Sú krajiny vo svete, v ktorých mobilný telefón nie je takým prirodzeným príslušenstvom každodenného života. Takou krajinou je aj Severná Kórea, ktorá patrí k najizolovanejším krajinám sveta.
V Severnej Kórei pôsobí jediný mobilný operátor, Koryolink, ktorý postupne priberá zákazníkov používajúcich mobilné zariadenia. Zatiaľ, čo v roku 2008 to bolo len 300 000 používateľov mobilných zariadení v Severnej Kórei, tento rok prekonal operátor Koryolink 1 milión zákazníkov.
Nemôžeme však zabudnúť na fakt, že v krajine je priemerný, mesačný plat približne 15 amerických dolárov (12,23 €). Na druhej strane, telefóny, ktoré sa v krajine predávajú, môžu dosahovať ceny až 400 amerických dolárov (326 €). V krajine teraz žije približne 24,5 milióna obyvateľov, čo znamená, že luxus v podobe mobilného telefónu si môžu dovoliť približne 4 percentá obyvateľov.
Štatistika však neberie do úvahy mobilné zariadenia, ktoré sú pašované z iných krajín, najmä Číny. Pomocou nich si obyvatelia Severnej Kórei môžu zavolať prostredníctvom čínskych operátorov, ktorí majú pokrytie sieťou v prihraničných oblastiach.
Napriek tomu, že Koryolink má už 1 milión používateľov, nikto z nich netuší, čo je to hra Angry Birds. Vláda obmedzuje medzinárodné hovory a samozrejmosťou nie je ani internet, pretože panuje strach z „vynášania informácií mimo hranice štátu“. Pokročilé telefóny dokážu v tejto krajine vytvoriť video alebo fotografiu. Navyše, Koryolink poskytuje služby len tzv. predplatených kariet, kde si používateľ dokupuje kredit. A aby absurdita režimu bola dokonalá, všetky čísla sa začínajú ciframi 1912, čo je rok narodenia prezidenta Kim Ir-sena. Neskôr, ako databáza narastala, bolo zavedené číslo 1913.
Zdroj: Wall Street Journal, PhoneArena foto: Eric Laforgue
boh zehnaj 1989″ :-) este by to tu bolo podobne
Takže moje číslo bude začínať 1964 090* *** ***.
uzasna krajna, este tam by mala byt olympiada
Je to hrozne. Na druhu stranu nepoznaju prostituciu, organizovane zlocinecke skupiny, nevybuchuju auta a firmy a nemusia zivit parazitujucich spoluobcanov v mene zvratenej pseudo demokracie.
Co je proboha spatneho na prostituci? Je to povolani jako jakekoliv jine. Pracovni podminky jsou zde mnohokrat vyssi nez nekde za pultem Tescu. Ale je pravda ze to nemuze delat kazda – kdyz si vzpomenu na spoluzacky ze zakladky, tak tam bych nezasunul do zadny ani po trech pivech.
Si naivny ak si myslis ze to tam nepoznaju … to ze nieco nie je legalne alebo ze o tom neinformuju neznamena ze to neexistuje.
Organizovana zlocinecka organizacia tam vladne a parazituje na ostatnych ktori ju zivia.