MojAndroid

V piatok 20. júla sme zažili 49. výročie prvého pristátia na Mesiaci. Na začiatku 16. júla 1969, astronauti Neil Armstrong, Michael Collins a Edwin “Buzz” Aldrin, odštartovali z planéty Zem spolu s kozmickou loďou Apollo 11, aby tak napísali prvú stránku svojich zlatých dejín.

Náš tip
Motorola moto z3 play: Trendové pokračovanie zetka | RECENZIA
Náš tip
10 dní s Motorola moto g6 plus: Nadštandardná pamäť pre najnáročnejších [6. časť]

Dôležitú úlohu v tomto rozhodujúcom momente zohral vysielač S-Band Transponder spoločnosti Motorola, ktorý bol súčasťou veliteľského modulu Apollo 11. Bol to jediný komunikačný zdroj signálu spájajúci kozmickú loď so Zemou a vysielal všetky zvuky, biomedicínske dáta, telemetriu a televízne signály. Vďaka tomuto vysielaču sa slová Neila Armstronga Jeden malý krok pre človeka, jeden obrovský skok pre ľudstvo …” navždy vryli do pamäte všetkých generác.

Jeden veľký krok Motorola

Táto významná udalosť bola výsledkom rokov inovácie spoločnosti Motorola, venovanej vesmírnemu programu Spojených štátov. Počnúc satelitom Explorer I v roku 1958, spoločnosť Motorola poskytla technológiu pre NASA (National Aeronautics and Space Administration) na podporu komunikácie, prenosu dát a zlepšenia bezpečnosti. V roku 1969 bolo Apollo 11 prvou plánovanou lunárnou misiou a zamestnanci Motorola úzko spolupracovali s NASA, aby zabezpečili úspešnosť programu.

Na palube lunárneho exkurzného modulu Apollo (LEM), vysielal vysielač Motorola rádiové signály do troch prijímajúcich staníc na zemi. Tam ich demodulátory FM pásma od Motorola konvertovali na rozhlasové a televízne vysielanie.

Motorola Aura.

Okrem toho spoločnosť Motorola dodala tisíce polovodičových zariadení, pozemné sledovacie a pokladničné zariadenia a 12 palubných sledovacích a komunikačných jednotiek. Dátový kanál vo veliteľskom module Apollo dostával signály zo Zeme, ktoré sa následne prenášali do ostatných palubných zariadení.

V roku 2009, pri príležitosti osláv 40. výročia pristania na Mesiaci, uviedla Motorola exkluzívnu verziu zariadenia Motorola Aura, ktoré sa volalo Celestial Edition. Zahŕňalo fotografie, zvukové nahrávky a videozáznamy, ktoré boli získané pri pristátí na Mesiaci. Cena zariadenia bola takmer 2000 dolárov a prvá jednotka bola mimoriadnym darom pre Neila Armstronga. Môžeme iba hádať, aké prekvapenie prinesie spoločnosť Motorola pri oslave 50. výročia pristátia.”

Touto cestou sa cez transpondér na palube lunárneho modulu Apollo 11 vysielala telemetria, sledovanie, hlasová komunikácia a televízne signály medzi Zemou a Mesiacom. Komunikáciu sledovalo viac ako 500 miliónov ľudí, čo robí z pristátia na Mesiaci jednu z najsledovanejších živých udalostí všetkých čias. NASA používala zariadenia Motorola v mnohých vesmírnych letoch po celé desaťročia.

24.7.2018
Zdroj: tlačová správa, time.com

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+