MojAndroid

Veľké množstvo dostupných aplikácií robí z telefónu univerzálny nástroj, dnes už naozaj existuje softvér na všetko. A vývojári mysleli aj na svetobežníkov. Dnes sa totiž pozrieme na najužitočnejšie aplikácie pre cestovateľov fungujúce na Androide. Tie sa vám postarajú od leteniek, cez ubytovanie, až po prenájom vozidla. A ešte oveľa, oveľa viac.

1. Booking.com

To by ani nebol cestovateľský zoznam, keby zastúpenie nemala jedna z najznámejších služieb určených na rezerváciu ubytovania. Ak máte skúsenosti s touto stránkou tak vedzte, že aplikácia je to isté, akurát kompaktnejšie. Viete si filtrovať ubytovanie podľa ceny, hodnotenia, jednoducho spravujete svoje rezervácie – skrátka máte celú funkcionalitu Booking.com vo vrecku. Viac než 20 miliónov stiahnutí hovorí jasnou rečou.

2. Airbnb

Ďalšia mobilná verzia známej služby. Za pochodu si dokážete prenajať hociktoré zo státisícov ponúknutých ubytovaní vo viac než 30 000 lokalitách po celom svete. Cez aplikáciu dokážete bez problémov komunikovať s hostiteľmi a zistiť si všetky náležitosti ich inzerátov. Platí to aj opačne, zadávateľ si vie pozrieť celé svoje portfólio, spravovať jednotlivé ponuky a vymieňať si správy so záujemcami.

3. Kiwi

Aplikácia je primárne určená na bookovanie čo najlacnejších leteniek, no funguje aj pri hoteloch a vozidlách. Hlavnou výhodou českého startupu v porovnaní s inými “letenkovými” aplikáciami je spájanie klasických aeroliniek s nízkonákladovými. Prepracované algoritmy v pozadí vám dokážu nájsť tie najvýhodnejšie ponuky, z ktorých si vyberie aj najnáročnejší zákazník. Môžete si tak nájsť letenku do Ázie, ktorú Kiwi spáruje s lokálnymi aerolinkami a cena bude vo finále nižšia.

4. Skyscanner

Toto je ďalšia aplikácia tri v jednom. Pomocou Skyscanneru si dokážete nájsť čo najlacnejšie letenky, ubytovanie aj autá na prenájom. A to všetko bez akýchkoľvek sprostredkovateľských poplatkov. Našli ste si let, no je príliš drahý? Bez obáv, pridajte si ho do sledovaných a aplikácia vás upozorní, keď cena klesne. Nechýbajú rôzne odporúčania a tipy, pomocou ktorých dokážete cestovať naozaj efektívne a lacno.

5. Taxi aplikácie

Či už ste priaznivcom Uberu, Lyftu, Boltu, prípadne ďalšej car-sharingovej aplikácie, ich opodstatnenie je nespochybniteľné. Najmä v zahraničí, kde to nepoznáte, môžete na taxíkoch riadne preplatiť. Výhodou týchto aplikácií je ich transparentnosť (približnú cenu viete ešte pred zavolaním auta), možnosť prejsť si hodnotenia a komentáre užívateľov a v neposlednom rade jednoduchá platba.

6. Revolut

Bankový účet má hádam každý, kto chce cestovať. Revolut však nie je klasická banka. Ich virtuálny bankový účet sa oplatí najmä pri cestách do krajín, ktoré nemajú euro. V zahraničí s Revolutom platíte a vyberáte peniaze za veľmi výhodných podmienok (za tzv. medzibankové kurzy). Môžete ďalej vykonávať medzibankové a online transakcie, prípadne pomocou pridruženej karty vyberať hotovosť z bankomatov. A to až do výšky 200 € úplne zadarmo.

Výhodou je aj možnosť kartu si cez mobil zablokovať, čo sa vám osvedčí v lokalitách, kde môže hroziť jej zneužitie (časté prípady sú napríklad v Thajsku). Presuniete si na ňu peniaze iba vtedy, keď budete chcieť vyberať, pred bankomatom kartu odblokujete a po výbere peňazí zasa zablokujete.

7. Triplt

Nemenej dôležité než samotná cesta je plánovanie. Táto fáza je pre mnohých otravným zdržiavaním sa, pre iných zase potešením. Triplt je aplikácia určená pre obe tieto skupiny. Jednoducho si dokážete naplánovať a zoradiť všetky prílety a odlety, hotelové rezervácie, máte k dispozícii navigátora a mapy. S aplikáciou Triplt je vaša dovolenka (alebo služobná cesta, či výlet) zorganizovaná a načasovaná, čiže nič nezmeškáte.

8. Livetrekker

Dnes je doba vizuálna, každý sa chce podeliť o svoje zážitky a skúsenosti formou fotiek, videí a digitálnych príbehov. Livetrekker je médium, ktorým to dokážete. Pomocou GPS si dokážete zmapovať každý krok svojej cesty, spolu so svojimi poznámkami, fotografiami a videami k jednotlivým lokalitám na trase. S výsledkom sa následne dokážete podeliť so svojimi známymi, čím váš príbeh ožije aj pred ich očami. Prípadne môžete nostalgicky zaspomínať počas zimných večerov.

9. Mapy.cz

Klasické Google Maps alebo sociálna sieť Waze sú pravdepodobne najčastejšou voľbou navigácie na cestách, no české Mapy.cz dokážu ešte niečo naviac. Obsahujú totiž mapy značených turistických chodníkov a cyklotrás, takže ak chodíte často do hôr, túto aplikáciu si rozhodne nainštalujte do svojho telefónu. Šikovné, že?

10. AccuWeather

Počasie je zradné a aj tridsaťstupňové horúčavy sa razom dokážu zmeniť na krupobitie. Vie o tom svoje nejeden turista a cestovateľ. Šťastie však praje pripraveným a od toho tu je aplikácia AccuWeather. Spomedzi všetkých meteorologických softvérov patrí k najpopulárnejším a je vo všeobecnosti považovaný za najpresnejší v predpovediach. Pomocou krátkodobých i dlhodobých prognóz si dokážete naplánovať svoj deň, aj celú cestu.

11. GasBuddy

Radi pri cestách využívate vlastné (prípadne požičané) auto? Tak toto je aplikácia šitá na mieru pre vás. Ako už názov napovedá, GasBuddy vám dokáže nájsť najbližšiu benzínku. Ich zoznam si viete filtrovať podľa ceny, prípadne vzdialenosti, či doplnkových služieb – umyvární, reštaurácií a podobne. Na základe komentárov od iných užívateľov sa navyše viete dozvedieť rôzne tipy a triky, vrátane rôznych zliav a akcií a ďalších vychytávok.

Článok vznikol v spolupráci s dovolenka.sme.sk

8.8.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+