MojAndroid

S bezkontaktnými platbami, virtuálnymi členskými kartami či aplikáciami rôznych obchodných reťazcov sa pri používaní smartfónov stretávame bežne. Takáto digitalizácia nám už teraz značne zjednodušuje život, no v Kórejskej republike zachádzajú ešte o kúsok ďalej.

Tamojší obyvatelia vo svojich smartfónoch používajú aplikáciu Pass, v ktorej im v digitálnej podobe najnovšie umožňuje nosiť aj vodičský preukaz. Téme sa venoval portál Mobilmania.cz.

Mobilná aplikácia Pass slúžila primárne na identifikáciu osoby, uchovávala digitálny podpis, umožňovala vykonávanie platieb a využiť sa dala aj na prihlasovanie do rôznych služieb. Teraz však už Kórejci so sebou nemusia nosiť ani fyzický vodičský preukaz. Pri kontrole namiesto toho použijú digitálnu podobu uloženú v aplikácii Pass.

Aplikácia vygeneruje QR kód a zobrazí fotografiu osoby, ktorej bol vodičský preukaz vydaný. Polícia si kód pri kontrole naskenuje čítačkou a systém overí, či je všetko tak, ako má byť. Aby sa zabránilo prípadnej manipulácii, prípadne zneužitiu digitálnych údajov, aplikácia využíva celý zástup ochranných prvkov. Základom je to, že QR kód nie je statický a neustále sa tak mení.

Okrem toho nie je možné vytvoriť klasickú snímku obrazovky a pridaná je aj dodatočná digitálna vrstva, ktorá sa neustále pohybuje a efektívne znehodnocuje prípadne fotografie displeja. Celý systém je navyše chránený blockchainovou technológiou, aby sa vylúčila možnosť neoprávnenej úpravy záznamov.

Pripravená je aj Česká republika, čaká však na legislatívu

Portál Mobilmania.cz v súvislosti s technológiou pre digitálnu podobu oficiálnych dokumentov uvádza, že na jej nasadenie je pripravená aj Česká republika. Státní tiskárna cenin už má pripravený prototyp aplikácie eDokladovka, no jej spustenie zatiaľ nie je možné kvôli potrebe legislatívnych zmien. Technológie sú teda pripravené, no zákony nie.

O digitálnej podobe vodičských preukazov či dokonca pasov sa pritom v technologickom svete hovorí už dlhší čas. Napríklad v roku 2014 ministerstvo dopravy v americkom štáte Iowa schválilo vydanie novej mobilnej aplikácie, ktorá mala slúžiť ako digitálny preukaz pre všetkých vodičov. S podobnou myšlienkou sa postupne začínajú pohrávať krajiny po celom svete, a je len otázkou času, kedy sa dočkáme jej širokého nasadenia. Chvíľu si samozrejme budeme musieť počkať, no nepochybne sa to blíži.

30.6.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+