MojAndroid

Nové mobilné platformy sú lákadlom pre mnohých používateľov, ktorí nie sú celkom spokojní s tými súčasnými a chceli by vyskúšať niečo nové. Prechod na rozvíjajúcu sa platformu však prináša aj isté nevýhody, napríklad nedostatok vhodných aplikácií. Mnohí môžu tiež váhať vyhodiť stovky eur za zariadenie s novým systémom, ktorý si predtým nemohli naživo odskúšať a zistiť, či im bude vyhovovať.

Tohto problému sú si vedomí aj vývojári zo spoločnosti Jolla, teda skupiny, ktorá kedysi vyvíjala v Nokii systém MeeGo a po jeho ukončení fínsku spoločnosť opustila a založila si vlastný startup. Výsledkom ich snaženia bol prvý smartfón s OS Sailfish, ktorý je akýmsi nástupcom MeeGa. Tento telefón bol predstavený v máji, je na ňom možné spúšťať Android aplikácie a prvé kusy začal výrobca distribuovať záujemcom koncom novembra 2013. Samotné zariadenie disponuje obrazovkou s veľkosťou 4,5 palca, dvojjadrovým Snapdragon procesorom s taktom 1,4 GHz, 16 GB vnútornou pamäťou rozšíriteľnou prostredníctvom microSD, 8 Mpix hlavným fotoaparátom, 2 Mpix predným fotoaparátom a vymeniteľnou 2100 mAh batériou.

Jolla Sailfish

Jolla však chce okrem kompatibility s Android aplikáciami nalákať potenciálnych záujemcov aj ďalším spôsobom. V najbližšej dobe totiž plánuje uvoľniť svoj vlastný launcher pre Android, ktorý by čo najvernejšie napodobňoval používateľské rozhranie OS Sailfish. To však nie je všetko, ešte v prvej polovici roka chce Jolla ponúknuť aj plnohodnotný firmware so Sailfishom pre viacero mobilných zariadení. Používatelia, ktorým sa launcher s možnosťami Sailfishu zapáči, tak budú mať možnosť nainštalovať si nový mobilný operačný systém priamo na svoje zariadenie.

Komunite združenej okolo OS Sailfish sa už podarilo portovať tento systém na niekoľko zariadení, napríklad aj na Nexus 4. Nezodpovedaný zatiaľ zostáva samotný spôsob prechodu a nahratia novej ROM do Android zariadenia. Dôležité je, či bude dostatočne jednoduchý a používateľsky prívetivý na to, aby ho okrem „geekov“ zvládli aj priemerne skúsení používatelia.

Náš tip
Jolla chce nový Sailfish OS dostať aj na Android zariadenia

Aký je váš názor na nový spôsob, akým chce Jolla presadiť Sailfish? Má šancu zvýšiť jeho podiel a vyskúšali by ste takýto Android launcher a neskôr prípadne aj nový firmware?

Zdroj: engadget.com

21.2.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+