MojAndroid

Švajčiarski vedci spájajú vo svojom laboratóriu dve témy – internet vecí a gastronómiu. Podarilo sa im v rámci výskumu vytvoriť neuveriteľne malý senzor, ktorý je navyše stráviteľný. Presnejšie, senzor je omnoho tenší ako ľudský vlas a má hrúbku 16 mikrónov. Je vyrobený z polyméru zloženého z kukuričného a zemiakového škrobu, horčíka a o vode rozpustného oxidu kremiečitého a nitridu. Primárne však snímač neslúži na jedenie, ale na kontrolu teploty potravín. Napríklad, pri prevoze rýb z japonska môžu do nich byť tieto senzory vložené a spoločnosti si tak môžu nadiaľku kontrolovať, či sú ryby v prepravných nádobách stále v optimálnej teplote. Platí to pre množstvo ostatných potravín.

Senzor teploty však musí byť aj dostatočne odolný, aby “prežil” zaobchádzanie pri hrubšom spracovaní potraviny. Potom však musí byť aj stráviteľný, nakoľko poputuje dolu naším tráviacim traktom, ktorý ho musí zvládnuť navyše i rozložiť.

Výskum vedie Giovanni Salvatore a vraví, že hoci už senzor vytvorili, stále hľadajú spôsob, akým ho napájať energiou a zabezpečiť prenos informácií. Ďalším krokom tak bude tvorba bezdrôtového napájania a prenosu dát. Prezradil, že chcú na to využiť “biokompatibilné zdroje energie”. Salvatore tiež hovorí, že tieto senzory môžu slúžiť aj na iné účely, vrátane monitorovania nahromadeného plynu, vystavenia UV žiareniu alebo tlaku. Nuž, vyzerá to tak, že čoskoro budú i také dovážané banány súčasťou internetu vecí.

Zdroj: engadget.com

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+