza Huawei a USA.

20.6.2019
Zdroj: RT

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+