MojAndroid

Najbohatší štát USA Kalifornia uvažuje o zdanení textových správ (SMS). Takáto správa sa môže zdať ako žart, ale je to skutočne tak a v prípade Kalifornie to nie je až tak prekvapivé. Už od 90. rokov odvádzajú obyvatelia Kalifornie daň z telefónnych hovorov alebo pri tankovaní pohonných hmôt do automobilov. Peniaze z daní sú následne prerozdeľované v rámci tzv. Programu verejného záujmu chudobnejším. Množstvo telefónnych hovorov ale každý rok klesá vďaka sociálnym aplikáciám, ktoré umožňujú nie len SMS-kovanie, ale aj telefonovanie cez internet. Regulačné úrady pripravili schému poplatkov pre SMS správy, ktoré by mala Kalifornská komisia pre verejné služby prejednať už budúci mesiac.

Proti tomu sa samozrejme ozvalo viacero obchodných skupín, ktoré upozorňujú na to, že poplatky by mohli vyjsť spotrebiteľov až na 44,5 milióna dolárov ročne. Upozorňujú aj na precedens, pretože podľa návrhu regulačných úradov by sa mali vybrať poplatky aj spätne za posledných 5 rokov, čo by stálo 220 miliónov dolárov. Mobilní operátori AT&T Mobility, Sprint, T-Mobile a Verizon taktiež namietajú s odôvodnením, že SMS správy sú podobne ako elektronická pošta informačnou službou narozdiel od telefónnych hovorov, ktoré sú telekomunikačnou službou a nie sú teda v právomociach komisie. Zdanenie SMS správ by ešte viac posilnilo služby ako Facebook Messenger, WhatsApp, Apple iMessage a Skype. Ako celý spor dopadne, bude jasne už budúci mesiac.

18.12.2018
Zdroj: MercuryNews

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+